Poli a smuls un punct la Ploiesti

13 Martie 2010
980 Vizualizari | 0 Comentarii
Vali Negru a inscris al treilea gol in debutul returului
Astra Ploiesti - Poli Iasi 1-1 (0-0), intr-un meci din etapa 21 a Ligii I de fotbal. Astra a deschis scorul in minutul 77 prin Liviu Ganea, dar iesenii au egalat repede, dupa trei minute, prin Vali Negru.Mijlocasul iesean a ajuns la trei goluri in acest debut de retur. Cu acest rezultat, Poli ramane pe locul 12 in ierarhia Ligii I. Etapa viitoare, joi, Poli va disputa derbiul cu FC Vaslui. In acest meci, Grigoras nu-i va putea folosi pe Mihajlov si Straut, ambii suspendati dupa cartonasele galbene incasate la Ploiesti

Poli Iasi a reusit sa smulga un punct in mocirla de la Ploiesti. Dupa un joc modest, in care s-au apropiat rar de poarta adversa, fotbalistii lui Petre Grigoras au obtinut un rezultat cu noroc, in fata unei contracandidate la evitarea retrogradarii. Liviu Ganea, un atacant dorit de ieseni in iarna, a decis scorul in minutul 77, dar trei minute mai tarziu, Bujor a inventat o pasa filtranta pentru Vali Negru, care a inscris elegant pe langa portarul Miron. Partida de la Ploiesti a fost influentata decisiv de starea jalnica a gazonului de pe stadionul Astra (iata ca sunt stadioane in care suprafata de joc este mai proasta decat la Iasi). Oaspetii au inceput mai bine meciul de aseara si in minutul 6, Paun a tras pe langa poarta de la 20 de metri. Dupa 10 minute bune, jucatorii din Copou au cedat initiativa, iar Astra, cu un Stratila in zi de gratie, a pus stapanire pe joc. Ploiestenii au desfacut in dese randuri apararea Politehnicii, dar Diego Silva (minutul 14) si Stratila (minutul 30) nu l-au putut invinge pe Cristian Branet, aflat in zi de gratie aseara. In minutul 34, acelasi Stratila a dejucat apararea ieseana, a tras la coltul scurt, dar Branet a fost din nou la post. De partea cealalta, in minutul 26, Vali Negru a combinat frumos cu Andrei Ionescu, a intrat in careul mic, dar cand sa centreze in fata portii, unde Bujor si Paun erau liberi si nemarcati, a fost blocat de portarul Miron. Cinci minute mai tarziu, Paun a luat o actiune pe cont propriu, a pasat in adancime la Bujor, care scapat singur cu portarul, a fost semnalizat eronat in off-side. Prima repriza nu s-a incheiat fara ca Mihajlov sa primeasca un cartonas galben, avertisment care-i aduce o suspendare de o etapa pentru meciul cu Vasluiul. Curios este ca arbitrul Robert Dumitru l-a avertizat pana la finalul meciului si pe Straut, celalalt iesean care era in pericol sa rateze derbiul cu Vasluiul de joi, daca primeste galben la Ploiesti. Astfel, centralul brasovean i-a "nimerit" tocmai pe cei doi jucatori de la Poli care riscau sa nu joace joi. Dupa pauza, pe teren a existat o singura echipa. Astra Ploiesti a dominat jocul de la un capat la altul, dar gazdele au ratat cateva ocazii mari de a deschide scorul prin Liviu Ganea (in minutul 52, cap din 7 metri dupa un corner, respins spectaculos de Branet si in minutul 71 ratat de putin intalnirea cu balonul, dupa o actiune superba a lui Mihalache) sau Stratila, Mihajlov fiind si el aproape de un autogol in minutul 52.

Doua goluri in trei minute

Presiunea gazdelor a dat roade in minutul 77, cand Liviu Ganea a deschis scorul. Atacantul imprumutat de la Dinamo a reluat in poarta din metri, dupa un corner executat de Stan si dupa o prelungire cu capul a lui Oprsal. Prahovenii s-au crezut prea devreme invingatori, iar Poli a reusit sa egaleze la prima ocazie din actul secund. In minutul 80, Bujor a inventat o pasa filtranta pentru Vali Negru, care si-a dovedit clasa si a inscris elegant din interiorul careului, pe langa portarul Bogdan Miron. Vali Negru a ajuns astfel la trei goluri in acest debut de retur. Gazdele nu au mai avut forta sa revina pe tabela, chiar daca au mai aruncat cateva baloane in careul lui Branet si Poli a obtinut un punct norocos la Ploiesti, o compensatie parca pentru esecul nedrept din urma cu doua etape, de la Timisoara. Cu acest egal, trupa lui Grigoras si-a consolidat locul 12 in clasament, la egalitate cu Astra, si asteapta derbiul de joi, cu FC Vaslui. Ieri, LPF a anuntat si ca meciul cu Universitatea Craiova din etapa 23, Poli va juca la Craiova, duminica, 21 martie, de la ora 13.30 (Digi Sport). Dupa meci, antrenorul Petre Grigoras a recunoscut ca a obtinut un punct cu mare noroc. "Am avut ghinion la Timisoara si iata ca astazi am avut si noi noroc si am obtinut un punct cu multa, foarte multa sansa si trebuie sa-l felicitam pe Cristi Branet, pentru ca el a fost omul meciului. Ma bucur ca am reusit sa inscriem meci de meci, il felicit pe Vali Negru pentru ca a dat din nou gol, dar iata ca de ce ne-a fost frica nu am scapat. I-am avertizat pe baieti inca dinaintea meciului ca Stratila si Ganea sunt foarte periculosi. Stratila l-a intors pe Costache, atat de mult incat cred ca jucatorul meu va dormi neintors la noapte, iar Ganea a deschis scorul", a spus Petre Grigoras. De partea cealalta, Nicolo Napoli, antrenorul Astrei, le-a reprosat elevilor sai ocaziile mari ratate. "Nu meritam sa pierdem astazi doua puncte. Poli nu a avut decat un sut pe poarta si a luat un punct. Pana la urma si acest punct poate conta enorm la final, dar nu pot sa le iert jucatorilor mei lipsa de maturitate si faptul ca am ratat cu foarte mare usurinta ocazii mari de a inscrie", a spus Nicolo Napoli.

Astra Ploiesti - Poli Iasi 1-1 (0-0)
Au marcat: Liviu Ganea ('77) / Vali Negru ('80)
Stadion: Astra din Ploiesti