Poli, inca un pas spre retrogradare

13 Aprilie 2010
1533 Vizualizari | 3 Comentarii
Georgian Paun
• Poli Iasi a fost invinsa de Steaua Bucuresti cu scorul de 2-1 si se afunda tot mai mult in subsolul clasamentului • Iesenii au condus cu 1-0, au mai ratat 2-3 ocazii mari de a inscrie, dar au pierdut din nou in final, Kapetanos inscriind golul victoriei in minutul 82 • Poli a fost condusa de pe banca de antrenorii secunzi Marian Dinu si Dan Motei • Iesenii trag de Mircea Rednic, dar acesta are sanse mici sa ajunga la formatia din Copou • Etapa viitoare, duminica, Poli va intalni, acasa, pe Otelul Galati

Poli se afunda tot mai mult in subsolul clasamentului si evitarea retrogradarii devine un obiectiv din ce in ce mai greu de realizat. Fara antrenorul Petre Grigoras pe banca, iesenii au pierdut la Steaua, cu scorul de 2-1 si cu 7 runde inainte de finalul campionatului, Poli ocupa locul 16 in ierarhia la zi. Fara gol marcat in Ghencea in ultimii cinci ani si cu o singura reusita in ultimii 26 de ani (golul lui Adrian Cristea), Politehnica a dat lovitura in minutul 5, cand Georgian Paun a prins un sut superb de la 30 de metri si l-a invins pe Tatarusanu. Stelistii au resimtit socul si tot formatia din dealul Copoului putea sa dea lovitura in minutul 14, cand dupa o actiune frumoasa purtata pe traseul Paun-Bujor-Negru, ultimul a sutat putin pe langa poarta din marginea careului. Treptat insa Steaua a preluat initiativa, chiar daca pana la pauza, gazdele nu si-au creat vreo ocazie importanta de gol. Dupa pauza insa, stelistii au jucat mult mai ofensiv si au facut ravagii in banda dreapta acolo unde Nicolita si Emeghara au trecut in mars pe langa Barladeanu si Cristi Munteanu. In minutul 55, Nicolita a castigat un duel aerian, i-a pasat lui Surdu, scapat din marcaj si acesta a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj cu un sut plasat pe langa Branet. La scorul de 1-1, stelistii au presat si au reusit chiar sa inscrie golul 2, prin Kapetanos, dar reusita grecului a fost anulata eronat pe motiv de off-side de asistentul Catalin Savu. La acelasi scor, dar la cealalta poarta, Bujor a scapat singur cu Tatarusanu, dar a fost oprit aiurea pe motiv de off-side de asistentul Catalin Florea. Poli putea da totusi lovitura in minutul 80, cand Adrian Ilie a luat o actiune pe cont propriu, a pasat foarte bine la Miclea, care, ramas singur cu Tatarusanu, l-a luat la tinta pe portarul Stelei. Imediat, Emeghara a patruns pe partea dreapta cu Barladeanu in carca, a centrat în mijlocul careului, iar Kapetanos a înscris din 6 metri, dupa ce i-a luat fata lui Nogo. Chiar si la 2-1, Poli a avut replica si acelasi Paun a tras putin pe langa poarta din interiorul careului, spulberand sperantele iesenilor de a scoate un punct macar in Ghencea. Ajunsi pe locul 16 in clasament, iesenii trag de Mircea Rednic sa vina antrenor in Copou, dar sansele ca acesta sa preia Politehnica sunt minime. Daca antrenorul Petre Grigoras nu va putea continua pe banca tehnica a iesenilor (din motive de sanatate), atunci conducerea Politehnicii trebuie sa gaseasca repede o solutie, pentru ca duminica este programat meciul din etapa 28, cu Otelul Galati. La partida din Ghencea au asistat aproximativ 3.500 de spectatori. In minutul 50 au sosit si 17 suporteri ai formatiei iesene. Acestia au parasit stadionul cu doua minute înainte de golul marcat de Kapetanos. Tehnicianul stelistilor, Mihai Stoichita, nu a fost prezent pe banca tehnica, efectuand astfel ultima etapa de suspendare. El a stat deasupra lojelor si a vorbit permanent la telefon cu secundul Mihai Teja. De asemenea, antrenorul iesenilor, Petre Grigoras, nu a facut deplasarea la Bucuresti, formatia moldava fiind condusa de pe banca de secundul Marian Dinu. Jucatorii stelisti au intrat pe teren cu tricouri albe pe care era scris "Suntem alaturi de poporul polonez", iar fundasul Pawel Golanski, aflat pe banca de rezerve, a avut un tricou cu stema Poloniei. De asemenea, înaintea partidei s-a tinut un moment de reculegere în memoria victimelor accidentului aviatic de la Smolensk (Rusia), în care a murit si presedintele Poloniei, Lech Kaczynski. Suporterii Stelei au continuat disputa cu oficialii clubului, înjurandu-l pe finantatorul Gigi Becali, pe presedintele Valeriu Argaseala, dar si pe antrenorul Mihai Stoichita. La meci a asistat si selectionerul nationalei Romaniei, Razvan Lucescu, care a parasit stadionul dupa cel de-al doilea gol al stelistilor.

Steaua Bucuresti - Poli Iasi 2-1
Au marcat: Surdu '55, Kapetanos '82 / Paun '5
Stadion: Ghencea
Vreme: frumoasa
Spectatori: 3.500 (dintre care 17 de la Iasi)
Gazon: bun
Formatii: Steaua Bucuresti: 12. Tatarusanu - 3. Emeghara, 2. Parpas, 5. Jelev, 18. P. Marin - 16. Nicolita, 8. Ov. Petre, 10. C. Tanase, 11. Arm. Karamian (14. Toja '38) - 28. B. Stancu (9. Kapetanos '58), 24. Surdu (22. Pepe Moreno '80). Antrenor: Mihai Stoichita.
Poli Iasi: 1. Branet - 30. Straut, 27. Nogo, 28. L. Munteanu, 3. Costache (23. Ad. Ilie '46) - 18. R. Miclea (9. Bilba '84), 26. V. Negru (8. Ignatov '70), 21. Mihajlov, 7. Bîrladeanu - 14. Paun, 11. Bujor. Antrenor: Marian Dinu.
Cartonase galbene: Parpas '49, Nicolita '66, P. Marin '87 / Mihajlov '12, Bujor '36, Nogo '45+2, Ad. Ilie '62.