PERFORMANTA! Monica Niculescu s-a calificat în semifinalele turneului de la Hobart. Ce a declarat romanca

Publicat: 12 ian. 2017
1
Monica Niculescu, cap de serie numarul 3 si locul 40 WTA, a învins-o cu 6-4, 6-4, pe japoneza Risa Ozaki, locul 100 WTA, venita din calificari, în sferturile de finala ale turneului Hobart International, cu premii de 250.000 de dolari.

Monica a câstigat primul set cu 6-4, dupa care a cerut interventia medicului si a fost nevoita sa mearga la vestiare. Locul 40 WTA a revenit în forta si a câstigat primele 4 game-uri ale actului secund. Monica avut totusi emotii în setul al doilea, când a condus cu 4-0, 30-15, pe serviciul adversarei. Ozaki a revenit si a avut 40-0 la 4-4, dar nu a putut concretiza acest avantaj. Setul al doilea a fost câstigat tot de Niculescu în cele din urma si partida s-a încheiat dupa doua ore si cinci minute.

Niculescu a avut 23 de mingi direct câstigatoare, fata de 12 ale adversarei, dar a facut si multe erori nefortate, 54 (fata de 32 ale asiaticei). De remarcat ca Monica a avut un procentaj de 93% la primul serviciu pus în teren.

Aflata la a opta prezenta la Hobart, Niculescu va evolua în premiera în penultimul act al competitiei, astazi, cu jucatoarea ucraineana Lesia Tsurenko, locul 61 WTA. Cele doua sportive s-au mai întâlnit o data, în 2011, în calificari la Indian Wells, cand românca a câstigat în doua seturi, 6-2, 6-3. Calificarea în semifinale este recompensata în Tasmania cu 11.300 de dolari si cu 110 puncte WTA. Sportiva noastra s-a declarat extrem de încântata la finalul partidei, desi a recunoscut ca e cu gândul si la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

„A fost o adversara grea, iar în plus am avut si o problema medicala, dar am încercat sa dau tot ce am putut si ma bucur ca în cele din urma am câstigat. Îmi place mult la Hobart, oamenii sunt minunati si vreau sa le multumesc celor care vin la meciuri. Este unul dintre turneele mele preferate si o ocazie foarte buna pentru a ma pregati pentru Australian Open. E un rezultat bun, sunt în semifinale”, a zis Monica Niculescu dupa meci.

Niculescu a fost nevoita sa ia o pauza de 9 minute la finalul primului set, având probleme medicale. Numarul 40 WTA a chemat întâi doctorul pe teren, iar apoi au mers împreuna la vestiare. Ramâne de vazut daca Niculescu va reusi sa se recupereze pâna la meciul din semifinle.
„Vom vedea ce va fi. De aceea exista fizioterapeuti. O sa fac tratament si voi încerca sa fiu în regula mâine dimineata. Voi face tot ce pot sa ma recuperez pâna mâine dimineata. Sper sa fiu bine mâine pentru ca imi place foarte mult sa fiu aici si vreau sa joc cât mai multe meciuri”, a încheiat Niculescu.