Poli Agro a revenit in elita rugbyului romanesc

6 Iunie 2005
674 Vizualizari | 0 Comentarii
•Echipa de rugby Poli Agro Iasi a invins cu scorul de 38-10 (16-3) pe Metrorex Bucuresti, in meciul de baraj pentru promovarea in Divizia Nationala •Cu acest succes, iesenii si-au asigurat prezenta pentru cel putin un an in esalonul de elita al rugbyului romanesc •Partida de baraj a fost la discretia echipei din Agronomie, care a dovedit, inca o data, ca este cea mai buna formatie din a doua liga •Pentru promovarea in primul esalon, rugbystii ieseni vor primi cate un milion de lei •La meci au asistat printre altii antrenorul de handbal Cornel Badulescu si Lucian Profir, vicepresedintele Consiliului Judetean

Doar un an au stat rugbystii ieseni in liga a doua a campionatului intern. Sambata dimineata, pe o caldura sufocanta si in fata a cateva sute de spectatori, echipa ieseana Poli Agro a invins pe Metrorex Bucuresti, cu scorul de 38-10, si si-a castigat dreptul sa evolueze inca un an macar in elita rugbyului romanesc. Confruntarile cu echipele anonime Arpechim Pitesti sau CFR Brasov vor fi date uitarii, iar Mocanu si compania vor da din nou piept cu granzii campionatului, Steaua sau Dinamo Bucuresti. La un an de la retrogradarea rusinoasa in liga secunda, echipa pregatita de Constantin Verives a mai spalat din onoarea rugbyului iesean reusind sa defileze in Seria Vest a Diviziei A. Nici meciul de baraj cu Metrorex Bucuresti nu a fost unul mai dificil pentru jucatorii din Agronomie, care au controlat autoritar, de la un capat la altul, disputa cu gruparea din Capitala. De altfel, jucatorii bucuresteni nu au emis nici o pretentie la promovare, fiind foarte clar acest lucru in momentul in care au acceptat sa dispute jocul de baraj pe Stadionul Sandu Ville Gorun, din Iasi. Asta insa nu diminueaza cu nimic din meritele rugbystilor pregatiti de Constantin Verives, care au abordat jocul cu multa ambitie, invingand categoric o echipa parca prea mica pentru un razboi atat de mare. Greul insa abia de acum incepe, la reintalnirea cu formatiile mari ale campionatului, dupa ce partidele din liga a doua putand constitui doar antrenamente cu public pentru Poli Agro.

Galop de sanatate

Jocul cu Metrorex Bucuresti a inceput cum nu se poate mai bine pentru ieseni, care in minutul 4 au punctat pentru prima data, prin Mocanu, care a transformat o lovitura de pedeapsa. Sase minute mai tarziu, avantajul gazdelor a crescut considerabil, dupa ce Istrate a culcat balonul in terenul de tinta al bucurestenilor. Acelasi Mocanu a ratat insa transformarea, astfel ca dupa primele zece minute de joc Poli Agro conducea deja cu scorul de 8-0. In minutul 16, Erhan isi trece si el numele pe lista marcatorilor, cu un eseu, dar Mocanu a ratat din nou transformarea. Vedeta iesenilor, Mihai Mocanu, si-a luat revansa insa in minutul 25, cand a transformat impecabil o lovitura de pedeapsa, pana la pauza trecandu-si si oaspetii trei puncte in cont, prin Iordan. Astfel, la pauza scorul a fost favorabil gazdelor, cu 16-3 si deja primul pas spre Divizia Nationala fusese facut. Recitalul iesenilor a continuat si dupa odihna, Manole, Erhan si Mocanu realizand cate un eseu, Mocanu trecandu-si in cont doua transformari si o lovitura de pedeapsa. Pana la finalul partidei, echipa din Capitala a reusit eseul de onoare, prin Dumitrescu, Bardas reusind transformarea.

Prima de un milion lei

Scorul final, 38-10, a consfintit o noua victorie categorica a iesenilor, dar peste toate a consfintit revenirea rugbystilor din Agronomie in prima divizie a tarii. Pentru acest succes, care a fost urmarit din tribune de antrenorul Cornel Badulescu, de presedintele CS Politehnica Leonid Antohi si de vicepresedintele Consiliului Judetean, Lucian Profir, rugbystii din Agronomie vor primi cate un milion de lei, din partea conducerii clubului. De asemenea, Poli asteapta din partea Consiliului Judetean o prima de o suta milioane lei, pentru promovarea in Divizia Nationala. La sfarsitul partidei, antrenorul Constantin Verives a manifestat o bucurie retinuta, convins ca greul incepe abia acum. "A fost un meci foarte greu si ma bucur ca am castigat, pentru ca aceasta este a doua promovare din cariera mea. La formatia noastra vom avea o singura problema, sa gasim surse de finantare, pentru ca altfel nu putem rezista pe prima scena a rugbyului. Vreau sa multumesc jucatorilor, colegilor mei de pe banca tehnica si conducerii clubului pentru ca si-au adus aportul la aceasta promovare", a declarat Verives. La fluierul arbitrului George Bargaunas, ajutat de judecatorii de margine Valeriu Lazar si Petru Nechifor, tehnicianul iesean a trimis in teren urmatorul cincisprezece: David, Varvaroi, Bihon - Onica, Bas - Cucuteanu, Drusca, Istrate - Hodoroaba, Mocanu - Erhan, Manole, Calitescu, Saramet - Graur. Au mai jucat: Formagiu, Lupu, Pislaru, Coseru, Zaharia, Andarache, Chirila.

Page time :0.1587 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018657 (s)