Penicilina a umilit campioana CSU Metal Galati

19 Noiembrie 2009
656 Vizualizari | 0 Comentarii
Penicilina Iasi este echipa momentului in voleiul feminin romanesc. Fetele pregatite de antrenorii Daniel Banu si Rares Puni nu au mila de nici o echipa. Dupa ce au invins la Piatra Neamt si acasa pe CSU Targu Mures, iesencele au obtinut o victorie de senzatie in fata campioanei CSU Metal Galati. Penicilina a invins echipa de la Dunare cu 3-0 (25-19, 25-20, 25-18), intr-o partida disputata in devans pentru etapa a X-a a turului Diviziei A1 feminine de volei. Penicilina a aratat cam mult respect la inceputul meciului pentru adversarele sale. Alajbeg a trimis cateva avertismente prin serviciile sale din saritura, dar si prin forta atacurilor, capitol la care a fost completata de Gomez. Oaspetele au blocat intentiile ofensive ale Georgetei Ciobanu si Olenei Sidorenko, iar tabela era favorabila voleibalistelor de la CSU Metal (4-7, 5-9, 7-11, 11-14). Din acel moment, vazand totusi ca galatencele nu se distanteaza decisiv chimistele au continuat setul cu mai mult curaj. Parca si blocajele Penicilinei deveneau mai consistente, parca si preluarile ei erau mai curate, asa ca ridicatoarea Olga Pavlova putea construi dupa bunul sau plac. Gratie blocajului, Penicilina a egalat la 15, moment in care atacurile ei au fost directionate spre Ivaniuschkina. Ea a spart in cateva randuri opozitia oaspetelor, total parasite de inspiratie, si si-a condus colegele spre adjudecarea primului set (25-19 in 20 minute). Actul al doilea a inceput cu un punct direct din serviciu semnat de Pavlova. Onyejekwe a fost retrasa de pe teren dupa ce n-a reusit sa puncteze, pe centru, doar cu Nicolau la blocaj, iar Pavlova si Ciobanu au conlucrat ideal pe centru pentru a urca scorul la 7-3. Oaspetele au echilibrat disputa, dar blocajul reusit de Nicolau la Gomez a fost semnalul ca Penicilina n-ar trebui sa se multumeasca doar cu un set castigat. Tot Nicolau a reusit si un lung de linie perfect, iar la 16-14 chiar se putea spera la o surpriza. Mult mai atente, iesencele au condus cu 21-17 si 23-20, iar Pavlova a inchis setul al doilea asa cum l-a inceput, cu un punct direct din serviciu (25-20 in 24 minute). Penicilina a simtit ca n-are voie sa lase adversarele sa-si revina si a inceput in forta si setul al treilea (4-0, 8-1, 10-3). Blocajul sau devenise aproape impenetrabil, iar la 15-11 antrenorul principal Daniel Banu a solicitat time-out. Oaspetele priveau tabela de marcaj si parca nu le venea sa creada ce se petrecea. Degringolada din tabara lor nu luase sfarsit (20-12) si chiar daca au mai avut cateva tresariri, iesencele nu putea rata ocazia unei victorii senzationale si au pus capat setului la 25-18 (19 minute). Acest succes incredibil a fost obtinut de jucatoarele: Pavlova, Ionescu, Nicolau, Ivaniuschkina, Sidorenko, Ciobanu (a mai evoluat Sanislav - libero).

Page time :0.1354 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013925 (s)