Piturca a adormit Cocosul Galic

10 Iunie 2008
959 Vizualizari | 0 Comentarii
• Romania - Franta 0-0, in primul joc al tricolorilor la editia din acest an a Campionatului European • La finalul unui meci modest, Victor Piturca a obtinut exact ce a vrut, un rezultat de egalitate si Romania spera in continuare la calificarea in sferturile de finala • Urmatorul meci al tricolorilor este programat vineri, cand vor da piept cu echipa campioana mondiala, Italia

Opt ani au asteptat romanii o noua calificare la un turneu final. Aceasta asteptare prea lunga a facut ca in tribunele stadionului Letzingrud din Zurich sa fie peste 15 mii de romani, care au dominat in dese randuri fondul sonor de pe arena helveta. La partida a asistat si presedintele Traian Basescu, cel care a urmarit meciul impreuna cu presedintele UEFA, francezul Plattini si cu seful FRF, Mircea Sandu. Intr-o astfel de atmosfera, tricolorii au incantat dinainte de startul jocului, atunci cand au cantat foarte determinati doua strofe din imnul national. Pana la urma, Romania si Franta au terminat la egalitate, scor 0-0, prima remiza de la aceasta editie a Campionatului European. Cele doua echipe au aratat aparari foarte bune si exacte, dar si mari probleme in ofensiva. De aici a rezultat un meci modest, in care cele doua formatii s-au multumit pana la urma cu un rezultat de egalitate, care le pastreaza intacte sansele de a iesi din aceasta veritabila grupa a mortii. Francezii au inceput mai bine jocul de ieri seara, dar nu au reusit sa puna in pericol buturile lui Bogdan Lobont. De partea cealalta, tricolorii au replicat pe contraatac si, in minutul 8, sutul lui Mutu a fost blocat in ultima secunda de apararea lui Domenech. Prima ocazie mai importanta pentru francezi a aparut in minutul 9, cand sutul lui Anelka, din unghi, a trecut mult pe langa poarta Romaniei. Trei minute mai tarziu, Daniel Niculae a pornit intr-o noua cursa solitara spre poarta adversa, dar puternicul Gallas a fost mai rapid si a protejat permitandu-i lui Coupet sa intervina. In minutul 22, acelasi Daniel Niculae iroseste o noua sansa, cand a fost gasit excelent in careul advers de Chivu. Mingea a iesit insa in afara terenului, dar Romania incepuse deja sa-si arate coltii. La faza imediat urmatoare, Ribery a trecut in viteza de Radoi, pe dreapta si Tamas a respins bine din fata lui Anelka. Tot varful lui Chelsea a fost blocat in ultima clipa de Razvan Rat, la una dintre putinele ocazii clare ale francezilor din primul act. Cea mai mare ocazie a trupei din Hexagon a venit insa cu doua minute inainte de finalul primei reprize.

Mutu, inlocuit

Dupa o faza bizara in careul tricolorilor, Cocis a reluat periculos peste poarta lui Lobont, din doar sase metri. Suporterii romani de pe stadionul Letzingrud au sperat ca tricolorii sa intre in avantaj la cabine, cand Mutu a executat slab o lovitura de colt de pe partea stanga a atacului Romaniei. Actul secund a inceput tot cu Franta in ofensiva. In minutul 49, francezii au iesit pe contraatac in mare viteza, dar sutul lui Malouda de pe partea stanga a trecut putin peste poarta. La sase minute de la reluare, Mutu a obtinut o lovitura libera de la 22 metri, dupa un fault al lui Sagnol, dar tot Briliantul a executat lamentabil in zidul advers. De altfel, jucatorul Fiorentinei, care a trecut in ultimele zile prin cateva drame sufletesti, dupa ce a fost obligat sa plateasca clubului Chelsea Londra suma de 12 milioane Euro si a mai ramas si fara bunica de pe mama, cea care l-a crescut, a fost unul dintre cei mai slabi tricolori in meciul de ieri seara. Victor Piturca a simtit ca jucatorul sau nu poate mai mult si, in minutul 75, l-a introdus pe Marius Niculae, spre uimirea generala a publicului de pe Letzingrud. Pana la urma, partida s-a terminat la egalitate, scor 0-0, si ambele echipe spera in continuare la iesirea din aceasta veritabila grupa a mortii. La finalul jocului, selectionerul Victor Piturca era multumit de remiza obtinuta. "Dupa ce s-a terminat meciul, nu pot sa spun decat ca rezultatul ma multumeste. Important era sa nu pierdem. Mi-as fi dorit victoria, dar atat s-a putut. Rezultatul este echitabil. Pacat ca nu am avut acea prospetime in fata sa putem sa marcam. A fost o atmosfera destul de calduroasa. Am facut antrenament aproape 10 zile numai pe ploaie. Pana la urma suntem multumiti cu acest punct. Mai avem de muncit in continuare pentru a reusi ceea ce ne dorim", a spus Victor Piturca. In final, selectionerul a explicat schimbarea lui Mutu. "Adrian Mutu a venit dupa o perioada de inactivitate, doua saptamani nu a facut antrenamente. Era foarte greu sa joci la acest nivel dupa atat timp de pauza. Incepand cu meciul cu Italia veti vedea un Mutu mult mai periculos", a afirmat Piturca. Urmatorul meci al tricolorilor este programat vineri, cand vor da piept cu echipa campioana mondiala, Italia, zi in care Franta va intalni Olanda.

Romania - Franta 0-0
Stadion: Letzingrud (Zurich)
Spectatori: 35.000 Formatii:
Romania: Lobont - Rat, Goian, Tamas, Contra - Chivu, Radoi (`90+2 Dica), Cocis (`63 Codrea) - Mutu (`75 Marius Niculae), Nicolita, Daniel Niculae.
Antrenor: Victor Piturca.

Franta: Coupet - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Toulalan, Makelele, Ribery, Malouda - Anelka (`72 Gomis), Benzema (`76 Nasri).
Antrenor: Raymod Domenech.

Arbitri: Manuel Mejuto Gonzales, Juan Carlos Jimenez, Jesus Guadamuro (Spania)