Pistolarii au ratat bronzul

23 August 2004
789 Vizualizari | 0 Comentarii
•Iulian Raicea s-a clasat pe locul cinci al concursului de pistol viteza de la Atena •Tiristul iesean, triplu campion balcanic la aceasta proba, a parasit Olimpiada fara a-si trece in palmares vreo medalie sau vreun rezultat remarcabil

Sambata dimineata, Iulian Raicea a fost aproape de a castiga medalia de bronz in finala probei de pistol viteza, proba la care tiristul iesean detine titlul de triplu campion balcanic si la care a cucerit zeci de medalii in competitii europene si internationale. Pe poligonul Markopoulo Olympic Shooting Center, Raicea a tras doua manse a cate 30 de focuri, de la o distanta de 25 metri, fata de cele cinci tinte mobile, care s-au intors pentru opt, sase si apoi, patru secunde, gloantele avand calibrul 5,6. La finalul intrecerii la care au participat 16 sportivi, din 13 tari, tragatorul legitimat la CS Omega Tehnoton s-a clasat pe locul cinci, cu un total de 687,6 puncte, campion olimpic devenind germanul Ralf Schumann, cu 694,9 puncte. Pe urmatoarele doua locuri, in fata ieseanului s-au clasat doi sportivi din spatiul ex-sovietic, ukraineanul Oleg Tkachov si rusul Sergei Poliakov. Dupa ultima reprezentatie de la Olimpiada, Raicea a parut resemnat, declarand ca ii pare rau ca nu a reusit mai mult, dar ca nu-si reproseaza nimic. "Am facut tot ce se putea face. Din pacate nu a fost sa fie. Am fost aproape de o medalie, dar am ratat cu putin. Cred totusi ca rezultatul pe care l-am obtinut este meritoriu, chiar daca ma asteptam la mai mult. Sper ca peste patru ani sa fiu mai in forma, dar nu se stie ce va fi peste patru ani", a declarat Raicea. Astfel, dupa prestatia lui Raicea, tiristii ieseni si-au incheiat participarea la Jocurile Olimpice de la Atena, fara a aduce vreo medalie delegatiei Romaniei. Atat Sorin Babii, cat si Iulian Raicea au obtinut rezultate modeste, mult sub ceea ce se astepta de la ei si mult sub ceea ce au aratat ca pot de-a lungul competitiilor. Ramane de vazut daca Babii sau Raicea vor mai continua activitatea sportiva, fiind de asteptat, totusi, ca ambii sportivi sa fie dornici de revansa, fie chiar si la Olimpiada de la Beijing, programata in anul 2008, in luna august.

Page time :0.1444 (s) | 22 queries | Mysql time :0.030503 (s)