Penicilina a tremurat serios pentru prima victorie a sezonului

12 Octombrie 2009
653 Vizualizari | 0 Comentarii
Un nou inceput pentru voleibalistele iesence. Penicilina a intalnit in chiar prima etapa a campionatului Diviziei A1 feminine de volei echipa SCMU Craiova, cu care se confruntase si-n deschiderea stagiunii precedente. Numai ca fata de disputa de acum un an si cea de sambata, din Sala Penicilina, este o diferenta imensa. Investitiile facute la formatia craioveana si-au spus cuvantul si a fost nevoie de un set decisiv pentru a departaja combatantele, nu ca-n toamna trecuta, cand iesencele au avut de indeplinit o simpla formalitate. Pana la urma insa, Penicilina Iasi a invins SCMU Craiova cu scorul de 3-2 (17-25, 25-17, 25-19, 21-25, 15-10), la capatul unui meci intins pe durata a 11 minute. Pentru echipa ieseana, pregatita de antrenorii Daniel Banu si Rares Puni, au evoluat jucatoarele: Olga Pavlova, Mihaela Ionescu, Anca Nicolau, Tatiana Ivaniuschkina, Olena Sidorenko, Georgeta Ciobanu (au mai jucat Ioana Sanislav - libero, Oana Ghilea si Tatiana Popa). Partida de sambata a fost abordata cu multa prudenta de cele doua formatii. Primele care s-au desprins la doua puncte diferenta au fost chimistele, dar pana la urma Craiova a luat primul set cu 25-17. In actul secund, Tatiana Ivaniuschkina a inceput sa fie mai atenta la blocaj si sa-si aminteasca de vremurile bune, in care nu prea gresea tinta. Ea a dat semnalul revenirii iesencelor, care au strans randurile si-n aparare, acolo unde liberoul Ioana Sanislav a reusit destule interventii fericite. Mihaela Ionescu a contribuit si ea din plin la reusitele din atac, asa ca Penicilina a preluat fraiele partidei. Dupa ce a egalat la seturi, formatia ieseana a pornit ca din pusca in actul al treilea, pe care l-a si castigat cu scorul de 25-19. Dupa ce parca si-a tras sufletul in seturile al doilea si al treilea, SCMU a inceput din nou sa joace foarte bine. Radulovic ridica aproape perfect, asa ca finalizarile oaspetelor erau deseori incununate de succes. Penicilina probabil nu se astepta ca oaspetele vor mai avea taria sa revina in joc si a redus din turatie. Oltencele insa n-au asteptat alta invitatie si au adunat punct cu punct pana cand au dus disputa in tie-break. Mai mult decat atat, oaspetele din sala Penicilina au inceput foarte bine setul decisiv. Un blocaj reusit la Hossu avea insa sa dea aripi chimistelor, care s-au instalat cu autoritate la conducere. Au fost mult mai atente, au preluat bine si au gresit mult mai putin decat adversarele lor, atuuri care le-au permis sa puna capat meciului fara pic de emotii pe final. "Stiam ca SCMU Craiova a transferat o ridicatoare foarte buna si de aceea le-am cerut fetelor mele sa serveasca puternic, pentru a pune adversarelor probleme la preluare. Astfel, ridicatoarea ar fi fost nevoita sa alerge dupa fiecare minge, iar prestatia sa ar fi avut de suferit. Cand ne-am obligat adversarele sa preia anapoda am avut un alt cuvant de spus in joc", a declarat antrenorul Daniel Banu, vizibil marcat de efortul depus din afara terenului, in timp ce conducerea oaspetilor a contestat vehement arbitrajul. "Chiar nu avem ce le reprosa arbitrilor. A fost un meci dificil si ma bucur ca am castigat. Craiova a crescut mult fata de sezonul trecut, dar nici nu putea face echipa peste noapte", a replicat Nicu Roibescu, directorul Penicilinei.

Page time :0.1402 (s) | 22 queries | Mysql time :0.025364 (s)