Petrom Sf.Gheorghe - Poli Iasi 31-24 (15-10)

11 Septembrie 2000
1086 Vizualizari | 0 Comentarii
In prima etapa a Diviziei A la handbal masculin, echipa ieseana Politehnica Iasi a pierdut la Sfantu Gheorghe, in fata celor de la Petrom din localitate, la o diferenta de sapte goluri. Cu toate ca pornea favorita in aceasta intalnire, Poli a pierdut, deoarece gazdele le-au pregatit o surpriza "studentilor". Petrom a reusit, in cursul saptamanii trecute, sa transfere foarte multi jucatori de la Tractorul Brasov, retrogradata recent din Liga Nationala. Si cum procentul celor care au venit la SF. Gheorghe de la Brasov a fost de 90%, Politehnica a avut de infruntat o echipa de prima divizie. In aceste conditii, iesenii au devenit din favoriti, outsideri, pierzind in cele din urma partida cu 31-24. La inceputul meciului, handbalistii antrenati de Iulian Hatura au reusit sa tina scorul egal pana la 2-2, in minutul 8, pentru ca, in urmatoarele zece minute de joc sa inscrie un singur gol, dar sa primeasca cinci. La pauza, Petrom conducea cu 15-10, pentru ca, la reluare, gazdele sa-si mareasca avantajul, la sapte goluri: 18-11. Iesenii au o tresarire de orgoliu la mijlocul reprizei secunde, cand se apropie la doar patru puncte de adversar (21-17), numai ca nu reusesc sa faca fata iuresului handbalistilor transilvaneni, in minutul 56 tabela aratind 27-20. Diferenta de sapte goluri s-a pastrat pana la final, astfel incat Politehnica a pierdut cu 31-24. Pentru ieseni au marcat: Timofte - 8, Zepciuc si Ionescu - cate 4, Maftei - 3, Ilisei si Larion - cate 2 si Hutanu - 1. La sfarsitul saptamanii viitoare, Poli Iasi va intalni pe Moldosin Vaslui, existind sanse ca partida sa se desfasoare in Sala Polivalenta. Vlad ROSCA

Page time :0.1194 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013288 (s)