Petru Anitoaie s-a retras in plina glorie

4 Decembrie 2001
1563 Vizualizari | 0 Comentarii
•Dupa ce a cucerit medalia de argint la Campionatele Nationale de judo de la Cluj, ieri, la sediul clubului iesean, actualul vicecampion al categoriei 100 kg si-a anuntat si pe plan local retragerea din activitatea sportiva •Antrenorul emerit Constantin Bordea a elogiat performantele elevului sau, alaturi de ceilalti invitati ai manifestarii La sfarsitul saptamanii recent incheiate, la Cluj s-au desfasurat finalele Campionatelor Nationale de Judo, atat in intrecerea masculina, cat si in cea feminina. Cea mai buna performanta ieseana a fost reusita de sportivul clubului Politehnica Iasi, Petru Anitoaie, cel care a cucerit medalia de argint la categoria 100 kg. Elevul antrenorului emerit Constantin Bordea a pierdut finala contra oradeanului Gheorghe Pop (Liberty), dar Petru Anitoaie a evoluat accidentat, cu un picior umflat din partidele anterioare. Tot la categoria 100 kg, ieseanul Stefan Miron (Politehnica-CSS Unirea) s-a clasat pe locul 5. Delegatia ieseana a mai reusit la Cluj alte doua medalii de bronz, cucerite de Alina Popa (Politehnica, la categoria +87 kg) si Ramona Leustean (CSS Unirea, la categoria 48 kg). Sportivii ieseni care au participat la turneul final de la Cluj sunt antrenati de Constantin Bordea si Mihai Luca (CS Politehnica Iasi), respectiv Angelica Budaca - la fete si Mihai Pascal si Florin Grosu - la baieti (la CSS Unirea Iasi). De remarcat ca sportivul iesean Petru Anitoaie, care a venit special din Grecia (unde munceste in prezent) pentru aceasta competitie si-a anuntat la Cluj retragerea din activitatea sportiva de mare performanta, acelasi lucru facandu-l si binecunoscutul Adrian Croitoru, de la Dinamo Bucuresti, participant la categoria 90 kg. Despre competitia de pe malurile Somesului, antrenorul emerit Constantin Bordea ne-a declarat: "Sportivii mei puteau reusi rezultate si mai bune, dar nu au avut meciuri de pregatire in picioare. In orice caz, finala de la Cluj a fost de nivel ridicat si orice medalie cucerita de clubul Politehnica reprezinta un succes". Ieri dupa-amiaza, la sediul clubului iesean Politehnica, judoka Petru Anitoaie si-a anuntat si pe plan local retragerea din activitatea competitionala, iar gruparea ieseana a organizat o frumoasa festivitate cu aceasta ocazie. Antrenorul Constantin Bordea a elogiat performantele elevului sau, care a concurat in cariera sa pentru Politehnica Iasi, Steaua Bucuresti si Dinamo Brasov. Ajuns acum la 34 ani, Petru Anitoaia a fost campion mondial militar al armatelor NATO pe vremea cand evolua la Steaua, a luat locul 5 la Campionatele Mondiale si Europene, este multiplu campion balcanic, a cucerit "Cupa tarilor latine"si este multiplu campion international. Detine in cariera 81 de medalii, dintre care 35 de aur. Ieri, la sediul clubului sportiv Politehnica, Petru Anitoaia a primit cupe si diplome din partea gruparii locale, acordate de prorectorul Nicolae Badea si presedintele Leonida Antohi, din partea fostilor colegi prin Constantin Naftica, din partea DTSJ prin directorul Grigore Ursanu, dar si din partea sectiei de judo de la CS Poli, prin presedintele Constantin Razlet. In finalul festivitatii, Petru Anitoaaie a tinut sa multumeasca pentru toate trofeele primite, la festivitate fiind prezent si fiul sau, Alexandru, in varsta de 10 ani, un mare iubitor de judo. Vom reveni in editia urmatoaare cu un interviu acordat in exclusivitate de fostul mare judoka iesean Petru Anitoaie. Dan TEODORESCU

Page time :0.1239 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013662 (s)