Penicilina si-a revenit la Bucuresti

11 Octombrie 2010
879 Vizualizari | 0 Comentarii
• CSM Bucuresti - Penicilina Iasi 0-3 (17-25,25-27,21-25), in etapa a doua a Diviziei A1 de volei feminin

Dupa un esec neasteptat in debutul Diviziei A1 de volei feminin, chiar pe teren propriu, Penicilina si-a revenit si a castigat in deplasarea de la CSM Bucuresti, cu scorul de 3-0 (25-17,27-25,25-21). Voleibalistele, conduse in Capitala de antrenorul Rares Puni, n-au avut de gand sa cedeze vreun set în disputa cu nou-promovata CSM. Nici macar setul al doilea nu a ajuns în contul gazdelor, de fapt, în acel moment, devenind clar ca Penicilina nu mai putea pierde disputa. Fata de primul meci al sezonului, pierdut acasa cu CSM Lugoj (1-3), Puni sustine ca la Bucuresti echipa sa a avut o cu totul alta atitudine, jocul fiind într-o crestere evidenta. Primul set a fost controlat cu autoritate de Penicilina, care a apasat pe servicii si a reusit preluari exacte, numai bune pentru ca ridicatoarea Lidia Timofte sa poata construi în voie. CSM si-a jucat cu multa ardoare sansele în actul secund. Cu doua voleibaliste ucrainence în lot, spre deosebire de Penicilina, care a atacat noul sezon fara vreo jucatoare straina, a reusit sa duca setul în prelungiri, dar, în cele din urma, tot Penicilina a avut castig de cauza. Cine prinde un astfel de set capata si mai mult curaj, lucru pe deplin valabil si în cazul chimistelor, care au jucat atat de bine, încat Rares Puni nici macar n-a fost nevoit sa efectueze vreo schimbare pentru a castiga si ultimul set al partidei, formula standard aratand astfel: Lidia Timofte, Mihaela Ionescu, Tatiana Popa, Alina Melinte, Anca Nicolau, Patricia Ardelean.
Campionatul Diviziei A1 se întrerupe pana pe 23 octombrie, data la care Penicilina va primi vizita voleibalistelor de la CSU Sibiu. Pana atunci, însa, ea se va confrunta cu CSM Sibiu, miercuri, la Baia Mare, într-un meci contand pentru Cupa Romaniei, iar învingatoarea va juca a doua zi, cu Dinamo Bucuresti.