Poli, o rusine de echipa!

17 Mai 2010
1969 Vizualizari | 3 Comentarii
Fotbalistii ieseni s au facut de ras la Bistrita si vor juca la matineu
• Gloria Bistrita - Politehnica Iasi 5-0 (3-0), in etapa 33 a Ligii I de fotbal • Golurile bistritenilor au fost marcate de Moraes ('4), Muresan ('12, '71), Coroian ('41) si Bajenaru '90+2 (penalty) • Iesenii au primit 5 goluri si s-au facut de ras in fata unei formatii care nu mai avea nici o grija si sunt aproape de liga secunda • Fotbalisti platiti cu mii de euro pe luna si care evolueaza pe prime de 3-4 mii de euro la fiecare meci nu au fost in stare sa castige un meci de 13 partide • Pentru a mai ramane in Liga I, Poli trebuie sa invinga pe Unirea Urziceni, iar Craiova sa nu invinga acasa pe Otelul Galati

Poli Iasi continua sa se faca de ras in Liga I. Fotbalisti platiti cu mii de euro pe luna, cu prime uriase de cate 3-4 mii de euro pentru o victorie, carora li s-au oferit conditii extraordinare de pregatire, nu sunt in stare sa castige un joc in ultimele 13 partide disputate si uite asa Politehnica este cu un pas in Liga a II-a. La Bistrita, baietii lui Titi Dumitriu s-au facut de ras, au incasat 5 goluri de la Gloria, o echipa linistita, si stau acum la mana rezultatelor pentru a mai vedea daca vor mai juca si la anul pe prima scena a fotbalului romanesc. Sansa lui Munteanu si compania a fost ca Steaua a invins aseara pe Craiova si astfel iesenii continua sa spere. Pentru a mai ramane in Liga I, Poli trebuie sa invinga pe Unirea Urziceni in ultima etapa, Craiova sa nu invinga acasa pe Otelul Galati (echipa fostului presedinte al iesenilor, Marius Stan), iar Pandurii Targu Jiu sa nu faca mai mult de 4 puncte in meciurile de acasa cu FC Timisoara si din deplasare, la deja retrogradata Unirea Alba Iulia. Desi au plecat la Bistrita cu 2 zile inainte de meci si au avut o prima de 3 mii euro pentru o victorie in Ardeal, fotbalistii Politehnicii au inceput dezastruos meciul si in minutul 4, gazdele au deschis scorul. Bajenaru a centrat de pe partea dreapta, iar Moraes a reluat cu capul de la sase metri, profitand de greseala lui Negru, care nu a iesit la ofsaid alaturi de fundasii oaspetilor. Poli a resimtit socul si la opt minute distanta, Andrei Muresan a majorat diferenta pe tabela de marcaj, cu un sut pe jos, la firul ierbii, de la 20 de metri, dupa ce Bajenaru a pasat înapoi, de la marginea careului. Imediat, iesenii au avut sansa de a reveni in joc, cand Vali Badea a ramas singur cu portarul Gloriei, dar a tras inexplicabil in Albut. Acelasi Badea, un varf care a facut figuratie la Poli in acest retur, a mai ratat o data singur cu Albut, nereusind sa impinga in poarta o minge pasata pe culoar de Adrian Ilie. La 2-0, pe teren a existat o singura echipa, iar bistritenii lui Jean Padureanu s-au jucat cu ocaziile. Coroian, Bajenaru si Hora au ratat ocazii uriase de a face 3-0. Pana la urma, scorul a devenit 3-0, in minutul 41, cand Coroian a executat perfect o lovitura libera de la 22 de metri, lateral stanga.

UMILINTA

Nici dupa pauza, iesenii nu au aratat mai multe, desi Gloria nu a mai fortat. Badea, Buhusi, Paun sau Adrian Ilie au avut tentative firave sa inscrie golul de onoare pentru gruparea din Copou, dar de marcat au marcat tot bistritenii. In minutul 71, Mihajlov a sarit pe sub o minge la un corner al gazdelor si Andrei Muresan (care pana la acest joc nu mai inscrisese nici un gol in Liga I) a reusit dubla, cu un sut simplu din 6 metri. Si, pentru ca umilinta sa fie suprema, in ultimul minut al prelungirilor, Mihajlov l-a incomodat pe Moraes, Hategan a acordat usor penalty, iar Bajenaru a inscris primul gol din cariera in Liga I, ducand scorul la un neverosimil 5-0. Dupa meci, tehnicianul Politehnicii Iasi, care nu are nici o victorie de cand antreneaza in Copou (5 egaluri si o infrangere) era resemnat la gandul ca echipa sa va evolua sezonul viitor la matineu, singura sa speranta fiind legata de meciul urmator, cu Unirea Urziceni. "Au fost doua stari de spirit diferite. Gloria, scapata de povara ligii doua, s-a comportat în consecinta. Noi am facut un joc slab, scorul dovedeste acest lucru. Gloria a jucat exact, dezinvolt, nu a aratat ca o echipa care, acum cateva luni, era candidata la retrogradare. Bravo tuturor de aici, au facut o echipa puternica, iar în viitorul campionat Gloria va avea un cuvant de spus. Noi n-am aratat mai nimic, doar neputinta, iar cu acest joc firav nu te poti gandi la prima liga. Pot continua la Iasi, dar sa vedem ce va zice si conducerea. S-ar putea sa ne salvam si de pe locul 15, cum s-a mai întamplat, dar trebuie sa castigam cu Unirea Urziceni. In momentul de fata, e greu de crezut ca putem. Mai avem sanse mici sa ne salvam", a spus Dumitru Dumitriu. De partea cealalta, Marius Sumudica a declarat ca a vrut sa castige cu Poli, pentru a dovedi ca Bistrita este o echipa care nu face jocurile nimanui. "A fost un joc la discretia noastra, baietii s-au descatusat. Am facut un retur extraordinar. Aflata sub presiune, Poli nu a facut fata si puteam sa mai marcam. Imi pare bine ca publicul a plecat încantat de la stadion. Inainte de meciul de azi (ieri - n.r.), m-au sunat multi sa ma întrebe daca jucam corect. Trebuie sa fii tampit sa nu joci corect, eu îmi respect meseria prea mult", a spus Sumudica. La doua puncte de primul loc care asigura mentinerea in prima divizie, loc ocupat de Universitatea Craiova (Poli are si avantajul rezultatelor directe cu oltenii), Politehnica va intalni, sambata, pe Unirea Urziceni.

Gloria Bistrita - Poli Iasi 5-0 (3-0)
Au marcat: Moraes ('4), Muresan ('12, '71), Coroian ('41) si Bajenaru '90+2 (penalty)
Stadion: Gloria
Vreme: rece si ploioasa
Spectatori: 1.000 (5 de la Iasi)
Gazon: bun
Formatii: Gloria Bistrita: 22. Albut - 20. Homei, 4. Nastase, 3. Ciuca, 15. Latovlevici - 6. A. Muresan - 24. Hora (23. Mandea '74), 30. Bajenaru, 2. C. Petre (11. Tavares '66) - 7. Coroian (17. Saceanu '58), 10. Moraes. Antrenor: Marius Sumudica.
Politehnica Iasi: 1. Branet - 30. Straut (22. Al. Buhusi '52), 21. Mihajlov, 28. L. Munteanu, 20. Buta - 19. Bersnjak (9. Bilba '56), 23. Ad. Ilie - 11. Bujor (15. Tincu '50), 26. Negru, 14. Paun - 99. V. Badea. Antrenor: Dumitru Dumitriu.
Cartonase galbene: Ciuca '68 / Paun '75.
Arbitri: Ovidiu Hategan - 6, Iulian Szekely - 6, Costin Florescu - 6
Observatori: Cornel Cacoveanu, George Ionescu.