Poli Iasi - Republica Moldova 85-83

10 Septembrie 2000
1227 Vizualizari | 0 Comentarii
Ieri, in Sala Polivalenta s-a disputat prima partida a baschetbalistilor de la Politehnica Iasi in fata propriilor suporteri, dupa o pauza de opt luni de zile. Adversarul, nationala Republicii Moldova, nu a reusit sa aduca la Iasi cei mai buni jucatori de care dispune, multi dintre ei avind de disputat partide in campionatul Ucrainei in acest weekend. Cu toate acestea, antrenorul jucator Sasa Sestopal, care a fost primit cu urale de cei aproape 200 de spectatori care au asistat la meci, a reusit sa-i incurce destul de mult pe fostii sai colegi de la Iasi. Inceputul meciului a apartinut clar gazdelor, care in primele doua reprize s-au distantat la 14 puncte diferenta, 49-35. Mai apoi, recuperind punct cu punct, moldovenii, avindu-l ca prim solist pe Sestopal, au redus din diferenta, 66-55, dupa a treia parte de 10 minute, pentru ca, pe final, sa reuseasca sa egaleze situatia pe tabela de marcaj si chiar sa preia conducerea. De la 70 - 68 pentru Poli, scorul a devenit 70-72. In acel moment, antrenorul Petre Magurean a sunat adunarea, insa s-a mers brat la brat cu adversarul pana la 82-81 pentru ieseni. Sestopal reuseste doua puncte cu 20 de secunde inainte de final, pentru ca Florin Moscalu, cu doar trei secunde inainte de limita celor 40 de minute sa reuseasca un cos de trei puncte, stabilind si scorul final: 85-83. Au marcat pentru Poli: Murgoci - 27 puncte, C.Moscalu - 16, Fl.Moscalu - 14, Nanescu - 10, Anghel si Popa - cate 8 si Bazgan - 2. Sasa Sestopal a reusit 25 de puncte pentru nationala Moldovei. Astazi, de la ora 11, este programata a doua partida dintre cele doua formatii.