Poli s-a intors cu coada-ntre picioare de la Urziceni

8 Octombrie 2007
994 Vizualizari | 0 Comentarii
Sorin Boca
• Politehnica Iasi a suferit o noua infrangere in cadrul etapei a X-a a Ligii I de fotbal, in deplasarea de Urziceni, si in continuare nu reuseste sa obtina nici macar un punct din meciurile disputate in deplasare • Desi Unirea Urziceni nu a facut un meci grozav, a reusit sa smulga in ultimele minute ale partidei o victorie printr-un gol marcat de fostul jucator al Politehnicii, Onofras • Dupa meci, presedintele executiv al Politehnicii Iasi, Sorin Boca, s-a declarat multumit de jocul echipei, insa sustine ca gruparea din dealul Copoului merita sa obtina macar un punct in urma acestei partide

Ieri, Politehnica Iasi a suferit o noua infrangere in cadrul etapei a X-a a Ligii I de fotbal, in deplasarea de Urziceni, si in continuare nu reuseste sa obtina nici macar un punct din meciurile disputate in deplasare. Intr-un meci foarte tactic, in care s-au intalnit doua echipe bine asezate pe teren, ghinionul si-a spus din nou cuvantul. Desi Unirea Urziceni nu a facut un meci grozav, a reusit sa smulga in ultimele minute ale partidei o victorie printr-un gol marcat de fostul jucator al Politehnicii, Onofras. Gruparea ieseana continua evolutiile bune din deplasare, insa nu a reusit sa aduca puncte, si a primit gol in ultimele trei minute ale partidei, ca in meciurile cu Steaua si Ceahlaul Piatra Neamt. Desi meciul parea ca se indreapta spre o remiza alba, dupa un joc destul de nespectaculos, presiunea gazdelor din ultimele minute si neatentia fundasilor ieseni au facut ca tabela de marcaj sa arate la finalul meciului un neverosimil 1-0 pentru Unirea Urziceni. Cu un Balba total neinspirat, cu un Lucian Munteanu care dezamageste in continuare si cu un Buta inexistent pe teren, Politehnica Iasi nu a reusit sa obtina primul punct in deplasare din acest tur de campionat. Moldovenii lui Ionut Popa au venit la Urziceni montati sa demoleze renumele de revelatie a campionatului pe care Unirea si l-a castigat in acest debut de sezon si sa se reabiliteze in fata suporterilor nemultumiti de jocul gruparii iesene din ultimele partide. Pozitia din clasament si faptul ca Unirea Urziceni era una din putinele echipe din Liga I neinvinse pe teren propriu nu i-au intimidat pe ieseni. Partida a inceput promitator pentru Poli Iasi, in minutul 2 Miclea trimitand peste poarta, din careul mic, o centrare a lui Sfarlea. Raspunsul elevilor lui Dan Petrescu a venit imediat, cand Paduretu a profitat de lipsa de siguranta din defensiva ieseana, sutand puternic, exact in bratele lui Branet. Constienti ca orice greseala le poate periclita pozitia in topul clasamentului, ialomitenii nu au riscat, incercand sa-i tina departe de poarta lui Stelea pe elevii lui Popa. In minutele 38 si 39, ambele echipe au trecut pe langa deschiderea scorului. Mai intai, Sfarlea a executat o lovitura libera, din marginea careului, mingea a trecut peste zid, dar si putin peste poarta aparata de Stelea. Apoi Ciobanu suteaza violent, dar mingea intalneste bara dupa ce Galamaz a deviat-o.

Repriza fara spectacol, dar cu un gol

Repriza a doua a infruntarii dintre Politehnica Iasi si trupa lui Dan Petrescu a fost una lipsita de spectaculozitate si cu putine faze de poarta. Dupa 10 minute de tatonare, prima ocazie a reprizei secunde a fost inregistrata in minutul 56, cand Mara, ocupat sa isi scoata maioul de sub tricou in timp ce se afla in joc, nu a receptionat o pasa de la un co-echiper, desi a fugit aproape 10 metri cu maioul in mana, nereusind sa continue o faza care se anunta deosebit de periculoasa pentru poarta lui Branet. In minutul 59, Ricardo Gomes isi incearca norocul si suteaza spre poarta lui Branet, mingea ajunge la nou intratul Cristi Constantin, care suteaza puternic, insa fundasii ieseni reusesc sa respinga si sa indeparteze pericolul. Iesenii riposteaza imediat si in minutul 62, Balba trimite o pasa printre doi adversari catre Naidin, care, scapat din marcaj, nu reuseste sa ajunga la minge si ii permite lui Stelea sa iasa si sa retina balonul. In minutul 74, Ciprian Petre ii paseaza lui Bogdan Mara, care suteaza din 16 metri, insa peste poarta.

Fatidicul minut 87

Finalul meciului a fost de infarct. In minutul 80, Dan Petrescu face o mutare de trei puncte, scotandu-l pe Bogdan Mara si introducandu-l pe Marius Onofras, fostul jucator al Politehnicii Iasi, care in minutul 87 deschide scorul, dupa ce a reluat cu capul peste Branet o pasa primita de pe partea stanga. In minutul 85, Unirea Urziceni a mai ratat o mare ocazie, care avea sa anunte golul din minutul 87. Acelasi Marius Onofras a centrat de pe partea dreapta, iar Marius Bilasco a reluat cu capul din cinci metri, trimitand mingea in bara. In minutul 90, centralul Teodor Craciunescu i-a acordat cel de-al doilea cartonas galben lui Danalache, dar a uitat sa-l elimine, amintindu-si dupa aproximativ un minut, timp in care jocul a fost intrerupt. Presedintele Unirii, Mihai Stoica, a fost eliminat pentru proteste in primul minut de prelungire, alegand sa paraseasca terenul pe partea cu tribuna oficiala, traversand astfel suprafata de joc, spre nemultumirea oaspetilor, care alergau dupa egalare. Cu un om in plus, iesenii se arunca disperati in careul lui Stelea, au cateva oportunitati de a inscrie, dar esueaza de fiecare data. In minutul 95, Ionut Balba receptioneaza o pasa de la Naidin, dribleaza doi adversari, patrunde in careu si suteaza la cativa centimetri de vinclul portii aparate de Stelea, ratand o buna ocazie de a aduce un punct in dealul Copoului. Dupa acest meci, Unirea Urziceni ramane pe locul 2 in Liga I, cu 23 de puncte dupa 10 etape, la un punct de liderul CFR Cluj. Politehnica Iasi coboara pe locul 12, cu 10 puncte.

Jucam bine, dar avem ghinion

Dupa meci, presedintele executiv al Politehnicii Iasi, Sorin Boca, s-a declarat multumit de jocul echipei, desi sustine ca gruparea din dealul Copoului merita sa obtina macar un punct in urma acestei partide. Desi formatia ieseana a venit la Urziceni sa castige, Sorin Boca spune ca nesansa si ghinionul se tin de Politehnica Iasi. "Desi in acest tur de campionat am facut meciuri foarte bune in deplasare, se pare ca mereu avem ghinion si primim gol numai in minutul 87. Baietii au jucat bine, au alergat, dar cu mai multa atentie in compartimentul defensiv si cu mai multa inspiratie in ofensiva, puteam obtine mai mult si sa evitam aceasta infrangere. Trebuie sa castigam cu orice pret meciul cu Rapidul", a declarat Sorin Boca, presedintele executiv al Politehnicii Iasi. Astfel, saptamana ce urmeaza se dovedeste a fi una foarte importanta pentru gruparea din dealul Copoului, care este obligata ca in meciul de pe teren propriu cu Rapid Bucuresti sa castige pentru a evita un sezon de iarna foarte tensionat.

Unirea Urziceni - Politehnica Iasi 1-0 (0-0)
Marcatori: Marius Onofras (87`)
Stadion: Unirea Valahorum
Vreme: superba
Spectatori: 6.000 (dintre care 60 de la Iasi)
Unirea Urziceni: 12. Stelea - 6. Galamaz, 4. Mehmedovici, 3. Gomes, 23. Bordeanu - 2. C. Petre, 25. Paduretu, 32. I. Apostol (15. Danalache `46), 7. Bilasco - 10. Mara (11. Onofras `80), 14. B. Stancu (8. Cr. Constantin `57). Antrenor: Dan Petrescu.
Poli Iasi: 1. Branet - 19. Homei, 3. Onut, 30. R. Ciobanu, 28. Cr. Munteanu - 11. Mijin (25. Milea `68), 21. Naidin, 18. R. Miclea, 14. Sfarlea - 9. Balba, 10. Silvasan (77. Buta `54). Antrenor: Ionut Popa.
Cartonase galbene: Danalache `47, `90 / Miclea `60.