Poli s-a facut de ras sub ochii patronului

11 Octombrie 2010
1861 Vizualizari | 2 Comentarii
Daca pierde si etapa viitoare scaunul lui Ionut Popa se clatina
• CSM Ramnicu Valcea - ACSMU Politehnica Iasi 3-1 (1-1), intr-un meci din etapa 7 a Seriei a II-a, din liga secunda de fotbal • La meciul de la Valcea a asistat si noul finantator al echipei, Ionut Negoita • Iesenii au condus cu 1-0 dupa reusita lui Palimaru, dar au pierdut in final, in fata ultimei clasate din Seria a II-a • Dupa acest insucces, ACSMU Poli a ajuns la 9 puncte de ultimul loc care duce in prima divizie, ocupat de CS Mioveni • Etapa viitoare, iesenii joaca acasa cu Petrolul Ploiesti si o infrangere in acest joc i-ar putea fi fatala antrenorului Ionut Popa

Sub privirile noului investitor al Politehnicii Iasi, Ionut Negoita, fotbalistii de la Asociatia Clubul Sportiv Municipal Universitar (ACSMU) Politehnica Iasi s-au facut de ras pe terenul ultimei clasate in Seria a II-a a ligii secunde de fotbal. Jucatorii pregatiti de antrenorul Ionut Popa au fost invinsi de CSM Ramnicu Valcea cu scorul de 3-1, desi au condus cu 1-0 si au mai ratat cateva ocazii mari de a inscrie. Prima repriza a meciului din Zavoi a fost la discretia fotbalistilor ieseni. Panc a ratat prima mare ocazie de a deschide scorul in minutul 27, cand, gasit singur in careul gazdelor, nu a reusit sa devieze in poarta. Cinci minute mai tarziu, Gado a centrat perfect de pe dreapta si Palimaru a inscris cu capul din 4 metri. Tot Gado a fost aproape de 2-0, dar sutul sau puternic de la 25 de metri a fost respins greu de portarul Tufisi, unul dintre cei mai buni oameni ai gazdelor. Si, in loc sa fie 2-0 pentru Poli, la pauza s-a facut 1-1, Posteuca reusind egalarea in prelungirile primei reprize, dupa un gol marcat cu capul, la o centrare din corner a lui Balauru. Dupa revenirea de la cabine, jocul a fost mai echilibrat, cu un plus, totusi, pentru valceni, care au si reusit sa castige pana la final. In minutul 73, Balauru a scos un penalty dupa un presupus contact cu Anghelache, iar fostul elev al lui Ionut Popa, Marius Mitu, a transformat cu siguranta. In minutul 76, Popa l-a bagat in teren si pe Kamarra, dar ofensiva iesenilor a fost una sterila, fara sa puna serios in pericol poarta adversa. De partea cealalta, valcenii au preferat sa joace mai mult pe contraatac si, in minutul 80, Radulescu a scapat singur spre poarta ieseana si putea inchide meciul, dar a fost deposedat in ultima clipa de fundasii Politehnicii.

Frustrare in tabara ieseana

Acelasi Radulescu avea sa inchida tabela, insa, in minutul 90, cand a scapat din nou singur cu portarul Anghelache, l-a driblat elegant si a inscris simplu, pentru 3-1. La finalul jocului, antrenorul Ionut Popa a declarat ca jucatorii sai au pierdut ca fraierii meciul de la Ramnicu Valcea. "In prima repriza am facut un joc exceptional. Noi am dominat, am pasat, ne-am creat ocazii, dar nu am reusit sa inscriem decat o singura data. Ratarile si o lipsa de atentie la o faza fixa in prelungirile primei reprize ne-au facut sa fim egalati. Nici dupa pauza nu am jucat rau, dar lipsa de pregatire fizica si de omogenitate si-a spus cuvantul. Am primit un gol la o faza la care Anghelache a spus ca nu l-a faultat pe Balauru si asa am pierdut o partida pe care am avut-o in mana", a declarat Ionut Popa. Presedintelui Grigore Sichitiu nu-i venea sa creada nici ieri ca Poli nu a castigat la Valcea. "Nici in cele mai negre cosmaruri ale mele nu am crezut ca nu batem la Valcea. Am pierdut incredibil un joc pe care l-am avut in mana si am ratat o sansa uriasa sa ne mentinem in plasa echipelor din fruntea clasamentului. Este dureros", a spus, ieri, Grigore Sichitiu. Dupa acest insucces, ACSMU Poli a ajuns la 10 puncte de liderul Petrolul Ploiesti si la 9 puncte de ultimul loc care duce in prima divizie, ocupat acum de CS Mioveni.
Etapa viitoare, vineri 15 octombrie, (ora 18.00, Dolce Sport) iesenii joaca acasa cu Petrolul Ploiesti si o infrangere in acest joc i-ar putea fi fatala antrenorului Ionut Popa, primarul Nichita incepand deja cautarile pentru un nou tehnician.

CSM Ramnicu Valcea: Tufisi - Tomozei, Posteuca ('60 Dita), Kutlacic, Fl. Sandu - Balauru ('85 Fl. Parvu), I. Popescu, Mitu, A. Ganea - M. Radulescu, Geanta ('36 Vasile). Antrenor: Sorin Bucuroaia.
ACSMU Iasi: Anghelache - Al. Manea, Panait, Panc, Cornea - Baiano, Cohen ('60 Liuba) - Gado ('72 Alin Tene), Drida, Tincu ('76 Kamara) - Palimaru. Antrenor: Ionut Popa.
Arbitri: Adrian Stanescu - Lorant Szanto si Ciprian Florin Dansa.