Pericol de retrogradare

20 Noiembrie 2006
1531 Vizualizari | 0 Comentarii
Cornel Buta
• Politehnica Iasi a fost invinsa cu 2-1 (0-0) de CFR Cluj, intr-un meci din etapa a XVI-a a Ligii I de fotbal • Singurul gol al Politehnicii a fost marcat de Ciprian Dianu, in prelungirile meciului • Arbitrul Orlando Trandu a acordat usor doua lovituri de la unsprezece metri pentru gazde, una fiind parata excelent de portarul Cristian Branet • Dupa aceasta infrangere, Poli a coborat pe locul 12 in ierarhia interna • Etapa viitoare, ultima a turului, Poli va primi vizita echipei Otelul Galati, intr-un joc programat vineri, de la ora 18.00
Nori negri in dealul Copoului. Dupa patru infrangeri consecutive din tot atatea meciuri disputate in campionat, fotbalistii Politehnicii Iasi se indreapta amenintator spre zona fierbinte a clasamentului, fiind despartiti de doar 3 puncte fata de primul loc retrogradabil la finalul sezonului, pozitie ocupatra in prezent de Unirea Urziceni. Ultima infrangere suferita de baietii lui Ionut Popa a fost consemnata sambata la Cluj, acolo unde CFR din localitate s-a impus cu scorul de 2-1 (0-0), prin 2 goluri reusite de Oliveira, in minutul 72 si Coroian, in minutul 85, din penalty. De altfel, arbitrul timisorean Orlando Trandu a dictat foarte usor doua lovituri de pedeapsa pentru gazde, prima aparata de Cristian Branet, omul meciului, la sutul lui Adrian Anca. Singurul gol al Politehnicii a fost marcat in prelungirile jocului, de Ciprian Dianu. Prima ocazie a partidei i-a apartinut lui Coroian, care in minutul 25 a trimis puternic spre poarta, dupa o pasa cu calcaiul a lui Semedo, dar sutul sau a fost retinut cu siguranta de Branet. Daca gazdele s-au incalzit mai greu, spre finalul primului act clujenii ai fost aproape de deschiderea scorului, prin Minteuan (cap peste poarta din pozitie buna), Coroian (sut pe langa vinclu), Florin Dan (sut peste bara din pozitie de singur cu portarul). Dupa pauza insa, clujenii au primit o mana de ajutor din partea arbitrului Orlando Trandu, care a pus serios umarul la victoria gazdelor, dictand doua lovituri de pedeapsa pentru CFR si lasand impresia ca este dispus sa faca tot ce este nevoie ca echipa de sub Feleac sa obtina toate cele trei puncte. Mai intai, in minutul 65, Romeo Surdu a cazut usor in careu la un duel aerian cu fundasul Cornel Buta, iar Trandu a indicat prompt lovitura de pedeapsa, ratata de Adrian Anca, in urma unei parade de exceptie a lui Branet. Salvatorul trupei lui Bergodi avea sa fie insa Oliveira, care a marcat printr-o lovitura de cap din 6 metri, la centrarea lui Surdu (`72). Decizia Comitetului Executiv Trandu si-a continuat insa recitalul si a dictat si al doilea penalty in minutul 85, la un duel umar la umar intre Bordeanu si Semedo, iar Coroian l-a invins pe Branet cu un sut plasat. Iesenii s-au trezit in finalul jocului, cand Dianu, ramas singur la 6 metri a marcat cu capul in poarta goala. Astfel, Poli a inregistrat al patrulea esec consecutiv in tot atatea partide si norii negri se aduna deasupra Copoului. Echipa nu mai joaca nimic de cateva partide, declinul incepand de la meciul din optimile Cupei cu Universitatea Cluj, jucatorii se accidenteaza unul cate unul, iar antrenorul Ionut Popa pare incapabil sa gaseasca solutia salvatoare. Mai mult decat atat, in acest an se vor mai disputa inca trei partide, astfel ca iesenii trebuie sa-si revina repede daca nu vor sa intre in iarna pe un loc retrogradabil. Comitetul Executiv al Federatiei Romane de Fotbal, intrunit ieri la Piatra Neamt a decis ca in 2006 sa se mai dispute si doua jocuri din returul campionatului, Poli urmand sa primeasca vizita echipei Unirea Urziceni si sa se deplaseze la Piatra Neamt, adica doua dintre contracandidatele la evitarea retrogradarii. Pana atunci, in etapa viitoare, ultima a turului, Poli va primi vizita echipei Otelul Galati, intr-un joc programat vineri, de la ora 18.00. Partida cu galatenii se anunta insa foarte dificila, chiar daca trupa lui Petre Grigoras travereaza o forma proasta, ramanand un adversar redutabil la jocurile din deplasare. Singurele vesti bune vin din partea lui Gavatorta, care a revenit in Iasi si care ar putea evolua macar o repriza in meciul cu galatenii, in timp ce atacantii Ionut Bilba si Clement Palimaru ar putea fi recuperati pana vineri. De altfel, principala problema ale Politehnicii in aceste 4 meciuri a fost randamentul slab in ofensiva, gruparea din Copou inscriind doar 2 goluri in patru partide. Tocmai din aceasta cauza, Popa a schimbat sistemul de joc la Cluj si a inceput partida cu 5 mijlocasi, dintre care Onofras si Buta au jucat rolurile de extrema. Nici macar aceasta schimbare de sistem nu l-a ajutat pe tehnicianul din Copou sa treaca peste forma slaba pe care o parcurge echipa sa, Poli creandu-si putine ocazii si sub Feleac. In aceste conditii, Poli nu putea spera mai mult la Cluj, in fata singurei echipe din Romania care a castigat in campionat in fata liderului Dinamo Bucuresti si a coborat pana pe locul 12 in clasamentul intern. Arbitrajul lui Trandu Arbitrul timisorean Orlando Trandu a lasat impresia, mai ales pe parcursul reprizei secunde ca trage cu gazdele, dictand doua lovituri de pedeapsa. De fiecare data, cavelrul fluierului din Banat a fost acoperit oarecum de regulament, dar 9 din 10 arbitri nu ar fi dictat doua lovituri de pedeapsa intr-un sfert de ora, decat daca ar fi fost vorba despre infractiuni clare. Ori, la prima faza, Buta a sarit la un duel aerian cu Romeo Surdu si atacantul clujenilor a cazut secerat, la reluare observandu-se o mana a ieseanului pe jucatorul de la CFR. Cateva minute mai tarziu, Semedo a cazut in careu la un duel, mai mult umar la umar cu Bordeanu, dar Trandu a surprins pe toata lumea indicand din nou punctul cu var. In concluzie, Orlando Trandu a acordat doua penaltiuri, acoperite oarecum de regulament, dar dupa reluari s-a desprins concluzia ca, daca ar fi vrut sa fie impartial, fie ar fi acordat doar prima lovitura de pedeaspa, fie ar fi dictat penalty la a doua faza. Altfel spus, din doua jumatati de penalty, Trandu ar fi trebuit sa dicteze o singura lovitura de pedeapsa, chiar dupa aspectul jocului, Poli poate nu ar fi reusit sa scoata nici asa un punct sub Feleac. Miclaus a fost internat in spital Fundasul echipei CFR Cluj, Casian Miclaus, este internat in spital dupa accidentarea suferita, sambata in timpul meciului cu Poli Iasi, din etapa a XVI-a a Ligii I de fotbal. Miclaus a fost transportat la spital inca din timpul partidei, dupa un contact violent cu cehul Martin Cernoch. "Mi-a cazut cu genunchii pe piept si n-am putut respira. Si acum ma doare cand respir. Luni (astazi - n.r.) voi fi insa externat", a spus Miclaus, care a fost sunat dupa meci de mai multi jucatori si oficiali de la CFR, care i-au urat sanatate si i-au dedicat victoria cu Poli Iasi. Declaratii la finalul partidei Cristiano Bergodi, antrenor CFR Cluj: "A fost o partida frumoasa, dominata de noi, am avut multe ocazii de gol si sunt multumit ca am obtinut cele trei puncte, care erau foarte importante. Felicit jucatorii, mi-a placut determinarea lor, dar nu mi-a placut ca am primit gol din faza fixa, desi am lucrat foarte mult la acest lucru. A fost o saptamana incarcata din cauza unor declaratii ale presedintelui si ale mele, iar echipa a inceput meciul tensionat. Apoi s-a relaxat si au aparut ocaziile. Aceasta victorie ne da moral pentru ultimele jocuri din acest an". Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "Jocul a fost dominat de echipa gazda. Daca in prima repriza am reusit sa facem fata ritmului, in a doua am cedat, mai ales ca am fost obligat sa fac doua schimbari, Ciobanu si Bernard. Am fost deceptionat de jocul unor tineri precum Tincu, care a avut din partea mea tot sprijinul. Introducerea lui a fost un fiasco. Nu am putut alcatui cea mai buna echipa si oricat as vrea nu pot sa fac o echipa ca acum patru-cinci etape, pentru ca imi lipsesc jucatori importanti. Cat despre derbiul vestului intre Poli si UTA, nici nu stiu cu cine sa tin. Imi si este frica sa ma duc la meci, nu stiu cu cine sa tin. Imi da curaj faptul ca va fi intuneric si s-ar putea sa nu fiu vazut. Este un meci intre doua echipe din judete celebre si degeaba spun bucurestenii ca Steaua-Dinamo este derbi". Arpad Paszkany, patron CFR Cluj: "Nu deschidem nici o sampanie, pentru ca noi consideram asta o victorie normala, obligatorie. Jucatorii nu si-au spalat pacatele dupa meciul de la Bistrita. Ambele penaltiuri au fost clare". Cristian Branet, cel mai bun jucator al partidei: "A fost un meci greu pentru noi si oricat am incercat sa tinem pasul cu gazdele nu am putut. Eu am incercat sa-mi fac datoria cat de bine am putut, dar cred ca pana la urma victoria clujenilor este meritata. Cat despre noi, sper sa nu se mai dispute si primele doua meciuri din retur pentru ca acest lucru nu ne avantajeaza deloc, ci dimpotriva. Avem nevoie de timp sa ne revenim si sa contam din nou pe intreg efectivul de jucatori". Caseta tehnica a partidei - CFR Cluj - Politehnica Iasi 2-1 (0-0) Marcatori: Oliveira (`72), Coroian (`85-pen.) / Dianu (`90+3) Stadion: Gruia Vreme: frumoasa Spectatori: 3.500 (dintre care 40 de la Iasi) Gazon: moale Formatii: CFR Cluj: Stancioiu - Panin, Jula, Cadu, Miclaus (`19 Florin Dan, Oliveira `66) - Manuel Jose, Minteuan, Coroian (`90+1 Mojica) - Semedo, Anca, Surdu. Antrenor: Cristiano Bergodi. Poli Iasi: Branet - Bernard (`55 Tincu), Radu Ciobanu (`72 Dianu), Irinel Ionescu, Bordeanu - Saric, Iurisniti, Sfirlea (` 86 Ciubancan), Buta, Onofras - Cernoch. Antrenor: Ionut Popa. Jucatorul meciului: Cristian Branet Arbitri: Orlando Trandu - 5, Adrian Vidan - 7, Dorin Mudura - 7. Cartonase galbene: Panin, Minteuan, Jula, Anca, Semedo / Bernard, Saric, Branet, Irinel Ionescu, Onofras, Buta. Observatori: Cornel Cacoveanu si Gheorghe Moise

Page time :0.1259 (s) | 24 queries | Mysql time :0.014006 (s)