Poli a murit frumos in Ghencea

16 Martie 2009
909 Vizualizari | 1 Comentarii
• Steaua-Politehnica Iasi 1-0 (la pauza 1-0), intr-un joc contand pentru etapa cu numarul 20 a Ligii I la fotbal • Desi au pierdut, iesenii i-au tinut in corzi pe stelistii lui Marius Lacatus, finalul fiind unul de infarct, in care Poli putea sa egaleze si sa aduca linistea in randurile suporterilor • Infrangerea din jocul cu Steaua mentine Politehnica pe locul 15 in campionat, loc retrogradabil, cu numai 19 puncte acumulate pana in prezent • Pentru echipa moldava urmeaza o partida cruciala in etapa urmatoare, jocul de acasa cu Gloria Bistrita, in care victoria este absolut necesara pentru mentinerea in Liga I

Steaua Bucuresti - Politehnica Iasi 1-0 (la pauza 0-0), intr-un joc contand pentru etapa a 20-a a Ligii I la fotbal, unicul gol fiind marcat de Bogdan Stancu, in minutul 6 al partidei. Desi rezultatul de pe tabela arata o victorie a neta a Stelei, lucrurile in teren nu au stat chiar asa, Poli fiind in mai multe randuri aproape sa le strice bucuria "ros-albastrilor". Partida a fost una ritmata, ambii antrenori preferand un joc deschis, pe contre, fara betonari defensive. Impulsionati de situatia la limita in care se afla, stelistii au tras tare chiar de la inceput si in minutul 6, atacantul Bogdan Stancu a gasit drumul spre gol dupa o actiune de toata frumusestea inceputa de pe partea dreapta de fundasul George Ogararu. Fundasul stelist a scapat de marcajul lui Pecnik, a centrat din apropierea liniei de fund si Bogdan Stancu a reluat, dintr-o bucata, in coltul din stanga al portii lui Plesca, de la aproximativ 7 metri, fara nici o speranta pentru portarul iesean. Jucatorii lui Poli au resimtit din plin socul unui gol rapid, in urmatoarele minute stelistii fiind foarte aproape sa-si majoreze diferenta de pe tabela de marcaj. Insa, desi stelistii au avut ocazii tot mai clare, Dayro Moreno sau Kapetanos scapand singuri spre buturile adverse de cateva ori, iesenii si-au vazut linistiti de joc, ultimele 20 minute apartinandu-le in totalitate. In minutul 77, portarul stelistilor, Robinson Zapata, a respins cu un reflex de zile mari sutul lui Viveiros, facandu-l pe Bergodi sa-si puna mainile in cap. Si de parca o ratare nu ar fi de ajuns, in minutul 88, ieseanul Milea a vrut sa-si imite colegul si sa-l faca mare pe Zapata. Dupa ce a patruns cu usurinta prin apararea stelista, Milea a sutat puternic la coltul lung, insa sutul sa este respins excelent de Zapata, care i-a salvat din nou pe stelisti de un rezultat rusinos pe propriul teren. Partida s-a terminat in cele din urma cu scorul de 1-0 stabilit inca din prima repriza, ceea ce ii face pe stelisti sa viseze din nou la titlu. Trupa din Ghencea a acumulat 33 puncte, fiind la doar 6 puncte de lider, in timp ce Poli Iasi ramane pe locul 15, cu doar 19 puncte acumulate in 20 etape.

Acuze asupra arbitrajului

Iesenii nu s-au impacat cu infrangerea si au sarit la gatul arbitrului Mugurel Draganescu, acuzat ca nu l-a eliminat pe stelistul Dorin Goian, care mai avea un galben, in momentul in care a facut un fault dur la mijlocul terenului, iar centralul l-a iertat. Cel mai vehement a fost Vasile Simionas, vicepresedintele clubului Poli Iasi, care s-a aratat deranjat de subiectivismul centralului. "Arbitrul Draganescu a oferit un spectacol pe care nu-l asteptam. Ca oficial al clubului Poli Iasi, il acuz pe arbitrul Draganescu ca a favorizat Steaua in partida cu noi! In minutul 27, Goian a luat doar cartonas galben dupa ce l-a lovit cu cotul in gura pe Cristian Bratu, desi putea foarte bine sa-i arate chiar rosu. A urmat faza din minutul 42, cand Goian l-a faultat pe Miclea din spate si merita al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu, insa arbitrul Draganescu a trecut faza cu vederea", a tunat Vasile Simionas. Desi echipa sa a pierdut, Bergodi s-a aratat multumit de jocul prestat, acesta fiind un pas inainte fata de jocul de data trecuta de la Vasului, cand iesenii au jucat lamentabil. Bergodi a aratat ca se cunoaste o crestere in jocul elevilor sai, dar ca mai este mult de munca pana la indeplinirea obiectivului, salvarea de la retrogradare. "Pacat ca am pierdut, dar pot spune ca sunt multumit de prestatia jucatorilor mei, ceea ce nu am vazut la meciul de la Vaslui, impotriva unei echipe foarte importante. Pacat, totusi, ca nu am luat nici un punct, pentru ca am avut doua ocazii mari pe final, insa trebuie sa mergem mai departe. De acum ne gandim la urmatoarele doua meciuri, care sunt foarte importante pentru noi si la lupta pentru evitarea retrogradarii, pentru ca acesta este, de fapt, obiectivul nostru. Steaua a jucat bine astazi, insa nu cred ca sunt ghinionist. Asa a fost sa fie, sa-si revina cu noi, insa eu am incredere, mai ales ca prin jocul pe care l-am facut astazi ne putem salva de la retrogradare. Se vorbeste de Steaua ca nu joaca prea bine, dar sunt curios si eu cine o sa castige aici. Noi am avut astazi un raspuns bun fata de meciul de la Vaslui, iar asta ma multumeste si imi da incredere pentru perioada urmatoare", a spus Bergodi. Italianul a mai sustinut si ca strategia jocului cu Steaua a fost data peste cap de golul primit mult prea repede, dar a mai si laudat Steaua, despre care a spus ca a reintrat in lupta pentru titlu. "Arbitrajul mi s-a parut bun. A fost acea faza controversata, cand cred ca se putea acorda al doilea cartonas galben pentru Goian, dar asta nu o spun cu rautate. Cred ca Steaua va reveni in lupta pentru titlu cu aceasta victorie. Si anul trecut a facut un retur foarte bun, iar astazi am vazut o echipa care a jucat bine si care, cred eu, inca se bate pentru titlul de campioana", a mentionat tehnicianul.

Sperante de mai bine

In asentiment cu tehnicianul sau a fost si atacantul Andrei Cristea. Jucatorul a precizat ca echipa sa trebuie sa-si vada lungul nasului si sa se bata cu echipele din zona retrogradarii pentru a isi indeplini obiectivul, ramanerea in Liga I. "Imi pare rau ca astazi (sambata-n.r.) nu am obtinut mai mult. Trebuie sa fim realisti insa, sa ne vedem de lungul nasului si sa ne batem cu echipele care sunt acolo, la retrogradare. Sa batem Bistrita, sa ne luptam cu Farul, asta este obiectivul nostru", a spus Cristea. Pentru baietii antrenati de Cristiano Bergodi urmeaza o partida de foc la sfarsitul saptamanii, acasa cu Gloria Bistrita. Cum si trupa lui Ioan Ovidiu Sabau nu sta deloc bine in clasament, fiind doar la 3 puncte peste ieseni, jocul se anunta a fi unul crucial, o victorie cu bistritenii fiind absolut necesara pentru Poli Iasi.

Steaua Bucuresti - Politehnica Iasi 1-0 (1-0)
A marcat: B. Stancu (`6)
Stadion: Ghencea
Vreme: rece
Spectatori: 6.000
Gazon: bun
Formatii: Steaua: Zapata- Ogararu, Goian (Baciu `63), Ghionea, Marin- Ov. Petre -Nicolita, Toja, Stancu, D. Moreno (Ochirosii `81)- Kapetanos (Tiago `71). Antrenor: Marius Lacatus.
Poli Iasi: Plesca- Buta, Straton, Ad. Ilie, Pecnik (Todescato `18)- P. Jovanovici (N. Viveiros `60), Bersnjak (Bilba `80), Milea, Montiel - A. Cristea, Cr. Bratu. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Cartonase galbene: Goian `30, D. Moreno `71, B. Stancu `74, Ogararu `87 / A. Cristea `34, Straton `90+2.
Arbitri: Mugurel Draganescu (centru)-nota 7, Octavian Sovre-6 si Dorin Mudura (asistenti)-6, rezerva- Lucian Dan
Observatori: Dan Petrescu si Romeo Pascu