Poli a scufundat corabia constanteana

9 Noiembrie 2006
1260 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi - Farul Constanta 1-0 (0-0), in optimile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal • Singurul gol al partidei a fost marcat de Marius Onofras, care a impins in poarta o minge sutata de Onut dintr-o lovitura libera de la 17 metri • Poli a jucat mai mult de 60 minute cu un om mai putin, dupa eliminarea lui Mitrovic • Duminica, iesenii vor intalni din nou Farul, intr-un meci programat la Constanta

Fara multi dintre titulari in garnitura de start si cu un moral serios zdruncinat de ultimele doua esecuri din campionat, fotbalistii ieseni s-au mobilizat extraordinar in meciul de Cupa de ieri, de la Galati, reusind in cele din urma o calificare in sferturile de finala, in dauna Farului. Elevii lui Ionut Popa au avut de surmontat, la Galati, si handicapul eliminarii lui Mitrovic, in minutul 26, dar parca au jucat mai bine in 10, nelasand marinarilor nici o sansa. Oamenii lui Panduru au dominat teritorial, dar s-au izbit de o aparare ieseana in zi mare, iar cand aceasta a fost depasita, a intervenit salutar Razvan Plesca, portarul Politehnicii fiind de departe omul meciului. Astfel, Poli a iesit din pasa neagra din ultimul timp, luand si un ascendent moral in fata Farului, echipa pe care o va intalni si duminica, in etapa a 15-a din Liga 1.

Onofras, omul golurilor decisive

Prima repriza a jocului de ieri a fost una terna, ambele echipe preferand sa prelungeasca la nesfarsit perioada de tatonare, principala preocupare a lor fiind aceea de a nu lua gol. Nici macar eliminarea corecta (pentru cumul de cartonase galbene) a lui Mitrovic, din minutul 26, nu a schimbat aspectul partidei, ocaziile de poarta putand fi, astfel, numarate pe degete. Abia spre finalul primei parti, jocul s-a mai animat, cea care a dat tonul fiind chiar Politehnica. Astfel, in minutul 37, Cernoch l-a luat la tinta pe Vlas, desi se afla singur in fata acestuia, pentru ca, in replica, Bacila sa incerce poarta lui Poli cu doua suturi de la distanta, la a doua sa tentativa de acest gen, Plesca respingand balonul in bara. Pana atunci insa, in minutul 33, Radu Ciobanu si-a spart capul la un duel aerian cu Decebal Gheara si a fost inlocuit cu Irinel Ionescu. Cu un om in plus, Farul a dominat partea a doua, ratand ocazie dupa ocazie. Tibor Moldovan si Marius Nae au gresit tinta, cu suturile expediate in minutele 62 si 65 si se parea ca Plesca va avea clipe grele cu atacantii marinarilor. Pana la urma insa, in plina perioada de dominare a constantenilor, Poli a lovit decisiv, in minutul 67, cand portarul Farului, Vlas si-a calculat gresit pasii, a iesit din suprafata de pedeapsa, iar arbitrul Augustus Constantin a dictat lovitura libera pentru Poli si cartonas galben pentru portar. Onut a executat in forta lovitura libera de la 17 metri, Vlas a respins in fata, iar Onofras, pe faza, a introdus balonul in plasa de la 3 metri. Farul a reluat atacurile, insa Gurita si Bacila au ratat ocazii bune in minutele 75 si 86. In prelungiri, Plesca a mai avut o interventie excelenta la un sut al lui Iulian Apostol, de la 25 de metri, si astfel Poli a obtinut un succes muncit, care o ajuta sa astepte, cu mai multa incredere, finalul sezonului de toamna. Cu aceasta victorie, iesenii si-au asigurat calificarea in sferturile de finala ale Cupei, dar pana atunci vor da piept tot cu Farul Constanta, duminica, la malul marii, in etapa a XV-a a Ligii I de fotbal.

Declaratii la finalul partidei

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Am obtinut o victorie norocoasa, in conditiile in care Farul a avut 60 de minute superioritate numerica (dupa eliminarea lui Mitrovic, din minutul 26 - n.r.) si a ratat mai multe ocazii. Noi am incercat sa punem in pericol poarta adversa mai ales in prima repriza. La reluare, Farul a atacat mai mult, a ratat mai mult, dar noi am fost cei care am inscris. Oricum ne-am obisnuit de acum sa jucam cu mai putini jucatori, ca tot avem fotbalisti accidentati sau eliminati. Astazi (ieri - n.r.) nu am putut conta pe Bilba, Iurisniti sau Palimaru, care in conditii normale erau titulari, ca sa nu mai vorbim de mai vechii accidentati Miclea, Bernard sau Ciubancan sau despre plecarea lui Alejandro Gavatorta. Dupa acest succes, vreau sa jucam finala cu Rapidul, sa am un gol anulat si sa pierd in minutul 90+4, la fel cum am patit anul trecut in sferturi".
Basarab Panduru, antrenor Farul Constanta: "Pana la urma a fost o victorie meritata a iesenilor, chiar daca noi am ratat mai multe ocazii, iar Poli a inscris la singura situatie de gol din partea a doua. Trebuie schimbat ceva pana duminica (cele doua echipe se reintalnesc, in campionat - n.r.), pentru ca altfel vom avea mari probleme. Cand am venit la Constanta, le-am spus jucatorilor sa aiba incredere in ei, insa se pare ca nu au inteles acest lucru. Faptul ca la meciurile Farului vin doar circa 500 de spectatori spune ceva, si anume faptul ca echipa nu reuseste sa faca un spectacol care sa-i atraga pe fani in tribune. Eu vreau sa readuc lumea la stadion si sa obtinem si rezultate. Din pacate, noi aveam ca obiectiv Cupa Romaniei, pentru ca altfel e foarte greu sa mergem in Cupa UEFA, din campionat si acum am fost eliminati din optimi".

Caseta tehnica a partidei - Politehnica Iasi - Farul Constanta 1-0 (0-0)

Marcator: Onofras (`67)
Stadion: Otelul
Vreme: superba
Teren: excelent
Spectatori: 400
Echipe: Politehnica Iasi: Plesca - Toma, Onut, Ciobanu (`35 Irinel Ionescu), Bordeanu - Sfirlea, Saric, Mitrovic, Buta - Onofras, Cernoch (`69 Tincu). Antrenor: Ionut Popa.
Farul Constanta: Vlas - Farmache, Gheara, Ion Barbu, Bacila - Lucian Florea, Marius Nae (`69 Disney), Lungu, Senin (`46 Iulian Apostol) - Tibor Moldovan (`78 Liviu Mihai), Gurita. Antrenor: Basarab Panduru.
Arbitri: Augustus Constantin - 7, Catalin Savu - 7, Sebastian Gheorghe - 7.
Cartonase galbene: Mitrovic, Saric, Tincu, Plesca / Gurita, Vlas, Lungu, Iulian Apostol
Cartonas rosu: Mitrovic (cumul de cartonase galbene).