Pirvu a topit otelul lui Stoichita

3 Mai 2005
770 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Otelul Galati 1-0 (0-0), intr-un meci din etapa a XXIII-a a Diviziei A de fotbal •Iesenii au obtinut un nou succes la limita, scor 1-0, si au mai facut un pas pentru evitarea retrogradarii •Golul de trei puncte a purtat semnatura lui Pirvu, aflat la prima reusita in tricoul Politehnicii •Fotbalistii lui Ionut Popa au ramas in cantonament, petrecand Pastele la Stadionul Emil Alexandrescu •Maine, in dealul Copoului vine Steaua Bucuresti, pentru un joc din etapa a XXIV-a •Desi doar dupa cateva ore a fost programata slujba de Inviere, aproape 9 mii de oameni au urcat sambata in Dealul Copoului •Dupa o prima repriza foarte slaba, jucatorii ieseni au avut o repriza secunda foarte buna, in care au inscris si golul victoriei

Caseta tehnica a partidei:

Politehnica Iasi - Otelul Galati 1-0 (0-0)
Marcator: Ionut Pirvu ('59)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 9.000
Gazon: moale
Formatii: Politehnica Iasi: Branet - Beceru ('67 Toma), Baldovin, Bernard, Ilie, Pirvu - Arhire ('46 Pacurar), Gavatorta, Bogdanovic ('46 Rednic) - Miclea - Bilba. Antrenor: Ionut Popa.
Otelul Galati: Cernea, Craciun ('51 Nanu), Rohat, Zeciu, Ghidarcea ('70 Oprea), Dragomir, Badescu, Mozacu, Iacob, Tanase, Margineanu ('74 Balauru). Antrenor: Mihai Stoichita.
Jucatorul meciului: Pirvu
Arbitri: Cristian Balaj - 5, Zoltan Szeckely - 7, Traian Marchis - 7.
Cartonase galbene: Beceru, Baldovin, Pirvu, Bilba, Rednic/Badescu
Observatori: Nicolae Dobrin, George Ionescu.

Cu cateva ore inainte de marea Sarbatoare a Invierii, microbistii ieseni au luat cu asalt Stadionul Emil Alexandrescu pentru a urmari partida dintre Politehnica Iasi si Otelul Galati. Spectatorii care si-au abandonat treburile gospodaresti pentru a fi alaturi de formatia favorita nu au avut ce regreta la finalul jocului. Astfel, aproape 9 mii de oameni au sarbatorit, la final, o noua victorie a Politehnicii Iasi, scor 1-0, in fata echipei pregatite de Mihai Stoichita, Otelul Galati. Cu un nou succes italian, jucatorii pregatiti de Ionut Popa au facut un pas mare pentru evitarea retrogradarii si asteapta cu alt moral disputa cu Steaua Bucuresti, programata maine, cu incepere de la ora 16.30. De altfel, Miclea si compania au ramas in cantonament la finalul meciului, petrecand Sarbatorile de Paste la stadionul Emil Alexandrescu. Prima repriza a meciului dintre Poli si Otelul a fost o antireclama la fotbal, cele doua formatii multumindu-se sa-si dispute suprematia, de multe ori cu mijloace rudimentare, intre cele doua careuri. De altfel, pe parcursul primelor 45 de minute, cu greu au putut fi consemnate patru ocazii de poarta, trei in contul gazdelor si una singura pentru echipa de la malul Dunarii. In minutul 7, Miclea a scapat singur spre poarta adversa, dar a intrat in unghi si a tras slab, cu stangul, in bratele portarului Cernea. Douazeci de minute mai tarziu Bilba a fost bine angajat de Adrian Ilie, dar a incercat un sut superb, marca Del Piero, respins in corner de portarul galatean. Ultima ocazie a iesenilor in prima repriza a fost un sut peste poarta trimis de Pirvu, din lovitura libera. Singura actiune mai periculoasa a galatenilor s-a consemnat in minutul 45, cand Badescu a sutat puternic de la distanta, dar Branet a retinut sigur.

Schimbarile lui Popa

Simtind ca jocul echipei nu merge, antrenorul Ionut Popa a facut doua schimbari, la pauza, ambele dovedindu-se inspirate. Tehnicianul gruparii din dealul Copoului i-a scos de pe teren pe Arhire si Bogdanovic si i-a introdus pe Rednic si Pacurar. Jucand mai ofensiv, fotbalistii ieseni au inceput sa preseze poarta galateana inca din minutul 46, Cernea reusind sa respinga in ultimul moment, de pe capul lui Pacurar, o centrare a lui Rednic. In minutul 53, Gavatorta a prins un sut de senzatie de la 25 metri, pozitie centrala, dar sutul argentinianului a trecut milimetric peste bara portii lui Cernea. Sase minute mai tarziu, Pirvu, la primul meci ca purtator al banderolei de capitan in tricoul lui Poli, a declansat fiesta in tribuna ieseana, inscriind printr-un sut din intoarcere, un gol care avea sa valoreze trei puncte, la finalul meciului. Pirvu a inscris primul gol pentru Poli, din momentul transferului la Iasi, dupa ce a primit o pasa de la Pacurar, a sutat in blocajul galatean, dar a gasit o bresa si a marcat la coltul scurt. Doua minute mai tarziu, Miclea a scapat singur la 16 metri si a sutat milimetric pe langa poarta lui Cernea. In minutul 77, acelasi Miclea a scapat singur spre poarta, dar in locul unei pase simple la Bilba si Pacurar, care aveau toata poarta in fata, a preferat un sut aiurea, departe de buturile galatene. Trei minute mai tarziu, Toma a avut sansa desprinderii, dupa ce a protejat bine o minge in careu, dar tras clar de tricou a reusit sa suteze spre poarta, mingea lovind bara lui Cernea, dupa care s-a scurs in afara terenului de joc. Mai grav este ca la aceasta faza arbitrul Balaj, confuz in decizii pe parcursul intregului meci, ar fi trebuit sa dicteze penalty pentru Poli, dar a inchis ochii la infractiunea comisa de unul dintre fundasii galateni. Finalul partidei a consemnat cateva incercari firave de egalare a galatenilor, prin Tanase, sut din 16 metri, putin alaturi, si Zeciu, care a tras pe langa poarta dintr-o pozitie excelenta. Astfel, jucatorii din Copou au reusit sa obtina un nou succes in fata unui adversar incomod, sa mai urce un loc in clasament pana pe 12 si sa mai faca un pas pentru evitarea retrogradarii. Cum insa maine este programat meciul cu Steaua, Miclea si compania nu au avut timp sa sarbatoreasca victoria, fiind obligati chiar sa sarbatoreasca Pastele in cantonament, pregatind meciul impotriva trupei lui Zenga.

Declaratii la finalul meciului:

Mihai Stoichita, antrenor Otelul Galati: "Cred ca trei puncte pentru Iasi inseamna mai mult decat un punct pentru noi. A fost un meci bun, chiar daca de multe ori a lipsit spectacolul. Insa fuga de Divizia B si de retrogradare ne face sa ne intereseze doar punctele, si mai putin valentele tehnice. Am inceput jocul cu un 3-4-3, care ne-a permis sa ne aparam foarte bine, in prima repriza, si sa nu dam voie Politehnicii sa aiba ocazie. Dupa pauza insa, o greseala a apararii noastre ne-a dat peste cap planurile si am incercat sa atacam mai mult si puteam chiar egala pe finalul meciului. Oricum, rezultatul este echitabil. Noi asteptam in continuare vestile de la patronul nostru de la Londra si poate vom putea construi si noi o echipa puternica la fel ca Timisoara. De altfel, ei culeg acum roadele, dupa ce au semanat dolari in pamant. Felicit Iasul pentru victorie".

Narcis Ciocirlan, antrenor secund Politehnica Iasi: "Pentru noi a trecut inca un meci sub presiunea rezultatului si a retrogradarii. De aceea poate meciul nu a fost foarte spectaculos, mai ales in prima repriza, cand nu am reusit sa desfacem apararea galateana. Dupa pauza insa am jucat mai bine, am schimbat si sistemul din 5-4-1 in 4-4-2 si modificarile facute la pauza au dat roade. Otelul este o echipa robusta si de aceea ne bucuram ca am reusit sa obtinem un nou succes sinonim cu un pas in plus pentru evitarea retrogradarii".

Cristian Branet, portar Politehnica Iasi: "Pentru mine acesta a fost cel mai usor meci de pe teren propriu. Ma bucur ca am obtinut trei puncte de care aveam nevoie si ca am reusit sa urcam inca un loc in clasamentul primei divizii. Ne mai asteapta insa cateva meciuri grele, mai ales cu Steaua, miercuri, si trebuie sa ramanem concentrati la maximum, pentru ca nu ne putem permite pasi gresiti in acest final de campionat".

Marius Stan, presedinte executiv Poli Iasi: "Am obtinut o victorie foarte importanta pentru noi. In prima repriza am facut un joc slab, dar in repriza secunda baietii au dovedit inca o data ca au potential si ca pot juca de la egal la egal cu orice adversar. Trebuia sa obtinem toate cele trei puncte pentru acest public fantastic care a venit si la acest meci sa ne incurajeze".

Page time :0.1574 (s) | 22 queries | Mysql time :0.028259 (s)