Penicilina a trecut de o performera a Europei

22 Decembrie 2008
805 Vizualizari | 1 Comentarii
Victorie mare pentru voleiul feminin iesean. La sfarsitul saptamanii trecute, iesencele de la Penicilina Iasi au repurtat un succes extraordinar in compania celor de la Unic Piatra Neamt, scorul final fiind de 3-2 (pe seturi 20-25, 25-17, 19-25, 25-19, 15-12) in favoarea fetelor antrenate de Dan Banu. Partida in sine a fost una echilibrata, ambele echipe cautand sa-si apropie victoria.

Penicilina se prezenta din postura de singura invingatoare in acest sezon a campioanelor en-titre de la CSU Metal Galati, in timp ce Unic tocmai fusese eliminata din Challenge Cup si nici nu-si punea problema unei infrangeri in Sala Penicilina. Cu toate acestea, iesencele nu s-au lasat intimidate, trecand la ofensiva inca din startul disputei. Insa nemtencele, cu experienta internationala acumulata in ultimul timp, au anticipat miscarile echipei gazda si au izbutit in cele din urma sa-si adjudece primul set, cu o diferenta de 5 puncte, respectiv 25-20. Fetele de la Penicilina au dat semne de revenire in mitanul secund, cand au profitat de o cadere a oaspetelor, reusind sa se impuna cu un scor de 25 la 17. Setul al treilea a stat sub un deplin echilibru, ambele echipe trecand simultan la conducere, insa blocajele nemtencelor au facut diferenta, Penicilina vazandu-se pentru prima oara in acest sezon condusa cu 2-1 la seturi pe propriul teren, dupa ce Unic si-a adjudecat setul cu 25-19. Din acest moment, indemnate si de publicul prezent in sala, iesencele au trecut definitiv la carma jocului, ritmul impus de acestea fiind naucitor. Astfel, Penicilina a plecat ca din pusca in setul al patrulea, pe care si l-a adjudecat cu 25-19. In prima parte a setului decisiv, echipele au jucat cu galeriile adverse in preajma, prima formatie care s-a desprins la doua puncte fiind Penicilina (6-4-n.r). In final, iesencele si-au trecut in palmares o victorie stralucita, dupa 15-12 scor final in setul al cincilea si 3-2 la finalul partidei. Imediat dupa partida, oficialii gazdelor au tinut sa felicite evolutia fetelor care au trecut de una dintre cele mai titrate formatii din tara. "Unic este o formatie valoroasa, rodata in cupele europene si tocmai de asta consider ca victoria noastra este foarte importanta. Oaspetele nici nu se asteptau ca ar putea pierde la Iasi, dar iata ca noi am facut iarasi un joc bun si am reusit sa castigam", a spus directorul tehnic al Penicilinei, Nicu Roibescu. Si antrenorul Dan Banu a tinut sa-si felicite elevele, apreciind daruirea acestora. "Am intampinat dificultati atunci cand nu ne-a mers preluarea, iar ridicatoarea Olga Pavlova n-a putut construi jocul asa cum am fi vrut. Dar cand fetele au fost mai atente au demonstrat ca se pot impune si in fata unor adversare mai bine cotate", a spus Dan Banu, antrenor principal Penicilina. De cealalta parte, antrenorul formatiei nemtene, Constantin Chitigoi, a recunoscut superioritatea iesencelor. "Nu neg meritele Penicilinei, echipa care a jucat bine. Ma asteptam ca fetele mele sa-mi asculte indicatiile, dar cand joci fara cap este mai greu. Pe finalul seturilor doi si patru am jucat dupa cum a vrut Penicilina, ori daca vrei sa castigi trebuie sa fii in stare sa impui propriul sistem de joc", a aratat Constantin Chitigoi.