Poli Iasi a ajuns la 7 puncte de promovare - GALERIE FOTO

6 Decembrie 2010
1873 Vizualizari | 2 Comentarii
Dupa un meci crancen de lupta ACSMU Poli UT Arad s a terminat 2 2 1
• ACSMU Poli Iasi - UT Arad 2-2 (0-1), in ultima etapa a turului ligii secunde la fotbal • Iesenii au fost condusi la pauza cu 1-0, au revenit prin golurile lui Gado si Kamara, dar au fost egalati in finalul meciului de UTA • Dupa acest egal, ACSMU Poli a ajuns la 9 puncte de liderul Vointa Sibiu si la 7 puncte de ultimul loc care asigura promovarea • Ionut Negoita ar putea sa nu mai investeasca la Iasi

ASCMU Poli Iasi a scos doar o remiza, scor 2-2, acasa cu UT Arad, in ultima etapa a turului Seriei a II-a din liga secunda la fotbal si promovarea se indeparteaza tot mai mult de echipa din Copou. Iesenii erau condamnati sa invinga pentru a mai ramane in cursa pentru promovare, dar au facut un joc modest in fata unei echipe aradene bine asezata in teren si care putea chiar sa castige in Copou. Oaspetii au deschis scorul in prima repriza prin Voiculet (‘26), atacantul aradean avand si o bara in minutul 2. In minutul 30, UTA a marcat golul 2. Galca a executat un corner, Tînc a sarit la cap, mingea a ajuns la Voiculet care a înscris, dar arbitrul a dictat fault în atac la fundasul aradean. Practic, in prima repriza pe teren a existat o singura echipa. Tucudean si Voiculet au hartuit in permanenta defensiva ieseana, in timp ce Poli a pus timid in pericol poarta adversa doar prin Cohen ('37) si Palimaru ('44).

Dupa pauza, baietii lui Adrian Falub au avut cateva minute de forcing, in care au reusit sa inscrie de doua ori si sa intoarca soarta meciului. Mai intai, in minutul 63, dupa o actiune prelungita de atac a Politehnicii, Siminic i-a pus mingea pe cap lui Gado, care a inscris din 5 metri. Trei minute mai tarziu, Poli a preluat conducerea pe moderna tabela de marcaj a stadionului din Copou (acesta a fost primul meci la care a fost pornita tabela electronica de pe batrana arena ieseana). In minutul 66, Gado a centrat frumos in careu, de unde Kamara a inscris cu capul si a adus bucuria in sufletele celor cateva sute de suporteri care au asistat la meci sambata dimineata. Dupa acest gol, la carma jocului au trecut iesenii, care au ratat pe putin golul 3 prin Gado, in minutul 74, dar sutul fostului oradean a sters bara portii aparate de Smaranda. Cel mai bun om de pe teren, atacantul aradenilor, Tucudean, a stricat sarbatoarea Politehnicii si a egalat in minutul 80. Voiculet a întors balonul pentru Calvin, acesta a pasat în careu, iar Tucudean a reluat din întoarcere la coltul lung, stabilind si scorul final al meciului din Copou, scor 2-2. Poli putea castiga, totusi, acest meci, daca Herghelegiu nu rata incredibil in minutul 84, cand a trimis peste poarta din doar 2 metri (aceasta rate candideaza cu succes la ratarea anului in fotbalul romanesc).

La partida din Copou a asistat si o delegatie a Rapidului, care aseara a intalnit Vasluiul, in frunte cu antrenorul Marius Sumudica si cu directorul sportiv Cristian Costache. Pana la urma, ACSMU Poli Iasi - UT Arad s-a terminat 2-2 si iesenii incheie anul pe locul 7, la 9 puncte de liderul Vointa Sibiu si la 7 puncte de ocupanta locului secund (ultimul loc care asigura promovarea in Liga I), ocupat de Petrolul Ploiesti. Campionatul se va relua in luna martie a anului 2011.

Negoita s-ar putea retrage de la Poli

Omul de afaceri Ionut Negoita nu exclude varianta unei retrageri din actionariatul ACSMU Poli Iasi. Suparat ca primarul Nichita ii pune bete in roate, Negoita va ajunge la Iasi peste cateva zile si va convoca o sedinta in care si-ar putea anunta retragerea de la Poli. "Eu am venit cu ganduri mari la Iasi. Incep sa-mi pun intrebarea, insa, daca toata lumea isi doreste ca Poli sa promoveze in acest sezon. Tind sa cred ca sunt oameni care nu-si doresc ca noi sa promovam. In plus, cand am venit la Iasi, mi s-a spus ca vor mai veni si alti oameni de afaceri langa mine si nu a mai venit nimeni. Ma gandesc foarte serios daca mai are rost sa investesc la Iasi. Ce rost are sa bat toata tara in deplasari ca sa fiu alaturi de echipa, daca nu se doreste promovarea", a declarat omul de afaceri Ionut Negoita.

De furia lui Negoita nu au scapat nici jucatorii. "Dupa parerea mea sunt unii jucatori care nu au semnat doar pe statele de plata la ACSMU Poli Iasi. Indiferent daca ei voi ramane sau nu la Iasi, acesti jucatori trebuie dati afara", a mai acuzat Negoita, care nu a putut ajunge la meciul de sambata cu UT Arad din cauza conditiilor meteo nefavorabile.

Omul de afaceri a simtit pe propria piele ceea ce in lumea fotbalului iesean se stia deja. Primarul Nichita are nevoie de un investitor de carton, care sa dea bani, dar sa nu ia decizii. In plus, Nichita, cel care a si ingropat Politehnica, ar vrea ca noua echipa, ACSMU Poli, sa promoveze abia in vara anului 2012, atunci cand sunt programate alegerile pentru functia de primar al municipiului Iasi.

ACSMU Politehnica Iasi: Farcas - Cretu, Panait, Panc, Siminic - Drida ('55 Tene), Baiano ('85 Mussumbu), Cohen - Gado, Palimaru ('46 Herghelegiu), Kamara. Antrenor: Adrian Falub.

UTA: Smaranda - Calvin, Pocuca, Tînc, Neagu - Galca ('68 Da Silva), Ignea, Chindris ('75 Capata), Purece ('82 Diarra) - Voiculet, Tucudean. Antrenor: Roland Nagy.

Arbitri: Mihai Ene - Iulian Szekely si Ferencz Tunyogi.