Penicilina a rezistat un singur set in fata lui Dinamo

18 Februarie 2008
623 Vizualizari | 0 Comentarii
• Echipa de volei feminin Penicilina Iasi a pierdut cu scorul de 3-1 meciul disputat pe teren propriu, in fata formatiei Dinamo Bucuresti • Chiar si asa, directorul Nicu Roibescu este increzator in sansele iesencelor de a ajunge in play-off

Doar un set: atat au rezistat voleibalistele iesene in confruntarea cu Dinamo Bucuresti, din cadrul rundei cu numarul 18 a Diviziei A1 de volei feminin. In sala Penicilina, echipa cu acelasi nume a fost invinsa de galonata echipa din Soseaua Stefan cel Mare. Venite la Iasi fara antrenorul principal Costinel Stan, care a plecat de la Dinamo in pauza competitionala, dinamovistele s-au chinuit serios pana sa-si treaca in cont un nou succes. Gazdele, cu tragatoarea Olena Yena in forma maxima de joc, au castigat primul set cu scorul de 25-22 (dupa 22 de minute de joc) si se parea ca pot pune probleme gruparii alb-rosii.

Totul avea sa fie insa un simplu foc de paie, pentru ca echipa gazda nu a reusit sa tina ritmul cu Dinamo, mai ales ca Olena Yena, sportiva in varsta de 35 ani, nu a putut juca la acelasi nivel tot meciul. Pana la urma, echipa oaspete a castigat urmatoarele trei seturi, la 20, la 19, respectiv la 14, si la sfarsitul a 85 de minute de joc s-a impus la Iasi cu scorul de 3-1. Aceasta este a patra infrangere consecutiva pentru Penicilina, doua dintre esecuri fiind insa consemnate in Cupa Romaniei, la Galati, pe terenul echipei CSU Metal. Intr-un meci arbitrat de cuplul Gigi Dumitru (Baia Mare) - Gheorghe Balhaceanu (Brasov) si observat de Zenoviu Moldoveanu (Bucuresti), pentru Penicilina au evoluat urmatoarele jucatoare: Olga Pavlova - Aleksandra Rankovic, Anca Nicolau, Olena Yena, Mihaela Ionescu, Valentina Rusu - Andreea Catcoan (libero). Au mai jucat: Tatiana Popa si Alina Melinte. La sfarsitul meciului, antrenorul Ecaterina Covalciuc a pus esecul pe seama oboselii. "Elanul din debut nu ne-a ajutat si in final, pe fondul oboselii acumulate in urma celor trei recente meciuri de la Targu Mures si Galati am pierdut si nu am reusit sa furnizam surpriza etapei", a recunoscut Covalciuc. In schimb, directorul CS Penicilina, Nicu Roibescu, este increzator in sansele iesencelor de a ajunge in play-off. "Chiar daca am pierdut ultimele jocuri, echipa noastra este calificata deja in play-off si acolo trebuie sa castigam in primul tur doua meciuri din trei, pentru a ajunge in careul de asi si in cupele europene. Acolo va fi marea batalie a noastra", a spus Nicu Roibescu. Etapa viitoare, programata sambata, 23 februarie, Penicilina va primi vizita echipei Volei 2004 Constanta. Pana atunci, miercuri, 20 februarie, iesencele ar trebui sa intalneasca, in deplasare, pe Unic Piatra Neamt, dar meciul de sub Pietricica are toate sansele sa fie amanat, pentru ca o zi mai tarziu, Unic va intalni pe Stiinta Bacau, in a doua mansa din sferturile de finala ale Cupei Challenge.