Poli, ciuca batailor in Divizia A

25 Octombrie 2010
741 Vizualizari | 0 Comentarii
• Gaz Metan Medias - Politehnica Iasi 109-62 (27-19, 36-14, 20-13, 26-16), in etapa 5 a Diviziei A de baschet masculin

Baschetbalistii de la Politehnica Iasi nu au cunoscut inca gustul victoriei in prima Liga si se pare ca Divizia A este o palarie prea mare pentru trupa pregatita de antrenorii Costel Moscalu si Mitica Anghel. In etapa 5 a Diviziei A, iesenii au fost spulberati pe terenul echipei Gaz Metan Medias, o formatie care trage la titlul de campioana si in care s-a investit masiv. Mediesenii au invins cu 109-62 (27-19, 36-14, 20-13, 26-16), iar Politehnica ramane alaturi de CSU Brasov, fara victorie in acest sezon. Gazdele au inceput tare jocul de sambata seara si dupa primele doua sferturi transasera deja disputa, avand un avantaj de 30 puncte pe tabela de marcaj, 63-33. Dupa pauza mare, gazdele nu au mai fortat, dar, chiar si asa, au castigat sferturile 3 (20-13) si 4 (26-16), trecandu-si in cont o victorie pe cat de clara, pe atat de meritata, scor 109-62. In meciul din Sala Sporturilor de la Medias, cel mai bun marcator al iesenilor a fost Dawson, care si-a trecut in cont 23 de puncte (1X3), urmat in topul eficacitatii de Huludet, cu 12 puncte. Celelalte puncte ale Politehnicii au fost reusite de jucatorii: Marinkovic - 10p (1X3), Madalin Nicolae - 8p, Hurjui - 4p, Amarghioalei - 3p, Dumitru Anghel - 2p. De partea cealalta, cei mai buni marcatori ai mediesenilor au fost: Mitchel - 18p, Dragusin - 17p, Nicoara - 14p, Ivanovic - 13p, Dumitrescu - 11p. Etapa viitoare, programata miercuri, 27 octombrie, Politehnica va primi in Sala Polivalenta vizita formatiei CSU Brasov. Se vor intalni miercuri cele mai slabe echipe din acest debut de sezon, singurele grupari care au esecuri pe linie in primele 5 runde din Divizia A de baschet masculin. In celelalte meciuri din etapa 5 a Diviziei A de baschet masculin, s-au mai inregistrat rezultatele: Perla Harghitei - CSU Ploiesti 64-87, SCM CSS Craiova - Universitatea Cluj 66-79, Energia Rovinari - BCMU Pitesti 82-73, CSU Brasov - Municipal Bucuresti 62-96, BC Timisoara - CS Otopeni 80-72.