Poli Iasi 1 - 0 Astra! Iesenii bifeaza prima victorie din acest sezon - LIVE TEXT

21 Iulie 2019
1628 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7216 RON (0.0000)
USD: 4.2706 RON (0.0000)
Poli Iasi Astra

Poli Iasi a castigat la limita, scor 1-0, in fata Astrei Giurgiu, in cadrul etapei a doua a Ligii 1. Moldovenii au jucat bine, oaspetii n-au jucat mai nimic, iar eroarea mare a lui Lazar a facut dreptate si a lasat toate punctele gazdelor.

Tribune populate in Copou. Aceasta e o stire pentru un campionat in care multe meciuri se joaca avind o asistenta chiar si de sub 200-300 de spectatori. Din pacate, fotbal se joaca putin. Iar Astra e principala vinovata.

Alexa a reusit deja sa imprime echipei stilul sau ultra-defensiv, aproape deloc preocupat de ofensiva. Desi oaspetii au jucatori mai cu nume, gazdele paseaza mai mult si stau mai mult in terenul advers.

Lazar apara bine, are doua parade senzationale, ambele in fata unui pusti de 18 ani, Francisc Cristea, dupa care isi da o lovitura grea propriei echipe. A iesit ca un amator la o minge simpla, iar Frasinescu l-a executat. 1-0!

Nici macar la acest scor, Astra nu e capabila de nimic. Ajunge greu in jumatatea adversa, iar careul lui Rusu aproape ca nu-l vede deloc. Alexa ar trebui sa-si schimbe filosofia despre fotbal si antrenorat daca nu vrea sa-si ia definitiv imaginea de tehnician care nu construieste nimic.

In schimb, Teja a dat un rateu la FCSB, dar pare ca la Iasi repeta lucrurile bune pe care le-a reusit la Medias in prima jumatate a sezonului trecut. In plus, Iasi a demonstrat si ieri ca detine unul dintre cei mai buni jucatori de banda stanga din Liga 1. Numele lui: Pantaru. Un fotbalist de doar 22 de ani, care ar merita o echipa cu un nivel mai ridicat!

6.000 de oameni au fost prezenti la aceasta partida

90+3. FINAL DE MECI! Poli Iasi bifeaza prima victorie din acest sezon.

90' Pantiru ofera un spring de exceptie, ii paseaza lui Andrei Cristea, dar sutul este blocat

87\ Pantiru suteaza, dar sutul este mult peste poarta.

86' Lovitura libera pentru Astra. Denis Alibec trimite mult peste poarta

82' Ocazie pentru Astra. Alibec bate bine o lovitura libera, dar portarul iesenilor este la post si reuseste sa respinga.

77' Centrare a Astrei respinsa din careu de Pantiru

76' Inca o ocazie pentru Iasi. Platini recupereaza mingea si ii paseaza lui Andrei Cristea care suteaza peste poarta

75' Ultima schimbare si la Iasi. Iese Balan si intra Mihalache.

74' Marius Chelaru suteaza in forta de la distanta, mingea nu prinde cadrul portii

73' Inca o ocazie uriasa pentru Poli Iasi. Passaria suteaza defectous dupa o centre facuta de Platini

Ultima schimbare la Astra. Iese Matei si intra Hambo.

71' Pantiru intra in careu, dar sutul este blocat de defensiva Astrei.

70' Ovidiu Horsia blocheaza un contraatac al giurgiuvenilor si primeste cartonas galben

69.' Andrei Cristea centreaza, mingea este respinsa in corner

69' Platini scoate o lovitura libera.

Arbitrul ofera o pauza de hidratare pentru cele doua echipe.

67' Denis Alibec suteaza de la marginea careului, dar mult peste poarta.

65' Fault pentru Astra Giurgiu. Executa Florentin Matei, portarul respinge mingea

64' Centrare in careu facuta de  Florin Matei respinsa de defensiva ieseana

62' Intra Andrei Cristea, iese João Teixeira

58' Ovidiu Horsia se 'joaca' cu giurgiuvenii in careu. Ofera doua driblinguri dar sutul este respins de defensiva Astrei

Schimbare la Astra. Iese Crepulja si intra Biceanu.

56' Centreaza Platini, portarul Lazar retine in doi timp

56' Centrare Poli Iasi. Mingea este respinsa in corner.

54' Pantiru suteaza periculos, mingea iese in aut de poarta

Inceput tare de repriza pentru ieseni. Platini aduce un suflu nou echipei. Poli Iasi controleaza inceputul de repriza secunda

51' Ocazie uriasa pentru Astra. Portarul iesenilor respinge spectaculos in corner

47' Ocazie pentru Iasi. Platini centreaza periculos in careu, arbitrul dicteaza fault in atac

Schimbare si la Astra. Iese Gheorghe si intra Moise.
46' Schimbare Poli Iasi. Iese Francisc Cristea si intra Platini

45+2 Pauza in Copou! Iasul conduce cu 1-0

44' Lovitura libera pentru ieseni. Mingea este respinsa de defensiva oaspetilor.

43' GOOOOOL IASI Capitanul Cosmin Frasinescu marcheaza. Portarul Lazar asista neputincios la executie

42' Francisc Cristea ofera o executie superba, portarul giurgiuvenilor are o parada de zile mari

40' Giurgiuveanul Dinu Graur primeste un cartonas galben dupa un faul la Pantiru

38' Contraatac pentru Astra, dar fara nicio reusita.

37' Pantiru ofera o cursa de jumatate de teren. Trece de doi adversari dar al treilea il opreste

35' Lovitura libera batuta pentru Denis Alibec. Mingea este oprita de zid, iesind in corner. Acelasi Denis Alibec executa lovitura de colt, dar mingea iese in decor.

33 Adrià Gallego primeste un cartonas gaben pentru hent.

29' Passaglia suteaza plasat, dar portarul giurgiuvean are o parada de senzatie

24' Arbitrul ofera o pauza de hidratare pentru cele doua echipe.

22' Ocazie pentru giurgiuveni. Iesenii au indepartat pericolul si au degajat mingea.

19' Lovitura libera pentru Poli Iasi. Francisc Cristea centraza gresit mingea.

12' Inca o ocazie pentru ieseni

11' Ocazie importanta pentru Iasi! Francisc Cristea suteaza periculos din preajma punctului de la 11 metri, dar Lazar este pe faza si reuseste sa respinga.

2' Meciul a inceput in forta pentru ieseni.

1' A inceput meciul

Stire initiala: Poli Iasi - Astra Giurgiu, de la 18:00
Arbitri: Adrian Cojocaru. Asistenti: Daniel Mitruti si Daniel Hulubei

Poli Iasi: D. Rusu - A. Gallego, Frasinescu, Diallo, Pantiru - Chelaru, Passaglia - F. Cristea, J. Teixeira, O. Horsia - A. Balan
Rezerve: A. Cobrea - Didac Devesa, A. Cristea, Mihalache, Pipos, Platini
Antrenor: Mihai Teja

Astra: D. Lazar - D. Graur, Graovac, C. Dima, Radunovic - Begue, G. Simion, Crepulja - V. Gheorghe, D. Alibec, F. Matei
Rezerve: Kitanov - Tiram, Biceanu, R. Moise, Hambo
Antrenor: Dan Alexa

Mediile de varsta ale celor doua loturi: CSM Poli - 25 ani si 11 luni; Astra - 24 ani si doua luni.

Conform LPF, Cele doua echipe s-au mai intalnit de 14 ori pe prima scena, de trei ori s-au impus moldovenii, de opt ori au castigat giurgiuvenii, iar trei jocuri s-au terminat la egalitate. O singura partida s-a incheiat fara gol marcat, pe 18 august 2017, jucata pe arena „Marin Anastasovici”. Cea mai recenta intalnire directa: 10 noiembrie 2018, Astra - CSM Poli Iasi 1-2 (marcatori Valentin Gheorghe, respectiv Platini si Andrei Cristea).