Penicilina a spulberat Real Madridul voleiului feminin romanesc

8 Decembrie 2008
855 Vizualizari | 2 Comentarii
Nicu Roibescu
Supriza de proportii in voleiul feminin romanesc. Nu se putea gandi nimeni inaintea meciului dintre Penicilina si CSU Metal Galati, nimeni alta decat campioana nationala en-titre, neinvinsa in acest sezon in care a cedat un singur set cand a jucat la Sibiu cu rezervele, ca victoria ar putea surade gazdelor. Despre CSU metal Galati s-a spus nu o singura data ca este un fel de Real Madrid al voleiului feminin romanesc.

Totusi, era ziua lui Nicu Roibescu, directorul Penicilinei, care le-a daruit fetelor inainte de joc cate un Mos Nicolae de ciocolata. Dar asta numai pentru a le mai indulci inainte de o infrangere amara. Insa Mos Nicolae a vrut cu totul altceva.
Galatencele au aratat inca de la primele mingi ca stiu sa blocheze foarte bine, dar Tatiana Ivaniuschkina a fost prima care a gasit calea prin care sa evite zidul ridicat de inaltele voleibaliste oaspete. Penicilina a reusit o victorie de senzatie, cu scorul de 3-1, dupa o partida fabuloasa disputata in sala de pe str. Theodor Burada. Primul set a durat 22 de minute si a fost castigat de iesence, cu scorul de 25-22. Mult mai echilibrat a fost actul secund, in care cele doua echipe au mers cap la cap, dar gazdele au terminat din nou invingatoare, 28-26, dupa 27 de minute. Echipa din Galati, care miercuri va reprezenta Romania in Liga Campionilor, impotriva formatiei din Bergamo, a avut o tresarire de orgoliu si a castigat al treilea act in stil de mare campioana, cu scorul de 25-10, in doar 17 minute. Se parea ca va fi inceputul sfarsitului pentru Penicilina. Gazdele au inceput prost si setul al patrulea, au fost conduse cu 2-5 si 5-8, dar au echilibrat pe parcurs si, excelent conduse de pe banca tehnica de antrenorii Daniel Banu si Rares Puni, au reusit sa castige al patrulea act cu scorul de 30-28, dupa 31 de minute de joc. A rezultat o victorie de senzatie, 3-1, care nu a fost anticipata de nimeni si Penicilina a dovedit inca o data daca mai era nevoie ca este un nume de traditie in voleiul feminin romanesc. Pentru formatia ieseana au evoluat: Olga Pavlova, Mihaela Ionescu, Anca Nicolau, Tatiana Ivaniuschkina, Slavina Koleva, Tatiana Popa (au mai jucat Alina Melinte si Oana Ghilea). La finalul meciului, sarbatoritul zilei, Nicu Roibescu era foarte fericit ca a reusit sa invinga cea mai galonata echipa din Romania. "Nu se astepta nimeni sa castigam cu Galatiul. Echipe mai galonate ca noi n-au fost in stare macar un set sa le ia". "A fost o victorie extraordinara, o victorie muncita. Nici nu mi-a trecut prin cap ca am putea castiga. Dar asa se intampla cand iti subestimezi adversarul. Galatencele au patit exact ce am patit noi etapa trecuta la Sibiu, dar noi am gasit resurse sa revenim de la 0-2 la seturi si sa castigam. Vreau sa felicit fetele pentru acesta victorie mare. I-am facut un cadou frumos domnului Roibescu de ziua dumnealui", a completat si anternorul Daniel Banu. De partea cealalta, antrenorul Zoran Terzic a incercat sa-si mascheze nemultumirea. "Pentru noi nu prea conta acest meci. Am jucat prost, dar sper ca miercuri, in meciul cu Volley Bergamo din Liga Campionilor, sa aratam cu totul altceva. Avem o problema mare ca ni s-a accidentat acum cateva zile ridicatoarea, iar inlocuitoarea ei are mult prea putina experienta la acest nivel", a spus Terzic. Dupa senzationala victorie de sambata, voleibalistele de la Penicilina au jucat, ieri, in compania celor de la CSM Lugoj. De data asta a fost vorba despre mansa-retur a fazei a doua a Cupei Romaniei, primul meci, desfasurat la Lugoj, dand castig de cauza Penicilinei, cu 3-1. Iesencele n-au acuzat deloc oboseala acumulata cu doar o zi in urma si au evoluat impecabil, cu multa incredere, si si-au surclasat adversarele la toate capitolele. Sambata, iesencele vor evolua la Craiova, cu echipa locala, SCMU, disputa contand pentru etapa I a returului Diviziei A1.