Capul sus, baieti!

Poli a pierdut la Timisoara in ultima secunda

27 Februarie 2010
1080 Vizualizari | 0 Comentarii
• FC Timisoara - Poli Iasi 2-1 (0-1), intr-un meci din etapa 19 a Ligii I de fotbal • Iesenii au deschis scorul in minutul 8 prin Paun, la a doua reusita in tricoul Politehnicii, Timisoara a egalat prin Cosmin Contra si a inscris golul victoriei in ultimele secunde ale meciului, prin Dorin Goga • In minutele de final, un suporter timisorean a intrat pe teren si a marcat in poarta Politehnicii • Adrian Ilie a luat galben si la Timisoara si va lipsi etapa viitoare, acasa cu Unirea Alba Iulia

Fotbalul nu este cu siguranta un sport drept. Cel putin nu a fost aseara, cand Poli Iasi a pierdut la Timisoara, in ultima secunda, un meci in care a jucat de la egal la egal cu o formatie in care doi jucatori valoreaza cat tot bugetul iesenilor. Cu un Vali Badea care a luptat fantastic si a colaborat perfect cu Paun si Bujor, cu Andrei Ionescu cap limpede la mijlocul terenului si cu o determinare pana la sacrificiu, baietii lui Petre Grigoras au facut un meci foarte bun, au ratat cat pentru cateva partide, au tinut de minge si au aratat ca stiu sa joace fotbal. Nu a fost insa suficient pentru ca iesenii sa vina acasa cu un punct pe care l-ar fi meritat din plin. FC Timisoara a invins Poli cu 2-1, cu un gol inscris in chiar ultima secunda a prelungirilor (minutul 90+5). In prima repriza la Timisoara, oaspetii au facut legea si, dupa ce Badea ('4) si Bujor ('7) au sutat slab din pozitii bune, Paun a deschis scorul dupa o actiune frumoasa a elevilor lui Petre Grigoras. Un triunghi de pase intre Ionescu, Badea si Paun a destabilizat apararea Timisoarei, Pantilimon s-a incurcat cu Alexa, iar Paun a inscris simplu din 7 metri. Banatenii au replicat in minutul 15, cand Parks, singur la 10 metri de poarta lui Plesca, a fost excelent blocat de cuplul Mihajlov-Straton. Aceasta ocazie nu avea sa fie decat un foc de paie, pentru ca pressingul Politehnicii i-a sufocat pe jucatorii lui Sabau, iar Poli Iasi a mai trecut in cateva randuri pe langa golul doi. Andrei Ionescu ('28 sut de la 25 de metri in bratele lui Pantilimon), Paun ('31 blocat in momentul sutului de Bonfim), Costache ('43 lovitura libera de la 20 metri, lateral dreapta in sensul de atac al iesenilor batuta prost de Costache) au fost cei care au fost aproape sa dea lovitura de gratie Timisoarei. De partea cealalta, timisorenii au parut anesteziati de jocul foarte bun al trupei lui Petre Grigoras si au avut ocazii putine de a egala, ocazii aparute mai degraba din intamplare. In minutul 41, dupa o presiune ceva mai accentuata a gazdelor, Goga a executat o lovitura de colt si Mera s-a trezit singur cu mingea in careul mic, dar nu a reusit sa o impinga in poarta lui Plesca.

Momentul crucial

La pauza, iesenii au intrat la vestiare cu un avantaj perfect meritat dupa cum s-au desfasurat ostilitatile in primul act. Moment crucial al meciului avea sa se petreaca in minutul 53, atunci cand Cosmin Contra a revenit oficial in fotbalul romanesc si nu a avut nevoie decat de 4 minute pentru a aduce egalarea pe tabela de marcaj. In minutul 57, Contra a executat impecabil o lovitura libera de la 25 metri, lateral stanga in sensul de atac a timisorenilor. Mai mult decat atat, dupa introducerea lui Contra, jocul banatenilor au castigat in limpezime, iar suporterii Timisoarei si-au adus aminte de ce au venit la stadion. Chiar si asa, trupa lui Sabau nu a reusit sa puna presiune foarte mult pe apararea Politehnicii. Chiar si la 1-1, Petre Grigoras nu si-a bagat "Portocala mecanica" cu fundul in poarta, ci i-a impins pe jucatori in permanenta spre poarta lui Pantilimon. Din aceasta atitudine au mai iesit doua ocazii importante pentru Poli. In minutul 78, o noua combinatie letala de pase pe traseul Vali Negru, Cristi Constantin, Badea a fost aproape sa inchida meciul. Ramas singur cu portarul Timisoarei, Negru a tras insa in portar, ratand o ocazie uriasa de 2-1. Sase minute mai tarziu, Badea a incercat o executie de efect de la 17 metri, dar nu l-a putut invinge pe Pantilimon. De partea cealalta, gazdele au avut un sut bun prin Bourceanu, de la 20 de metri (scos greu in minutul 77 de Plesca), iar minutele se scurgeau spre disperarea fanilor care incepusera deja sa ceara demisia lui Sabau. Aproape de finalul meciului, un suporter al echipei timisorene a intrat pe teren, a luat o minge de pe margine si a sutat-o în poarta formatiei iesene. El a fost escortat în afara terenului de stewarzi. In minutul 5 al prelungirilor, Dorin Goga a adus victoria formatiei timisorene, printr-un sut superb de la 19 metri, fara sanse pentru Razvan Plesca. Astfel, Poli Iasi a pierdut un meci in care baietii lui Petre Grigoras au incercat sa nu pacaleasca fotbalul, dar au sfarsit pacaliti de sportul rege. Dupa meci, antrenorul Petre Grigoras se gandea deja la cum ii va remonta psihic pe elevii sai dupa ghinionul incredibil de la Timisoara. "Meritam un rezultat de egalitate, a fost nedrept sa pierdem în ultimele secunde. Am jucat destul de bine, sper sa-i remontez psihic pe jucatori pentru etapa urmatoare, pentru ca e greu sa pierzi de o asemenea maniera. Nu întotdeauna cel mai bun castiga, fotbalul se joaca pe goluri. Nu plangem foarte mult, deja ne gandim la meciul urmator. N-am putut mentine rezultatul, dar nu putem omorî pe nimeni", a spus Grig. Patronul Timisoarei si Cosmin Contra au laudat jocul Politehnicii. "Vom mai vedea noi cine ia puncte din deplasare de la Bistrita si cine poate bate Poli Iasi. Timisoara isi continua drumul ei, este o echipa cu mentalitate de invingatoare", a spus Iancu, completat de Cosmin Contra: "Am avut in fata un adversar foarte bun, care a incercat sa joace pe cartea atacului si a iesit un meci frumos, cu multe ocazii. Ii felicit pe cei de la Poli Iasi pentru felul in care au jucat cu noi". Si cum un necaz nu vine niciodata singur, Adrian Ilie a luat galben si la Timisoara si va lipsi etapa viitoare (duminica, 7 martie, ora 17.00), acasa cu Unirea Alba Iulia. De asemenea, si Georgian Paun s-a accidentat in minutul 81, cand a calcat stramb si nu se stie daca va putea juca impotriva echipei din Alba Iulia. Fotbalistii ieseni au ramas aseara la Timisoara, iar astazi vor veni cu o cursa de linie pana la Bacau, de unde vor lua autocarul pana la Iasi.

FC Timisoara - Poli Iasi 2-1 (0-1)
Au marcat: Cosmin Contra ('57), Dorin Goga ('90+5) / Georgian Paun ('8)
Stadion: Dan Paltinisanu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 4.000 (12 suporteri de la Iasi)
Gazon: bun
Formatii: Politehnica Iasi: Plesca - Straut, Straton, Mihajlov, Costache - Vali Negru, Adrian Ilie, Andrei Ionescu ('90+3 Buhusi) - Bujor ('67 Cristi Constantin), Vali Badea, Georgian Paun ('82 Barladeanu). Antrenor: Petre Grigoras.
FC Timisoara: Pantilimon - Bonfim, Mera, Luchin, Sepsi - Chiacu (Mejia '46), Alexa, Bourceanu, Kozac ('53 Contra) - Goga, Parks ('74 Curtean). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau
Cartonase galbene: Mera '25, Contra '60, Mejia '90+1 / Ad. Ilie '62, Costache '65, Straut '86, Plesca '90+3
Arbitri: Sebastian Coltescu - 7, Dragos Iliescu - 7, Octavian Sovre - 7.