Penicilina a scapat de ultimul loc

7 Februarie 2005
1205 Vizualizari | 0 Comentarii
•Penicilina Iasi - Unic Piatra Neamt 3-1, intr-un joc din etapa a treisprezecea a Diviziei A de volei feminin •Dupa aceasta victorie, iesencele au scapat de ultimul loc la finalul sezonului regulat, datorita faptului ca au obtinut doua victorii cu Unic •In ultima etapa a sezonului iesencele joaca la Timisoara

Cu o etapa inainte de finalul unui sezon de trista amintire, voleibalistele de la Penicilina Iasi au izbutit sa obtina o victorie de moral, in fata echipei Unic Piatra Neamt, si sa scape de rusinea ocuparii ultimului loc la capatul fazei regulate din campionatul intern. Dupa ce a castigat in tur, chiar in Sala Ceahlaul, cu scorul de 3-2, Penicilina s-a impus si pe teren propriu, de aceasta data cu 3-1, si a evadat din subsolul clasamentului. Daca in ultimul joc al sezonului nemtencele nu reusesc, printr-un miracol, sa invinga pe CSU Metal Galati, echipa ieseana se va clasa pe locul sapte in clasament, indiferent de rezultatul Penicilinei la Timisoara. Meciul cu Unic a inceput nefericit pentru gazde, care au pierdut primul set cu scorul de 24-26, desi conduceau la un moment dat cu 20-17. Setul doi a insemnat revirimentul trupei antrenate de Aurel Cazacu, care s-a impus cu 25-25, dupa douazeci de minute de la primul serviciu. Actul trei a fost unul echilibrat, care avea sa decida si invingatoarea acestei partide. Ambele formatii au alternat perioadele in care s-au aflat la conducere si au mers cap la cap, pana la scorul de 19-19. Incurajate si de cei aproape o suta de spectatori care s-au ingramadit in micuta sala Penicilina, iesencele s-au distantat in finalul setului, pe care l-au si castigat de altfel, cu 25-20.

Ultimul meci

Profitand de caderea psihica a echipei din Neamt, fetele pregatite de Aurel Cazacu au evoluat aproape fara greseala in setul patru, pe care l-au castigat in 19 minute cu scorul categoric de 25-15. Astfel, la capatul a 88 minute de joc, Penicilina a obtinut a treia victorie a sezonului si a doua in fata echipei Unic Piatra Neamt. Antrenorul Aurel Cazacu si-a felicitat elevele la capatul acestei victorii, declarand ca spera intr-o evolutie mai buna a Penicilinei, la Timisoara, in ultima partida a sezonului regulat. "Am jucat bine astazi, am reusit sa blocam bine atacurile echipei Unic si sa ne concentram mai bine la serviciu. Sper ca aceasta victorie sa le descatuseze pe fete si sa putem juca mai bine la Timisoara. Chiar daca nu ne ajuta cu nimic aceasta victorie, ma bucur macar ca am scapat de ultimul loc, chiar daca nici locul sapte nu este onorabil pentru noi", a spus Cazacu. Tehnicianul iesean a folosit in meciul cu Unic urmatoarele jucatoare: Purice, Burcea, Popa, Androhovici, Diaconita, Mihaela Ionescu, Bordianu, Covalciuc si Lenuta Ivan Ionescu. In ultimul joc al sezonului regulat, Penicilina se deplaseaza la Timisoara, dupa care in play-off va intalni formatia clasata pe locul doi in clasament la capatul primei parti a campionatului.

Page time :0.1368 (s) | 24 queries | Mysql time :0.022568 (s)