Petre Grigoras a inviat Politehnica - GALERIE FOTO

15 Septembrie 2009
1812 Vizualizari | 1 Comentarii
Duel intre Miclea si Dilevski
• Poli Iasi - Universitatea Craiova 1-0 (0-0), intr-un joc contand pentru etapa a 6 a Ligii I la fotbal • Poli a facut un meci entuziasmant in prima repriza, a ratat 8 ocazii uriase de a inscrie, dar a transat disputa printr-un gol marcat in minutul 70 de Balde • Dupa acest succes, trupa lui Grigoras a ajuns la 7 puncte si a urcat pana pe locul 12 in clasament • Etapa viitoare, vineri, Poli va intalni in deplasare pe International Curtea de Arges Mii de ieseni au avut aseara un inceput de saptamana perfect. Echipa lor favorita le-a oferit un spectacol total, cu angajament, daruire si multe ratari si peste toate o victorie de care baietii lui Petre Grigoras aveau nevoie ca de aer. Grigoras a reusit sa transforme o echipa obisnuita in mandatul lui Popa sa arunce mingea la bataie si sa se apere supraaglomerat, intr-o formatie care ataca din primul si pana in ultimul minut, pana la ultima suflare a jucatorilor. Asa au evoluat si aseara fotbalistii Politehnicii, care au invins Craiova cu 1-0, la finalul unui joc in care Cristi Constantin si compania au ratat vreo 10 ocazii importante de a inscrie. Singurul care a avut sansa sa-si treaca numele pe lista marcatorilor a fost Ibraima Balde, care in minutul 70 a impins mingea in poarta dupa o gafa a lui Barboianu, un sut al lui Constantin si o respingere in fata a lui Merlier. Fidel filosofiei sale de joc, Petre Grigoras a inceput jocul cu Universitatea Craiova cu sistemul sau preferat 4-3-3. Curajul tehnicianului Politehnicii a dat roade inca din minutul 3, cand Miclea a centrat de pe dreapta in fata portii la Cristi Constantin care, singur cu Merlier, a tras peste poarta. Dupa patru minute, acelasi Constantin a fost blocat de Merlier in marginea careului, dar Miclea a tras slab in zid. Ocazia si minutul la poarta lui Merlier. Tot Miclea a executat bine o lovitura de colt, iar Milea a reluat cu capul milimetric pe langa poarta lui Merlier. In minutele 22 si 25, Miclea a centrat din nou perfect de la colt, dar Costache in doua randuri a trecut putin pe langa golul carierei. In minutul 29, Bujor a primit o pasa excelenta singur in fata careului oltenilor, insa sutul sau din cadere s-a lovit de portarul belgian. De partea cealalta, singura ocazie mai de Doamne ajuta i-a apartinut lui Mihai Costea, care a scapat pe contraatac si a sutat pe langa poarta. Ocazia lui Costea i-a intaratat si mai tare pe ieseni, care s-au napustit din nou spre buturile portii lui Merlier. In minutul 41, Miclea a centrat din nou din corner, Costache a venit foarte bine la coltul scurt, dar lovitura lui de cap a trecut putin pe langa poarta. Doar un minut mai tarziu, masinuta medicala a lovit din greseala masa observatorului partidei, fapt care a provocat amuzamentul publicului si spaima oficialilor. Fotbalistii lui Petre Grigoras nu au avut insa chef de glume si s-au aruncat din nou in atac, cu speranta ca pana la pauza vor reusi sa inscrie. Cu trei minute inainte de finalul primei reprize, Miclea l-a gasit excelent pe Buta in dreapta, acesta a centrat in careul mic, de unde Gaman a respins salvator. In acelasi minut, tot Merlier s-a intrebuintat serios la un sut trimis de Vlad Bujor. Doua bare Dupa o sumedenie de ocazii, mingea nu a vrut sa intre in poarta nici in minutul 44, cand Costache a sutat din interiorul careului, dar balonul a lovit stalpul portii lui Merlier. La pauza, Poli Iasi si Universitatea Craiova au intrat la vestiare la egalitate, scor 0-0, dupa cea mai buna repriza a iesenilor din ultimii ani. Simtind ca au fost umiliti in prima repriza de o echipa pe care credeau ca o vor invinge fara probleme, oltenii au intrat mult mai decisi dupa pauza. Intrarea lui Eugen Trica, fluierat puternic de intreg stadionul, a ordonat jocul Craiovei. Au rezultat trei ocazii importante pentru Universitatea Craiova, doua ratate de Gaman (cap putin pe langa poarta lui Branet) si Florin Costea (cap milimetric de buturile portii iesene) si una cu adevarat uriasa ratata de Mihai Costea. In minutul 67, Trica a scapat singur cu Branet, insa altruist, i-a pasat lui Mihai Costea, iar acesta singur cu toata poarta goala in fata a trimis incredibil in bara. Grigoras nu a stat cu mainile in san, l-a trimis pe Balde in teren, in locul neobositului Bujor, iar in minutul 70, jucatorul adus din Portugalia a reusit sa inscrie primul gol in Liga I. Barboianu a luftat incredibil in apropierea propriului careu, mingea a sarit la Constantin (un travaliu de exceptie pentru un jucator care are 31 de ani) al carui sut a fost parat excelent de Merlier, insa mingea a sarit norocos la Balde, atacantul inscriind din 6 metri. Iesenii nu s-au bagat insa cu fundul in poarta nici macar la acest scor. Baietii lui Grig au fost din nou aproape de gol, dupa o noua faza spectaculoasa. Constantin a scos o noua faza fixa a iesenilor in banda stanga, Miclea a centrat, insa Costache a trimis cu capul in bara. Reactii la cald Asa avea sa se scrie soarta unui meci superb, in care fotbalistii lui Petre Grigoras s-au autodepasit si au obtinut un succes pe deplin meritat. Dupa acest succes, trupa lui Grigoras a ajuns la 7 puncte si a urcat pana pe locul 12 in clasament, iar etapa viitoare, vineri, Poli va intalni in deplasare pe International Curtea de Arges. Antrenorul pitestenilor, Stefan Stoica, a fost in tribuna oficiala a meciului de aseara. Antrenorul Petre Grigoras a declarat dupa victoria echipei sale, scor 1-0, pe teren propriu, in fata gruparii Universitatea Craiova, ca jocul respectiv a fost cel mai bun al elevilor sai in actuala editie a Ligii I. "Per total, a fost un joc foarte bun, agresiv in sensul bun al cuvantului, cu pressing sufocant. Am intalnit o echipa valoroasa si de aceea cred ca este o victorie mare, obtinuta dupa un joc spectaculos. Au avut si oaspetii cateva ocazii in repriza a doua, dar jocul a curs in favoarea noastra. Daca ar fi marcat Costea la acea faza si am fi pierdut, chiar nu aveam ce sa le reprosez jucatorilor mei. Cred ca, din primele sase etape jucate pana acum, acesta a fost cel mai bun joc al nostru. Trebuie sa-i pastrez pe jucatori cu picioarele pe pamant, deoarece urmeaza doua meciuri foarte importante, in care putem lua puncte, la Mioveni cu International si acasa cu Ceahlaul. Poate domnul primar va trece maine (n.r. - marti) si va da o bere jucatorilor de ziua sa de nastere, mai ales ca l-am facut foarte fericit in aceasta seara", a spus Grigoras. De partea cealalta, antrenorul oltenilor, Daniel Mogosanu, era convins ca momentul psihologic al meciului s-a consumat la ratarea lui Mihai Costea. Caseta tehnica a partidei Poli Iasi - Universitatea Craiova 1-0 (0-0) A marcat: Balde (`70) Stadion: Emil Alexandrescu Vreme: frumoasa Spectatori: 7.000 (dintre care 30 de craioveni) Gazon: bun Formatii: Poli Iasi: Branet - Buta, Ad. Ilie, L. Munteanu, Costache - Ignatov, Milea (`88-Straton), V. Negru (`72 Bernsjak) - Miclea, Bujor (`66 Balde), C. Constantin. Antrenor: Petre Grigoras. U Craiova: Merlier - Barboianu, D. Stoica, Gaman, Rose - Prepelita, Soava, Dilevski - M. Costea (`69 Dina), V. Badea (`46 Trica), Fl. Costea. Antrenor: Daniel Mogosanu. Cartonase galbene: Ad. Ilie, Bernsjak / Merlier, M. Costea, Gaman Arbitri: Teodor Craciunescu - 6, Adrian Vidan - 6, Sebastian Gheorghe - 6 Observatori: Daniel Diaconu, Daniel Gherasim. Supervizor: Nicolae Pantea.