Doar egal cu Inter

Poli in coma! - FOTO

29 Martie 2010
1712 Vizualizari | 3 Comentarii
• Poli Iasi nu a reusit sa invinga Inter Curtea de Arges intr-un meci din etapa 24 a Ligii I de fotbal • Scorul final, 0-0, arunca Politehnica pe locul 14 in clasament, iar suporterii si-au pierdut rabdarea scandand dupa joc impotriva jucatorilor si a primarului Nichita • "Jucatori de Serie B, va rupem picioarele", au scandat 20 de suporteri la vestiare • Iesenii au ratat o ocazie uriasa in minutul 87, cand Miclea nu a reusit sa inscrie din postura de singur cu portarul Marius Popa • Etapa viitoare, Poli intalneste in Vinerea Mare pe Ceahlaul Piatra Neamt

Dezastru in Copou! Poli Iasi nu-si revine si este tot mai amenintata cu retrogradarea, dupa ce a scos doar un egal, 0-0, acasa cu Inter Curtea de Arges. In fata unei formatii modeste totusi, iesenii si-au creat ocazii doar in primele si in ultimele minute, in rest prestand un joc modest si lipsit de luciditate. Dupa acest semiesec, Poli a ajuns la minus 10 in clasamentul adevarului si simte tot mai mult frisoanele ligii secunde, mai ales dupa ce Craiova a invins in Giulesti si a facut 27 de puncte. Satui de rezultatele proaste ale jucatorilor (doar 2 puncte in ultimele 4 runde), suporterii ieseni i-au huiduit pe baietii lui Petre Grigoras, dar si pe primarul Gheorghe Nichita, considerat principalul vinovat pentru situatia in care se afla acum echipa. "Jucatori de Serie B, va rupem picioarele" si "Daca fotbal nu jucati, de la Poli sa plecati", in timp ce pentru primarul care refuza sa vanda clubul suporterii au scandat "Nichita, m...e Nichita". Revenind la joc, gazdele au inceput tare partida de sambata, creandu-si 3 ocazii in primele patru minute, fara efect insa pe tabela de marcaj ('2 centrare Nuno Viveiros de pe dreapta si Negru este blocat de un fundas pitestean in ultima clipa, '3 Bujor primeste o pasa de la Paun si singur in 6 metri lateral dreapta, trage in portar si '4 cap superb Bujor dupa un corner, Popa se intinde si respinge in fata, de unde Paun reia in plasa laterala). Scapati de acest iures, pitestenii s-au asezat mai bine in teren si s-au aparat sus, profitand de faptul ca jucatorii lui Poli au fost total neinspirati. Mai mult decat atat, in minutul 30, Kone a scapat singur in banda dreapta a defensivei iesene, dar a intrat in unghi si a tras in plasa laterala. In minutul 40, Straton a ratat o ocazie rarisima, trimitand cu capul din 8 metri (singur fara marcaj), pe langa poarta goala. Dupa pauza, gazdele au jucat si mai slab, spre nemultumirea antrenorul Grigoras si a spectatorilor prezenti la meci. Pe fondul acestui joc slab, Kone a trecut din nou pe langa deschiderea scorului, dar lovitura de cap a acestuia, la coltul scurt, a trecut putin peste poarta (Marc nu mai putea interveni la aceasta faza). Chiar si jucand slab, mai ales in ofensiva, Poli putea castiga, in finalul meciului, cand Miclea si Badea au ratat doua ocazii uriase. Mai intai, in minutul 87, Badea i-a pasat perfect pe culoar lui Miclea, care ramas singur cu Marius Popa, in pozitie centrala a tras in portarul pitestean. Doua minute mai tarziu, Vali Negru a centrat perfect din marginea careului, aproape de linia de fund, dar lovitura de cap a lui Badea a trecut milimetric pe langa poarta si uite asa, Poli a pierdut doua puncte uriase in fata unei contracandidate la evitarea retrogradarii. Ajunsi pe locul 14 in clasament (la un punct de primul loc retrogradabil, ce-i drept si la doar 2 punte de locul 11), iesenii trebuie sa invinga vineri, 2 aprilie, la Ceahlaul Piatra Neamt, pentru a nu intra in colaps.

Reactii

Dupa meci, antrenorul Petre Grigoras era foarte suparat, mai ales de randamentul slab al jucatorilor din atacul Politehnicii. "Ne-am dorit prea mult victoria astazi, dar, din pacate, nu am reusit sa o obtinem. Am întalnit o echipa artagoasa, care s-a luptat pentru fiecare minge. Chiar si asa, am avut trei ocazii mari la începutul meciului si înca doua la final, însa atacantii mei au facut un meci slab. I-am schimbat pe toti din cauza randamentului. Sunt extrem de afectat de acest rezultat, deoarece situatia noastra e din ce în ce mai grea. Ne-am afundat si mai mult si nu stiu ce este de facut. Nu vreau sa iau decizii la cald. Probabil de luni vom face o analiza si eu ma supun la orice decizie. Imi pare rau ca i-am suparat din nou pe suporteri, acum datoria fata de ei s-a dublat. Sper ca ne vom putea revansa fata de fani la partida de la Piatra Neamt si doar cu o altfel de atitudine vom putea pleca de acolo cu puncte", a spus Grigoras. Intrebat despre evolutia tot mai slaba a jucatorului Vlad Bujor, tehnicianul gruparii iesene a raspuns: "Cred ca în ultima perioada am vorbit mai mult cu Bujor decat cu fiul meu. E clar ca e într-o scadere de forma si sper sa-si revina cat mai repede. Astazi, cu siguranta nu ar fi fost titular daca as fi avut tot lotul valid. Nu uitati ca Bilba nu a mai jucat de foarte mult timp, iar Vali Badea a tras de el pentru ca este accidentat. Nici Paun nu a facut un meci stralucit, la fel ca si Miclea, care a ratat doua ocazii foarte mari pe final". De partea cealalta, Ionut Badea era multumit de punctul obtinut la Iasi. "Am castigat un punct care ne mentine în lupta pentru salvarea de la retrogradare si ne da sperante pentru viitor. Imi pare rau pentru Petre Grigoras, unul dintre antrenorii buni ai Ligii I, pentru ca echipa lui nu trece printr-o perioada fasta, dar cred ca, pana la urma, Poli Iasi îsi va reveni si va scapa de retrogradare. Am castigat un punct mare astazi în fata unei echipe care si-a dorit foarte mult victoria, mai ales ca veneau dupa o serie de rezultate negative. Jocul nu a fost unul stralucit, dar cred ca jucatorii mei au un merit foarte mare pentru acest punct, fapt pentru care merita felicitati", a mentionat antrenorul.

Poli Iasi - Inter Curtea de Arges 0-0
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 5.000
Gazon: bun
Formatii: Poli Iasi: 33. Marc - 30. Straut, 21. Mihajlov, 24. Straton, 7. Bîrladeanu - 8. Ignatov, 5. Onicas, 26. V. Negru, - 16. N. Viveiros (99. V. Badea '66), 11. Bujor (9. Bilba '79), 14. G. Paun (18. Miclea '57). Antrenor: Petre Grigoras.
International: 12. M. Popa - 15. G. Matei, 3. Viera, 27. Pintilii (23. Fl. Popa '85), 25. Neagu - 2. C. Bacila (10. Lazar '90), 28. Menassel, 14. Voiculet, 5. E. Kone - 7. Radut, 9. Apostu (11. Stoianof '67). Antrenor: Ionut Badea.
Cartonase galbene: Negru '24 / Neagu '23.
Arbitri: Paul Unimatan - 7, Vasile Marinescu - 7, Costin Florescu -7
Observatori: Adrian Ionescu, Nicolae Rainea.