Perfidul Albion savureaza victoria cu vin de Porto

22 Iunie 2004
1264 Vizualizari | 0 Comentarii
•Anglia - Croatia 4-2 (2-1), in ultimul joc al grupei B, desfasurat aseara la Lisabona •Englezii s-au calificat in sferturile de finala ale competitiei, in care vor da piept cu tara gazda, Portugalia •Eroul Angliei a fost, inca o data, Rooney, autor a doua goluri in partida de pe Da Luz, ajungand la cota patru in clasamentul golgheterilor

Caseta tehnica a jocului:

Anglia - Croatia 4-2 (2-1)
Marcatori: Scholes ('40), Rooney ('45 si '68), Lampard ('79)/Kovaci ('5), Tudor ('73)
Formatii: Anglia: James - Gary Neville, Terry, Campbell, Ashley Cole - Beckham, Gerrard, Lampard ('84 Phil Neville), Scholes ('70 King) - Rooney ('72 Vassel), Owen. Antrenor: Sven-Goran Eriksson.
Croatia: Butina - Simici ('67 Srna), Robert Kovac ('46 Mornar), Simunici, Zivkovici - Rosso, Tudor, Niko Kovac, Rapaici ('55 Olici) - Prso, Sokota. Antrenor: Otto Barici.
Cartonase galbene: Simic
Arbitri: Arbitru: Pierluigi Collina, Marco Ivaldi, Narciso Pisacreta (toti din Italia)
Stadion: Da Luz (Lisabona)
Spectatori: 57.000
Jucatorul meciului: Rooney

Invinsi incredibil in prima partida de catre campioana europeana en-titre, Franta, nationala Albionului parea a fi aproape de o noua eliminare rusinoasa inca din faza grupelor. Totusi, antrenorul Eriksson si elevii sai au dovedit tarie de caracter si au reusit doua victorii succesive, in care au marcat nu mai putin de sapte goluri, primind doar doua. Astfel, dupa un debut dezastruos, 1-2, cu Franta, la capatul unui joc dominat totusi de englezi, selectionata din Albion a reusit accederea in sferturile de finala ale competitiei, in care va da piept cu tara gazda, Portugalia. Meciul de pe Da Luz a inceput cum nu se poate mai prost pentru mult incercatii suporteri englezi. In minutul cinci, Croatia a deschis surprinzator scorul, dupa ce Niko Kovaci a reluat spre poarta o minge deviata nefericit de fundasul Ashley Cole. La acest scor, Anglia lua urma Spaniei, urmand sa paraseasca prematur competitia portugheza, in timp ce Croatia reusea o accedere istorica in faza urmatoare. Sase minute mai tarziu, englezii au o buna sansa de a egala, cu Rooney la finalizare, dupa o centrare a lui Lampard, dar tanara vedeta a lui Eriksson a tras alaturi. In minutul 24, Beckham a executat un corner de pe partea dreapta, mingea a fost respinsa la Campbell, care a sutat foarte periculos, dar Butina a retinut in doi timpi. Odata cu trecerea timpului, presiune insularilor a crescut la poarta lui Butina si golul cade firesc in poarta croata, la o faza confuza in care Lampard a pasat excelent оn careu lui Owen, acesta a patruns pana aproape de Butina, care a respins оn fata, de unde Scholes a inscris golul care o trimitea pe Croatia acasa. Cinci minute mai tarziu, Anglia preia conducerea printr-un sut absolut incredibil al lui Rooney, de la douazeci de metri. El a sutat la coltul lung, iar Butina nu a mai avut ce face. Gol superb pentru tanarul englez, al treilea la acest campionat. Prima repriza se incheie cu victoria englezilor, scor 2-1, dupa patruzeci si cinci de minute de spectacol, cu ocazii la ambele porti.

Recital Rooney

Dupa pauza, croatii se avanta spre poarta englezilor, dar prima ocazie a reprizei secunde apartine tot insularilor, care prin Owen au fost aproape de a transa disputa. In minutul 57, jucatorii pregatiti de Otto Barici au o mare sansa de a egala, in urma unei balbaieli colective in careul englez, dar Collina, excelent si de aceasta data, a fluierat offside. Inevitabilul se produce in minutul 68, cand Rooney, noul copil minune al Angliei, a primit o pasa excelenta de la Owen la 25 de metri de poarta lui Butina, a alergat si l-a executat pe acesta cu un sut superb din 16 metri, pe coltul scurt. Croatia nu se preda insa si, cinci minute mai tarziu, reduce din diferenta prin Igor Tudor, care a reluat cu capul o centrare venita de pe partea dreapta. Elevii lui Eriksson nu mai repeta greselile din meciurile cu Franta sau Romania si refac diferenta de doua goluri in minutul 79, cand Frank Lampard inscrie un gol de senzatie, de la aproape douazeci de metri, nu inainte de a ridiculiza doi aparatori croati. Partida se incheie cu victoria insularilor, care vor da piept cu Portugalia in sferturi, intr-o partida ce se anunta senzationala, ambele formatii promitand spectacol. Ramane de vazut daca drumul Angliei va putea trece si de tara gazda, sau Portugalia se va califica in semifinalele competitiei pe care o organizeaza.