Poli Iasi a ajuns la 7 puncte de promovare

4 Decembrie 2010
1639 Vizualizari | 1 Comentarii
Adrian Falub
ASCMU Poli Iasi a scos doar o remiza, scor 2-2, acasa cu UT Arad, in ultima etapa a turului Seriei a II-a, din liga secunda la fotbal.

Iesenii erau condamnati sa invinga pentru a mai ramane in cursa pentru promovare, dar au facut un joc modest in fata unei echipe aradene bine asezata in teren. Oaspetii au deschis scorul in prima repriza prin Voiculet (‘26), acesta fiind sI scorul pauzei. Iesenii au intors soarta meciului in trei minute, dupa reusitele cu capul ale lui Gado (‘63) si Kamara (‘66), dar Tucudean a restabilit egalitatea in minutul 80. Cel mai probabil, dupa acest semiesec, ACSMU Poli va incheia turul pe locul 7, la 9 puncte de liderul Vointa Sibiu si la 7 puncte de locul 2 (ultimul care asigura promovarea in Liga I), ocupat de Petrolul Ploiesti. Campionatul se va relua in luna martie a anului 2011.

ACSMU Politehnica Iasi: Farcas – Cretu, Panait, Panc, Siminic – Drida (’55 Tene), Baiano (’85 Mussumbu), Cohen – Gado, Palimaru (’46 Herghelegiu), Kamara. Antrenor: Adrian Falub.

UTA: Smaranda – Calvin, Pocuca, Tînc, Neagu – Gâlca (’68 Da Silva), Ignea, Chindris (’75 Capata), Purece (’82 Diarra) – Voiculet, Tucudean. Antrenor: Roland Nagy.

In celelalte meciuri din etapa 15 a Seriei a II-a, din liga secunda la fotbal, s-au mai inregistrat rezultatele: Unirea Alba Iulia – FC Arges 1-2, ACU Arad – Vointa Sibiu 0-2, CSM Ramnicu Valcea – Petrolul Ploiesti 1-2, FC Bihor – Gaz Metan CFR Craiova 3-1.