Poli, ingropata de Unirea lui Dan Petrescu

5 Aprilie 2008
1358 Vizualizari | 1 Comentarii
• Iesenii au pierdut a doua partida consecutiva, 2-3 (1-2) cu Unirea Urziceni si norii negri se aduna din nou in dealul Copoului, intrucat Poli se deplaseaza saptamana viitoare in Giulesti pentru partida cu Rapid • Temerile antrenorului Popa s-au adeverit dupa ce acesta a declarat inaintea partidei ca Unirea este cea mai buna echipa a campionatului • Cristea a reusit un nou gol pentru Politehnica, in timp ce Mara, care a avut o altercatie cu Popa la marginea terenului dupa ce a fost schimbat, a reusit o dubla

Pe o vreme mohorata, doar putin peste 2000 de spectatori s-au deplasat in dealul Copoului sa o vada la lucru pe echipa lui Dan Petrescu si MM Stoica. Chiar si asa, putinii spectatori au avut ce sa vada, meciul debutand cu 3 goluri intr-un sfert de ora. Antrenorul iesenilor, Ionut Popa, chiar declara inaintea partidei ca Unirea Urziceni este cea mai buna echipa a campionatului, desi aceasta trece printr-o perioada mai dificila. Politehnica a intalnit o echipa a Urziceniului care nu a primit gol in 16 din cele 26 de partide disputate. Meciul a inceput pe un teren aproape impracticabil din cauza precipitatiilor care au cazut in ultimele zile la Iasi, fapt care a ingreunat foarte mult constructia celor doua echipe. Pana la urma insa, ialomitenii au stat mai bine in teren si s-au acomodat mai usor la conditiile grele de joc din dealul Copoului. In ciuda acestui fapt, Poli a inceput meciul in forta si a reusit deschiderea scorului inca din minutul 6, dupa ce Cristea a executat impecabil o lovitura libera de pe partea stanga, lasandu-l fara replica pe veteranul Bogdan Stelea. Bucuria iesenilor nu a durat nici doua minute pentru ca Mara a reusit sa readuca egalitatea pe tabela de marcaj cu un sut puternic din interiorul careului, dupa un corner executat de Bogdan Stancu. Partida a continuat intr-un ritm nebun, iar dupa alte 5 minute fostul iesean Marius Onofras a reusit sa o aduca pe Unirea la conducerea partidei cu un sut din interiorul careului dupa o minge balbaita de apararea ieseana. Golul a fost inscris insa dintr-un fault evident in atac al atacantului ialomitean, nesemnalizat insa de catre centralul Hategan, care in multe momente a avut o prestatie hilara, enervand ambele echipe. Un alt fost iesean, Bordeanu, a dat din nou emotii spectatorilor doua minute mai tarziu, dupa ce a executat o lovitura libera, mingea scurgandu-se periculos prin fata portii. Poli a avut prima ocazie importanta dupa primirea celui de-al doilea gol, in minutul 30, dupa ce Cristea a executat o lovitura libera putin pe langa poarta lui Stelea.

Ingropati

Repriza a doua a debutat cu foarte multe faze confuze si cu jucatorii ieseni chinuindu-se sa construiasca pe un teren desfundat. Cu Ilie, Naidin, Buta sau Homei aproape inexistenti pe teren, cu un Kalai care a dovedit inca o data ca nu poate juca decat fundas central si cu Sfarlea neinspirat, Poli nu a mai reusit sa puna in pericol poarta lui Stelea, lucru ingreunat si de faptul ca iesenii nu au avut pe teren decat un varf de meserie, pe Cristea, in timp ce Dan Petrescu a inceput meciul cu patru atacanti de meserie. Popa a incercat sa revitalizeze putin atacul trimitandu-l in teren pe Miclea in locul lui Buta, fara prea mult succes deoarece cosmarul iesenilor s-a numit pentru a doua oara Bogdan Mara, care a reusit sa realizeze dubla in minutul 59, dupa o noua faza confuza in careul Politehnicii. Din nou apararea gruparii din Copou a gafat nepermis, toate cele trei goluri ale oaspetilor avand la origine grave erori in apararea lui Popa. Antrenorul iesean a reusit in schimb sa iasa in evidenta dupa ce l-a imbrancit pe marginea terenului pe atacantul Unirii, Bogdan Mara, dupa ce a fost inlocuit de catre Cristi Constantin. A fost un gest incredibil, care se vede doar in fotbalul din tarile bananiere si poate nici acolo, iar Popa a dovedit inca o data ca nu stie sa piarda. Ce-i drept, nici celalalt tehnician nu a fost mai gentleman, Dan Petrescu protestand in permanenta la deciziile brigazii de arbitri.

Golul lui Paruolo

Poli a avut o rabufnire de orgoliu in minutul 74, cand Romulus Miclea a reusit sa-l intinda serios pe Bogdan Stelea cu un sut din afara careului. Iesenii au reusit sa reduca diferenta in minutul 83, prin nou intratul Paruolo, care a reusit sa inscrie cu o superba lovitura de cap din interiorul careului. Presiunea la poarta lui Stelea a continuat, iar Cristea a reusit sa-i puna din nou probleme portarului Unirii cu un nou sut din lovitura libera scos in extremis. Partida s-a incheiat insa cu victoria Unirii Urziceni, care administreaza Politehnicii a doua infrangere consecutiva si care involbureaza din nou apele in dealul Copoului. La sfarsitul partidei, antrenorul Popa era nemultumit de gafele din defensiva Politehnicii. "Primele doua goluri au fost pasele noastre cu capul pentru ei. E greu sa joci fara cativa jucatori-cheie. Bilba a facut ce a facut, Palimaru e cand bolnav, cand nu stiu ce. Cu un teren bun poate reuseam sa facem ceva, dar asa, ei au jucat cum le place, cu mingi de angajament, la care nu am avut raspuns. Au avut avantajul de a intalni o aparare slaba a Politehnicii. Oricum, a fost arbitraj bun, iar Unirea a meritat victoria", a concluzionat Popa. Chiar si invinsi, fotbalistii ieseni au puterea sa revina fara probleme, jocul Politehnicii fiind mult peste al adversarelor din lupta pentru evitarea retrogradarii. Cel putin pana la jocurile de astazi, Poli ramane pe locul 11 si se deplaseaza miercuri in Giulesti, acolo unde va intalni Rapidul lui Marian Rada.

Poli Iasi
- Unirea Urziceni 2-3 (1-2) Marcatori: Cristea (`6), Paruolo (`83) / Mara (`9, `59), Onofras (`16) Stadion: Emil Alexandrescu Vreme: rece si ploioasa Spectatori: 2000 Gazon: imbibat cu apa Formatii: Poli Iasi: Branet - Homei, Adrian Ilie, Lucian Munteanu, Kalai - Milea - Buta (`54 Milea), Naidin (`84 Straton), Dominik Bernsjak, Sfarlea (`70 Paruolo)- Andrei Cristea. Antrenor: Ionut Popa. Unirea Urziceni: Stelea - Nicu Epaminonda, Galamaz, Bordeanu, Ricardo Gomez - Jacob Burns, Onofras (`85 Brandan), Daniel Munteanu (`71 Mehmedovic), Mara (`66 Cristi Constantin) - Bogdan Stancu, Danalache. Antrenor: Dan Petrescu. Jucatorul meciului: Bogdan Mara Arbitri: Ovidiu Hategan - 5, Zoltan Szekely - 7, Stelian Slabu - 7. Cartonase galbene: Munteanu (`17), Naidin (`43), Adrian Ilie (`68) / Nicu (`13), Mara (`34), Stancu (`38), Stelea (`90+3) Cartonase rosii: - Observatori: Mircea Stoenescu, Cristian Dulca