Performanta carierei pentru Simona Halep

Publicat: 15 feb. 2012
1

Jucatoarea Simona Halep a revenit de la un set pierdut si s-a impus, marti noapte, la capatul unui meci de peste doua ore si jumatate, in fata slovacei Daniela Hantuchova, cu 3-6, 6-2, 7-6 (4). Clasata pe locul 20 in ierarhia WTA si favorita numarul 15 la castigarea turneului din Qatar, dotat cu premii totale in valoare de 2,1 milioane de dolari, Hantuchova a intrat mai bine in meci si a castigat primul set pe fondul numeroaselor erori nefortate comise de Halep. Tanara jucatoare din Constanta a echilibrat jocul in setul secund si a reusit rapid restabilirea egalitatii, astfel ca s-a ajuns in decisiv.

Actul final a stat sub semnul echilibrului pana in game-ul cinci, cand Hantuchova a reusit sa castige pe serviciul lui Halep. Aceasta din urma a raspuns imediat si nu i-a acordat adversarei sansa de a se distanta pe tabela, dupa care a condus cu 5-4.

S-a intrat in prelungiri, unde Hantuchova a reusit un nou break la 5-5, dupa ce a revenit spectaculos de la 15-40, si un punct fabulos reusit de Halep. A fost randul slovacei sa-si piarda busola intr-un moment extrem de important si, dupa mai multe erori neprovocate, Hantuchova a pierdut game-ul si s-a intrat in tie-break. Halep a inceput in forta si s-a distantat rapid la 3-0 si 4-1 la adapostul a doua mini-breakuri. Hantuchova a recuperat un mini break, dar, in cele din urma, a trebuit sa se recunoasca invinsa.

In turul urmator, Halep o intalneste pe cehoaica Iveta Benesova (48 WTA), care a invins-o in trei seturi pe conationala sa Barbora Zahlavova-Strycova, cu 4-6, 6-3, 6-1.

Monica Niculescu s-a calificat si ea în turul al treilea, dupa ce adversara ei, Vera Zvonareva s-a retras la scorul de 7-5, 3-2 în favoarea româncei. A opta jucatoare a lumii este la al doilea abandon în fata jucatoarelor din România, dupa ce saptamana trecuta a abandonat în fata Soranei Cîrstea. Urmatoarea adversara pentru Monica este învingatoarea din partida Katerina Bondarenko (Ucr) – Flavia Pennetta (Ita).