Poli merge mai departe

29 Septembrie 2003
1314 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli a obtinut sambata cea de a 5-a victorie consecutiva in campionat invingand usor, cu scorul de 2-0, formatia Precizia Sacele •Inaintea jocului, campionii de la CS Enpi au prezentat o demonstratie de inalta tinuta •Rezultatele acestei etape au creat un culoar favorabil iesenilor pentru promovare

Sambata s-au desfasurat meciurile din cadrul etapei a VI-a a Diviziei B la fotbal. Pe stadionul Emil Alexandrescu s-au intalnit formatiile Poli Unirea Iasi si Precizia Sacele, altfel spus o confruntare intre cel mai bun atac si cea mai buna aparare a campionatului. Ca o ironie a sortii, meciul a fost prefatat de o demonstratie a castigatorilor Cupei Romaniei la karate, CS Enpi, exact in saptamana in care fotbalistii de la Poli au parasit devreme competitia similara de fotbal. Sportivii de la Enpi, in frunte cu maestrul si antrenorul lor, Costel Adascalitei, au facut o demonstratie de lupta si de spargeri care a smuls ropote de aplauze din partea spectatorilor prezenti in tribune.
Dupa spectacolul de inalta tinuta prezentat de campionii de la Enpi, in frunte cu Petronel Luca, pe gazonul arenei din Copou si-au facut aparitia cei 22 de jucatori, impreuna cu brigada de arbitri. De acum, putea incepe spectacolul fotbalistic. Meciul insa nu s-a ridicat la pretentiile celor 5-6 mii de spectatori prezenti in tribunele stadionului Emil Alexandrescu, fiind unul mai mult de uzura intre cele doua careuri. Dupa cateva incercari firave in atac prin Botan, Bernard si Cristea, iesenii deschid scorul in minutul 28 prin atacantul Pacurar, care impinge balonul in poarta si cu ajutorul portarului Turdean, printr-o frumoasa lovitura cu capul, dupa o pasa excelenta de la Cercel. Golul lui Pacurar a dezmortit atat tribunele, cat si pe jucatorii lui Simionas, care mai rateaza cateva bune ocazii prin Pacurar, Botan si Cristea.

Dragoi, remarcatul lui Simionas

In repriza a doua, oaspetii nu gasesc drumul spre poarta lui Dulcianu si cei care au initiativa sunt tot iesenii care, impulsionati si de publicul spectator, mai rateaza cateva bune ocazii prin Mitruc, sut frumos de la 20 de metri si Ionescu, care tinteste bara cu poarta goala in fata, in minutul 54. Golul aducator de liniste in tabara ieseana este inscris de Cristea, tot dupa o lovitura cu capul din interiorul careului, dupa o centrare perfecta de pe dreapta de la Mitruc. Pe finalul jocului, oaspetii indraznesc mai mult, dar cei care au sansa de a inscrie sunt tot iesenii, prin Bernard, cu un sut putin alaturi de la 18 metri si Marius Luca, cu un sut pe langa poarta in minutul 88. Astfel s-a scris istoria unui joc care trebuia sa fie un derby, dar in care a jucat o singura echipa, sacelenii ridicandu-se rareori la pretentiile Diviziei B. Acest lucru a fost recunoscut si de antrenorul echipei oaspete, Daniel Bona, care dupa meci a declarat: "Victoria gazdelor este una normala si meritata. Din ce-am vazut pana acum, Poli este cea mai puternica echipa si cred ca are sanse sa promoveze in acest an."
Vasile Simionas era multumit de rezultat, dar astepta un joc mai bun din partea jucatorilor sai. "Am obtinut un rezultat bun, de care aveam nevoie dupa esecul de la Roman. Ne-am exprimat un pic mai greu si din cauza ca am fost foarte bine blocati de jucator ii oaspeti pe faza de atac, dar si pentru ca am facut multe greseli la constructie. Astept mai mult de elevii mei in viitoarele jocuri", a declarat Simionas.
In fata a 5-6 mii de spectatori, pe o vreme superba de toamna si pe un gazon excelent, s-au infruntat urmatoarele formatii: Precizia Sacele: Turdean, Sala, Simion, Draganoiu, Sima, Aboaice, Vlad, Coteanu, Marin, Petrus, Harap.
Poli Iasi a inceput in urmatoarea formula: Dulcianu, Cercel, Bernard, Ionescu, Gheban, Croitoru, Mitruc, Botan (35 Dragoi), Cristea, Balba (45 Luca), Pacurar.
Meciul a fost arbitrat bine de Vasile Bratu, din Amara, ajutat de arbitrii asistenti Bogdan Velicu si Aurel Alexandrescu, din Bucuresti.

In etapa a VI-a a Diviziei B s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Midia Navodari-FC Onesti 1-0; Calatis Mangalia-Unirea Focsani 1-2; Gloria Buzau-FC Vaslui 0-4; Metalul Plopeni-Petrolul Moinesti 1-0; CSM Medgidia-Poiana Campina 1-0; Oltul Sf. Gheorghe-Dacia Braila 2-4; Laminorul Roman-Dobrogea Constanta 3-0. Surprinde (sau poate nu) cum brailenii au reusit sa inscrie in decurs de 15 minute 3 goluri in deplasare, la Sf. Gheorghe.
Etapa a VII-a programeaza sambata, 4 octombrie, urmatoarele jocuri: Midia Navodari-Poli Unirea Iasi; FC Onesti-Calatis Mangalia; Unirea Focsani-Gloria Buzau; FC Vaslui-Metalul Plopeni; Petrolul Moinesti-CSM Medgidia; Poiana Campina-Oltul Sf. Gheorghe; Dacia Unirea Braila-Laminorul Roman; Dobrogea Constanta-Precizia Sacele.

Page time :0.1422 (s) | 22 queries | Mysql time :0.029365 (s)