PERFORMANTA FABULOASA! Ieseanul Ilie Ciotoiu a luat bronzul la Europenele de haltere – FOTO

Publicat: 11 apr. 2016
Sportivul iesean Ilie Ciotoiu, cu dubla legitimare la CS CFR IasiCSM Cluj a cucerit aseara medalia de bronz la total, in cadrul cat. 56 kg, la „Europenele” de haltere seniori de la Forde, din Norvegia. Performanta lui Ilie Ciotoiu a fost de 247 kg la total, cu 111 kg la smuls si 136 kg la aruncat. El a ratat de putin la 113 kg si respectiv 139 kg.
Clasamentul la total a fost urmatorul:
1. Mirco Scarantino (Italia) – 264 kg;
2. Josue Brachi (Spania) – 264 kg;
3. Ilie-Constantin Ciotoiu (Romania) – 247 kg.
3. Elmar Aliyev (Azebaidjan) – 136 kg.
De remarcat ca azerul Elmar Aliyev (greutate 55,21 kg) a realizat din a treia incercare 136 kg la aruncat si l-a intrecut pe ieseanul Ilie Ciotoiu (locul 4, greutate 55,62 kg) la greutatea corporala, fiind mai usor decat sportivul ceferist cu 410 grame. La stilul smuls, cu 111 kg, Ilie Ciotoiu s-a clasat pe locul 5, intr-un concurs cu 15 sportivi participanti la categoria 56 kg. „Am spus cu multe zile inaintea concursului din aceasta seara de 10 aprilie 2016, ca ieseanul nostru Ilie Ciotoiu va reusi la Europenele de seniori din Norvegia o medalie si cea mai buna performanta din cariera. Am avut dreptate. Dar medaliile pe plan international pentru sportivul nostru vor mai veni si pe viitor, cu siguranta!”, a declarat antrenorul clubului CS CFR Iasi, Danut Fron.