Poli s-a facut de ras cu echipa lui Hagi

10 Februarie 2010
973 Vizualizari | 0 Comentarii
Fotbalistii de la Poli Iasi s-au impiedicat de o formatie din Liga a treia, in penultimul amical al stagiului de pregatire din Antalya. Jucatorii pregatiti de antrenorul Petre Grigoras au smuls doar o remiza, scor 1-1, echipei CS Viitorul Constanta, formatia de seniori a Academiei Gheorghe Hagi, grupare care evolueaza in esalonul al treilea din Romania. Constantenii au deschis scorul in minutul 33, dintr-o lovitura de pedeapsa, la un fault in careu al sarbului Mihajlov, in timp ce pentru Poli a egalat portughezul Nuno Viveiros, la al doilea gol in Antalya, in minutul 87. La finalul jocului, antrenorul Petre Grigoras era foc si para pe elevii sai, pe care i-a si bagat intr-o sedinta. "Am fost catastrofe. Sunt foarte dezamagit de atitudinea baietilor. Au luat meciul in usor, au tratat totul cu superficialitate, desi i-am avertizat inaintea partidei ca vom intalni o echipa ambitioasa. Nu m-au ascultat si ne-am facut de ras cu o echipa din liga a treia. Baietii nu inteleg nici acum ca nu se poate face performanta doar cu jumatati de masura. Daca nu esti serios, daca nu respecti fotbalul, vei fi pedepsit. Trebuie sa respecti fotbalul si meseria ta, din care traiesti tu si familia ta, nu sa iei adversarii la pret de matineu. Ma dezarmeaza cel mai mult faptul ca nu avem continuitate. Asteptam de la ei sa aiba mai multa determinare, agresivitate in joc de meci la meci. Dar noi, dupa un joc bun cu Senica, o echipa mult mai buna decat Viitorul Constanta, ne-am crezut cei mai buni. Am abordat meciul cu constantenii de parca am fi castigat deja campionatul. Cred ca stim sa jucam si sa dam totul pe teren, numai cand avem cutitul la os. Mai sunt zece zile pana la inceputul campionatului si vom incerca sa mai reparam ce se mai poate repara", a declarat, dupa meci, antrenorul Petre Grigoras. In prima repriza a partidei cu Viitorul, Poli a avut trei ocazii uriase, doua singur cu portarul ratate de Bujor si Badea si o bara a lui Vali Negru. Dupa ce luni tot programul i-a fost perturbat de ploile torentiale din Antalya, Petre Grigoras a inceput meciul de ieri in formula: Plesca - Straut, Adrian Ilie, Mihajlov, Acsinte - Buhusi, Onicas, Negru - Bujor, Badea, Paun, in repriza a doua intrand jucatorii: Marc - Rata, Cuciula, Costache, Badic - Birladeanu, Straton, Caragea - Viveiros, Bilba, A. Balan. Atat fundasul stanga Catalin Rata, cat si atacantul Adrian Balan, jucatori adusi in probe la sfarsitul saptamanii trecute, s-au facut deja de ras si antrenorul Petre Grigoras a renuntat la cei doi. "Nici la Poli II nu ar fi avut loc acesti jucatori. Faptul ca ni se trimit acesti jucatori, intr-un asemenea hal, este o ofensa adusa clubului. Cred ca unii impresari uita ca Politehnica este o echipa de Liga I", a explicat Petre Grigoras. Astazi, fotbalistii ieseni vor disputa ultimul meci de verificare din cadrul turneului din Antalya, impotriva formatiei Amkar Perm, din prima liga a Rusiei. Intoarcerea in tara este programata maine, cu o cursa charter in care ar urma sa mai urce si echipele Dinamo Bucuresti si Farul Constanta. Pana atunci, conducerea Politehnicii spera sa obtina si imprumutul jucatorului Andrei Ionescu de la Steaua. Aflati in Antalya, sefii Politehnicii au avut o discutie cu Steaua si cu jucatorul si asteapta astazi un raspuns de la mijlocasul oltean. Andrei Ionescu este de acord sa vina la Iasi, Steaua agreeaza un imprumut pana in vara, iar singura piedica este salariul foarte mare al jucatorului. Ionescu castiga in Ghencea 11.500 euro pe luna, Iasul nu i-ar oferi mai mult de 6 mii de euro pe luna, astfel ca transferul se poate realiza numai in doua conditii: fie Steaua ii suporta o parte din salariu, fie Andrei Ionescu accepta ca pana in vara sa castige doar 6 mii de euro pe luna.