Poli isi incearca norocul in Campionatul de Rugby in 7

12 Octombrie 2007
813 Vizualizari | 0 Comentarii
• Echipa de Poli Agro Iasi va participa incepand de astazi la faza a doua a Campionatului National de rugby in 7 • Dupa prima parte a competitiei, Poli ocupa locul 7 in clasamentul general • Toate partidele au loc pe terenul central al Stadionului Arcul de Triumf, din Bucuresti

Cu un parcurs dezastruos in acest debut de campionat cand au inregistrat 3 esecuri consecutive din tot atatea partide disputate, rugbistii ieseni vor participa astazi la faza a doua a Campionatului National de Rugby in 7. Meciurile din grupe se joaca astazi intre orele 9.00-18.00, in timp ce maine, de la ora 10.00, sunt programate semifinalele si finalele. Primul turneu din cadrul Campionatului de Rugby in 7 al Romaniei s-a jucat in vara, la Cluj, Dinamo castigand atunci dupa o finala dramatica in fata Stelei, cu eseu in ultimele secunde. Punctajul de la acest turneu va fi adunat la punctajul de la prima parte a competitiei de la Cluj. La Bucuresti participa 11 echipe (intre timp Contor Zenner Arad s-a desfiintat), impartite in 2 grupe. Baietii pregatiti de antrenorul Constantin Verives fac parte din grupa A, alaturi de echipele: CSM Bucovina Suceava, RC Farul Constanta, CS Olimpia Bucuresti, CS Rulmentul Barlad, CS Dinamo Bucuresti. Din grupa B fac parte echipele: CS Universitatea Cluj, CSM U Baia Mare, CSM Timisoara, CSA Steaua Bucuresti, Stiinta Petrosani.

Pentru ieseni, primul meci al zilei este programat astazi dimineata, de la ora 9.20, cand Poli va infrunta echipa Olimpia Bucuresti. La ora 11.00, rugbistii din Agronomie vor da piept cu rivalii de la Farul Constanta, echipa in fata careia jucatorii ieseni s-au inclinat, scor 0-18, chiar in etapa de la sfarsitul saptamanii trecute. Pana la finalul zilei, Poli va mai intalni formatiile Dinamo Bucuresti (ora 12.20), CS Bucovina Suceava (ora 15.20) si Rulmentul Barlad (ora 17.20). Toate partidele au loc pe terenul central al Stadionului Arcul de Triumf, din Bucuresti, intrarea spectatorilor fiind libera. Din cate se pare, Dinamo, Steaua si eventual Farul Constanta se bat pentru primul loc, in timp ce Poli Agro Iasi ocupa pozitia a VII-a in clasamentul intern. Totusi, cum formatia din Arad s-a retras din campionat, iesenii au toate sansele sa ramana la finalul competitiei macar pe locul 6 in clasament. Conform site-ului www.rugby.ro, punctele acordate pentru stabilirea clasamentului in grupe sunt: 3 puncte pentru joc castigat; 2 puncte pentru joc egal; 1 punct pentru joc pierdut. Daca o echipa refuza sau abandoneaza un joc fara acordul arbitrului, va fi exclusa din competitie. Durata jocurilor in grupe va fi de 2 reprize a cate 7 minute, cu o pauza de 2 minute, in timp ce finala pentru marele trofeu se va disputa pe durata a 2 reprize de cate 10 minute, cu o pauza de 2 minute.

Page time :0.1263 (s) | 23 queries | Mysql time :0.014537 (s)