Poli a invins Rapidul cu sufletul

22 Februarie 2010
1552 Vizualizari | 0 Comentarii
• Poli Iasi a invins Rapidul cu scorul de 2-1 in primul meci al returului Ligii I de fotbal • Dupa un meci in care Petre Grigoras si-a mobilizat incredibil jucatorii, golurile iesenilor au fost marcate de Vali Negru si de Georgian Paun, doi jucatori care au trecut si prin Grant in cariera lor • Jocul a fost precedat de un moment de reculegere tinut in memoria fratelui antrenorului rapidist, Nicolae Manea • Poli nu mai invinsese Rapidul de 26 de ani • Etapa viitoare, sambata, Poli va intalni, in deplasare, FC Timisoara

Poli Iasi - Rapid Bucuresti 2-1 (0-0)
Au marcat: Vali Negru ('53), Paun ('58) / Raduta ('79)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 7.000 (400 de la Rapid)
Gazon: moale (dar a rezistat neasteptat de bine)
Formatii: Politehnica Iasi: 12. Plesca - 30. Straut, 24. Straton, 21. Mihajlov, 3. Costache - 77. A. Ionescu (7. Barladeanu '78), 26. V. Negru (22. Al. Buhusi '77), 5. Onicas - 11. Bujor, 99. V. Badea, 14. G. Paun (29. Cuciula '87) . Antrenor Petre Grigoras.
Rapid: 33. Bornescu - 2. Helder, 3. Fernandes, 23. M. Constantin (32. Iencsi '54), 19. Bozovici - 6. Matici (9. Raduta '63), 15. C. Lazar - 17. I. Iordache, 30. Spadacio, 7. Cesinha (10. Herea '56) - 11. Al. Ionita.
Antrenor: Nicolae Manea.
Cartonase galbene: Straut '24, Paun '43, Onicas '55, Plesca '86, Barladeanu '90 / C. Lazar '28, M. Constantin '29, I. Iordache '52
Arbitri: Ovidiu Hategan - 7, Catalin Savu - 7, Liviu Ciubotariu - 6
Observatori: Daniel Prodan, Constantin Gheorghe

Fericire maxima pentru iubitorii fotbalului din Iasi. Dupa 26 de ani, Politehnica a reusit sa obtina un nou succes impotriva formatiei Rapid Bucuresti. Precedenta victorie a fost consemnata pe 26 aprilie 1984, cand golurile marcate de Sertov ('50) si Gelu Paveliuc ('58, din penalty) au adus succesul Politehnicii. Acum, dupa un sfert de veac, Poli a mai reusit o minune. Huliti de multa lume, cu banii neprimiti de doua luni si fara vreo prima speciala pentru aceasta partida, baietii lui Petre Grigoras au alergat cat pentru zece meciuri si au obtinut un succes perfect meritat, scor 2-1 (0-0), cu Rapidul. Dupa un meci in care Petre Grigoras si-a mobilizat incredibil jucatorii, golurile iesenilor au fost marcate de Vali Negru si de Georgian Paun, doi jucatori care au trecut si prin Grant in cariera lor. Pe un teren greu, Poli si Rapid s-au anihilat reciproc in prima repriza, in care iesenii, desi s-au incalzit mai greu, au reusit sa-si creeze mai multe ocazii de a deschide scorul, dar Badea (sut frumos de la 18 metri, respins greu de Bornescu), Paun (o reluare spectaculoasa, dar fara efect cu calcaiul dupa o actiune frumoasa pe traseul Ionescu, Badea, Paun) si Andrei Ionescu (sut de la 20 metri, respins peste poarta de Bornescu) au ratat de putin tinta. De partea cealalta, rapidistii au avut si ei o mare ocazie de a inscrie, in minutul 22, cand Ilie Iordache a scos din joc 4 ieseni, a pasat la Costin Lazar, care singur cu toata poarta in fata a fost blocat exceptional de Razvan Plesca. Astfel, la pauza, cele doua echipe au intrat la egalitate, scor 0-0.

Grig salvatorul!

Dupa pauza, iesenii au intrat mai decisi pe teren, incurajati de un public fantastic. In minutul 53, Andrei Ionescu a executat o lovitura libera de pe partea stanga in centrul careului, Vali Negru a preluat la 12 metri de poarta adversa, si-a facut minge pentru sut si a tras la semiinaltime, fara sanse pentru portarul Bornescu. Cinci minute mai tarziu, publicul de pe Emil Alexandrescu a erupt din nou. Vali Badea a patruns in careu in forta, i-a pasat in stanga lui Georgian Paun (aflat din cate se pare in off-side), care a majorat diferenta cu un sut pe sub portarul formatiei oaspete. Golul doi este astfel opera a doi dintre jucatorii transferati in aceasta pauza competitionala. Rapidul a mutat repede, l-a introdus in teren pe Raduta, care in minutul 79 a dejucat pasul la offside al defensivei iesene si a reluat pe langa portarul Plesca, iesit gresit in marginea careului de 16 metri. Acelasi Plesca (capitan in premiera la meciul de sambata seara) salvase insa spectaculos in minutul 64, la un sut din 14 metri al lui Fernandes. La 2-1, rapidistii au sperat sa obtina macar un rezultat de egalitate, dar acelasi Raduta nu a ajuns la o minge centrata de pe stanga, la cea mai mare ocazie a trupei lui Nae Manea. Iesenii au scapat cu fata curata si de aceasta data si au obtinut un succes absolut meritat in fata unei formatii care lupta pentru titlul de campioana. Pe langa jucatori, marele merit al acestui succes il are antrenorul Petre Grigoras, care a reusit sa mobilizeze fantastic o echipa macinata de probleme financiare si nu numai.

Declaratii la cald

Modest, la finalul jocului, antrenorul Politehnicii si-a felicitat jucatorii pentru felul in care s-au daruit in meciul cu Rapidul. "Vreau în primul sa-i felicit pe jucatori pentru determinare. Din punct de vedere fotbalistic, Rapid este peste noi, dar, astazi, rezultatul a fost decis de plusul de determinare al elevilor mei. Victoria este una mare, data fiind pozitia noastra în clasament. Ma bucur ca în ciuda timpului scurt, jucatorii nou-veniti s-au integrat foarte bine. Terenul a rezistat nesperat de bine. Astazi am tras lozul castigator, ramane sa vad daca voi reusi acelasi lucru si etapa viitoare, la Timisoara. La capitolul surprize pot spune ca evolutia lui Costache a fost cu adevarat surprinzatoare. La Straut a durat putin pana s-a acomodat cu prima liga, dar eu am avut încredere în acest jucator înca de cand a venit la Iasi. Surpriza placuta pentru mine a fost Costache, care nu a mai facut gafe decisive asa cum s-a întamplat în tur. Nu acelasi lucru pot sa-l spun despre Plesca, care a iesit la faza primirii golului", a declarat Petre Grigoras. Echipa Rapidului a fost condusa de pe banca de secundul Ciprian Panait, in timp ce antrenorul Nae Manea (suspendat) a luat loc la tribuna oficiala alaturi de patronul George Copos, directorul sportiv Renzo Rossi, revenit astfel la Iasi, si fundasul Cristian Sapunaru. Inainte de inceputul meciului, a fost pastrat un moment de reculegere in memoria fratelui lui Nae Manea, decedat saptamana trecuta, la varsta de 63 de ani. Patronul George Copos a recunoscut, la final, superioritatea echipei iesene. "Felicit atat echipa Iasiului, cat si publicul, care a fost fantastic. Victoria gazdelor este meritata. Lipsa domnului Manea de pe banca s-a simtit la noi. Trebuie sa strangem randurile", a spus George Copos. Si antrenorul secund al Rapidului, Ciprian Panait, a felicitat echipa gazda pentru atitudine. "Felicit echipa gazda pentru ca a fost mai determinata decat noi astazi. Noi nu am reusit sa ne respectam sarcinile de joc", a declarat Ciprian Panait.