Pep Guardiola a debutat la Bayern cu un scor de maidan

Publicat: 30 iun. 2013
1

Pep Guardiola a debutat „nemteste” pe banca tehnica a formatiei Bayern Munchen, iar campioana Germaniei s-a impus la scor de maidan in fata unei echipe de amatori.
Bayern a castigat cu 15-1 amicalul disputat, sambata, contra celor de la Wildenau Weiden. Pentru formatia bavareza au marcat Patrick Weihrauch (4 goluri), Julian Green (3), Franck Ribery (2), Mitchell Weiser (2), Oliver Markoutz, Thomas Müller, Vladimir Rankovic si Toni Kroos cu o reusita.
Cu aceasta ocazie a revenit Kroos dupa o lunga indisponibilitate, iar Jan Kirchoff si-a facut pentru prima data aparitia in linia de aparare. Franck Ribery, jucator care a semnat recent prelungirea contractului cu inca patru ani, a evoluat 45 de minute asumandu-si rolul de nou capitan de echipa.
Singurul fotbalist folosit de Guardiola tot meciul a fost Pierre-Emile Hojbjerg.