Poli Iasi a spus adio Diviziei B

31 Mai 2004
984 Vizualizari | 0 Comentarii
•Odata cu remiza inregistrata, sambata, la Medgidia, scor 1-1, fotbalistii de la Poli Unirea au scapat de calvarul jocurilor din Divizia B •Pentru echipa lui Vasile Simionas, pe 31 iulie va incepe o alta perioada, de aceasta data in elita fotbalului romanesc •Golul iesenilor de la Medgidia a fost marcat de Ionut Balba, cel mai in forma jucator al echipei din Dealul Copoului CSM Medgidia - Poli Unirea Iasi 1-1 (1-1) Marcatori: Mitu ('10)/Balba ('5) CSM Medgidia: Dragulin, Ilcu, Mitu ('71 Anghel), Cristea, Chiperi ('49 Hampu), Bardu ('85 Dogaru), Teican, Priescu, Feta, Cherim, Mocanu. Antrenor: Daniel Radulescu. Poli Unirea Iasi: Branet, Ilie, Dragoi, Gheban, Mitruc ('66 Vintila), Paraschiv, Croitoru ('15 Cercel), Bitica, Chiper ('54 Pacurar), Balba, Cristea. Jucatorul meciului: Cristian Branet Stadion: Municipal Vreme: frumoasa Gazon: tare si denivelat Spectatori: 150 Arbitri: Daniel Deca - 7, Cristian Marinescu - 5, Florin Marinescu - 7 Observator: Ion Chelaru (Bacau) Pentru fotbalistii de la Poli Unirea Iasi a trecut cu bine si ultimul hop din actuala editie a Diviziei B. Meciul de la Medgidia se anunta a fi unul foarte greu, mai ales ca echipa ieseana nu putea alinia la start cel mai bun unsprezece. CSM Medgidia, formatie clasata pe locul zece in clasament inaintea etapei de sambata, a fost una dintre cele mai bune echipe care a venit in prima partea a campionatului la Iasi. Si in partida din ultima etapa a sezonului, elevii antrenorului Daniel Radulescu au avut o prestatie mult peste locul zece, punand in dificultate, in dese randuri, o formatie parca adormita de performanta reusita in acest campionat. Chiar si asa insa, primii care au inscris au fost fotbalistii pregatiti de Vasile Simionas. In minutul cinci, Florin Croitoru a facut o cursa de peste patruzeci de metri pe partea stanga a atacului iesean, i-a pasat excelent lui Balba, care din interiorul careului l-a executat cu o frumoasa lovitura de cap pe portarul gazdelor, Dragulin. Poli isi putea dubla avantajul daca doua minute mai tarziu Cristea nu ar fi preferat un dribling in plus, la o faza la care ramasese singur cu portarul constantean. Avantajul oaspetilor nu dureaza decat cinci minute, pentru ca, in minutul zece, Mitu a prins un sut de senzatie de la douazeci de metri, care s-a scurs in poarta lui Branet, dupa ce, in prealabil, a lovit ambele bare ale portii iesene. Dupa inscrierea celor doua goluri, a urmat o perioada de acalmie in jocul ambelor formatii, urmatoarea ocazie notabila petrecandu-se in minutul 28, cand Mitu a scapat singur cu portarul Branet, care-l blocheaza excelent. Opt minute mai tarziu, Cristea trece printre patru jucatori adversi, dar prefera un lob elegant unui sut sigur, si scorul a ramas egal, 1-1. Cu doua minute inainte de pauza, Cristea a executat putin peste poarta o lovitura libera de la douazeci de metri, lateral dreapta. Adrian Ilie a fost eliminat Dupa odihna, gazdele incep in tromba si Bardu are doua bune ocazii de a prelua conducerea, dar mijlocasul dobrogean a sutat, de fiecare data, aiurea. Intre minutule 68 si 70 Bitica, Cercel si Paraschiv trec pe langa gol, suturile lor ducandu-se alaturi de poarta lui Dragulin. Cu un sfert de ora inaintea finalului meciului, Adrian Ilie a facut un fault in postura de ultim aparator, arbitrul Daniel Deca i-a acordat al doilea cartonas galben, astfel ca iesenii au fost obligati sa joace cu un om mai putin ultimele cincisprezece minute din acest campionat. Pana la final, gazdele mai au doua ocazii mari de a inscrie, dar Priescu si Teican sunt blocati excelent de portarul Cristian Branet. Astfel, Poli Iasi, promovata in Divizia A la finalul unui sezon de exceptie, nu a reusit sa invinga in acest an in Dobrogea, demonstrand inca o data ca sufera de un adevarat complex dobrogean. Chiar si asa insa, iesenii au revenit in prima divizie, dupa un exil de opt sezoane in ligile inferioare. Abia de acum, insa, va incepe greul. Elevii lui Vasile Simionas vor da piept cu jucatori de la marile echipe ca Steaua, Dinamo sau Rapid, fotbalisti in fata carora vor trebui sa-si dovedeasca valoarea mult mai mult decat au facut-o in acest sezon. In ultima etapa a Diviziei B de fotbal s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Oltul Sfantu Gheorghe - Metalul Plopeni 1-4; Laminorul Roman - Gloria Buzau 1-1; Precizia Sacele - Callatis Mangalia 1-0; Electrica Constanta - Midia Navodari 0-2; Poiana Campina - Unirea Focsani 2-1; Petrolul Moinesti - FC Vaslui 1-5; Dacia Braila - FC Onesti 3-0. Florin BRIAUR Declaratii la finalul meciului: Vasile Simionas, antrenor Poli Iasi: "Ma bucur ca am terminat cu bine acest sezon. Chiar daca eram deja promovati, trebuia sa ne respectam blazonul, astfel incat am jucat la victorie si aceste ultime jocuri. Vreau sa multumesc tuturor celor care au contribuit la promovare, conducatorilor clubului ca ne-au oferit toate conditiile, jucatorilor ca au fost seriosi in pregatire si, nu in ultimul rand, spectatorilor ca ne-au sustinut pana la capat". Daniel Radulescu, antrenor CSM Medgidia: " Am avut ocazia sa jucam in ultima etapa in compania unei divizionare A, Poli Iasi, si, consider eu, ca nu ne-am facut de ras. Cred ca am fi putut chiar castiga, daca baietii mei erau mai atenti la finalizare. Ne-am dorit mult sa ne putem ridica la nivelul unui asemenea joc, si am reusit sa tinem piept iesenilor. Felicit echipa din Iasi pentru promovare si ii doresc ani multi in prima divizie. Un oras ca Iasul merita o echipa in prima liga a fotbalului romanesc". Sarbatoarea campionilor Pentru a marca intr-un mod cat mai festiv revenirea echipei in Divizia A, dupa o pauza de opt ani, conducatorii Politehnicii au decis ca astazi, cu incepere de la ora 19.00, jucatorii sa fie purtati prin intregul oras cu un tramvai de epoca si apoi, cu doua masini de mare tonaj, prin cartierele prin care nu va putea ajunge tramvaiul. Cu incepere de la ora 19.00, jucatorii sunt asteptati in Piata Palatului, unde vor fi premiati, alaturi de foste glorii ale Politehnicii. Dupa acest moment, va avea loc concertul trupei rock Iris, programat a incepe in jurul orei 20.00. Spectacolul se va incheia cu un imens foc de artificii, dupa toate probabilitatile in jurul orei 21.00.

Page time :0.1327 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017653 (s)