Poli schimba Steaua si Dinamo pe Chiajna si Stejaru (Galerie FOTO + VIDEO)

24 Mai 2010
1545 Vizualizari | 3 Comentarii
Lamine a deschis scorul cu Urziceniul dar Poli a pierdut si ultimul joc
• Poli Iasi a retrogradat in Liga a II-a, dupa ce a fost invinsa, sambata, in Copou, de Unirea Urziceni cu scorul de 2-1 • Iesenii incheie un sezon de cosmar pe locul 16 si nu mai pot spera nici macar sa sa salveze in afara terenului, pe motiv ca alte formatii nu vor primi licenta • Poli a condus cu 1-0, dar in repriza a doua ieseanul Onofras si Rusescu au intors rezultatul si au trimis Iasul in liga secunda • Antrenorul Dumitru Dumitriu nu va mai continua la Iasi, iar multi jucatori vor parasi Copoul

Iesenii nu vor mai vedea fotbal de Liga I in Copou, dupa 6 ani in care granzii campionatului au jucat pe stadionul Emil Alexandrescu. Cu un managament dezastruos in ultimele luni, primarul Nechita (nume de cod Mihai) a reusit sa ingroape fotbalul la Iasi, preferand sa aiba o echipa in liga a doua decat sa o vanda unui investitor privat. Satui de fotbalul de judet pe care l-au practicat fotbalistii ieseni in acest retur, spectatorii nici nu au mai venit la stadion decat in numar foarte mic, iar cei peste o mie de oameni care au urcat in Copou l-au injurat in permanenta pe Gheorghe Nechita. Degeaba insa... asa cum mortul de la groapa nu se mai intoarce, nici Poli nu va mai juca in prima divizie de la anul. Principalul vinovat este Nechita, care a luat cele mai proaste decizii in acest sezon, de la instalarea actualei conduceri si pana la aducerea lui Dumitriu, dar nici jucatorii nu s-au omorat cu firea ca se salveze de la retrogradare. Indolenti, de multe ori nesimtiti, cu gandul la femei si la sprituri, fotbalistii Politehnicii, platiti regeste cu mii de euro pe luna, au ratat prime uriase, nu au dat dovada de atasament fata de club si vor juca de acum, pe cativa lei, in esalonul secund. Cu gandul ca s-ar mai putea salva, iesenii au inceput motivati partida cu Unirea si au deschis scorul in minutul 7, prin Lamine, care a preluat balonul la marginea careului in fata lui Maftei, a sutat pe sub portarul Grigore si a deschis scorul. Prima ocazie a oaspetilor avea sa fie consemnata abia in minutul 20, cand Bilasco a tras din intoarcere, iar Branet a respins de sub bara. Zece minute mai tarziu, Bersnjak a tras de la 18 metri mult peste poarta, fiind imitat imediat de Vali Negru, care a tras slab, la firul ierbii, dupa o pasa a lui Nuno Viveiros. Cea mai mare ocazie a primei reprize s-a consemnat in minutul 32, cand Semedo a trimis cu capul, din 4 metri, putin pe langa poarta. La pauza, iesenii conduceau cu 1-0 si sperau sa incheie cu fruntea sus aceasta editie de campionat. Nu avea sa fie asa insa.

Pleaca Dumitriu

Indolenta multor jucatori, care se cred vedete la Iasi, avea sa-si spuna cuvantul si dupa pauza, cand pe teren a existat o singura echipa. Unirea Urziceni a dovedit ca nu are mila de Poli si a intors soarta jocului. Ca o ironie a sortii, cel care a semnat revirimentul ialomitenilor a fost ieseanul Marius Onofras, cel care a egalat in minutul 62 (scapat singur cu Branet la 7 metri de poarta ieseana, a inscris pe langa portarul Politehnicii) si care a fost la originea golului 2, inscris de Rusescu, dupa o combinatie superba pe traseul Onofras-Semedo-Rusescu. De partea cealalta, baietii lui Titi Dumitriu au mai avut doar 2 ocazii de a inscrie golul 2. Mai intai, in minutul 75, Buhusi a luat pe cont propriu o actiune, a scos doi adversari din joc si a tras putin pe langa poarta. Doua minute mai tarziu, dupa o actiune prelungita de atac a gazdelor, Cristi Constantin a sutat violent din 10 metri, dar mingea a fost respinsa incredibil in corner de un fundas al Urziceniului. Astfel, Poli a incheiat in genunchi un retur, in care fotbalistii ieseni au aratat ca nu merita sa joace in Liga I. Asa, Bilba, Badea, Paun si toate celelalte vedete de carton ale Politehnicii vor avea mai mult timp sa se distreze in cluburi si sa agate femei prin oras. Astazi va fi programata o sedinta de analiza in Copou, in care va fi decisa si soarta antrenorului Dumitru Dumitriu. Acesta va fi anuntat de conducerea clubului ca nu mai continua la Poli, conducerea iesenilor fiind obligata sa gaseasca de acum o solutie pentru postul de antrenor al unei formatii in deriva, plina de datorii si de jucatori figuranti.

Reactii dupa meci

Antrenorul Dumitru Dumitriu, care nu a castigat nici un meci in cele 7 partide la Iasi, a declarat la final ca se simte invins si ca-si cere scuze tuturor celor care l-au sustinut. "Sunt mahnit ca am venit la Iasi convins ca vom reusi sa ne salvam. Sunt foarte trist ca nu am reusit acest lucru si în aceste momente ma simt învins. Am condus acest joc timp de 60 de minute si poate daca am fi jucat asa si celelalte meciuri faceam de mult 40 de puncte. Vreau sa le cer scuze celor care m-au adus la Iasi, publicului, pentru ca nu am reusit sa salvez echipa de la retrogradare. In zilele urmatoare voi discuta cu cei din conducere si voi vedea ce se va hotarî în privinta mea", a spus Dumitriu. Dumitriu Dumitriu a precizat ca se astepta ca Otelul Galati sa piarda partida de la Turnu Severin, cu Universitatea Craiova, vitala pentru gruparea din Banie. "Ma asteptam sa piarda Otelul, pentru ca atunci cand spui de prea multe ori ca esti de neînduplecat atunci pierzi. Craiova a spus despre noi ca vom bate pe Brasov si pe Bistrita si stiti foarte bine ce s-a întamplat. Eu nu am zis nimic de victoria lor la Vaslui si nici nu am sa spun ceva despre cea de astazi", a mentionat tehnicianul. De partea cealalta, antrenorul Ronny Levi a declarat ca se astepta ca Unirea Urziceni sa aiba un start mai relaxat în partida cu Politehnica Iasi, castigat cu scorul de 2-1, pentru ca formatia sa îsi asigurase locul doi în urma cu o etapa. "Vreau sa spun în primul rand ca îmi pare rau ca Iasiul a retrogradat. Sper ca sezonul viitor sa fie mai bun pentru ei si sa revina în prima liga. Noi am venit aici sa jucam si ma bucur ca baietii au fost seriosi pana la capat si au castigat acest meci. Ma asteptam la un început de joc mai relaxat, pentru ca noi ne asigurasem locul doi înca de etapa trecuta. Ii înteleg pe jucatori pentru ca a fost un sezon foarte greu, însa, pentru mine, este important ca am revenit pe final si au castigat aceasta partida", a spus Levi. Tot sambata, Universitatea Craiova a invins Otelul, cu scorul de 3-0, iar Pandurii Targu Jiu a batut la Alba Iulia, cu 1-0. Poli a terminat sezonul pe locul 16 (din 18 formatii) si nici macar nu mai poate spera sa se salveze de la retrogradare datorita unor formatii care nu au primit licenta.

Politehnica Iasi - Unirea Urziceni 1-2 (1-0)
Au marcat: Lamine Diarrassouba ('7) / Onofras ('62) si Rusescu ('82)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 1.200
Gazon: moale
Formatii: Politehnica Iasi: 1. Branet - 20. Buta, 27. Nogo 28. L. Munteanu, 23. Ad. Ilie - 16. N. Viveiros (9. Balba '69), 19. Bersnjak, 26. V. Negru, 10. Cr. Constantin - 11. Bujor (22. Buhusi '72), 17. Diarrassouba (13. Cr. Bratu '79). Antrenor: Dumitru Dumitriu.
Unirea Urziceni : 77. C. Grigore - 23. Bordeanu, 6. Galamaz, 24. Maftei, 19. Brandan - 8. Paraschiv (5. Todoran '78), 10. Paduretu - 17. Semedo, 20. L. Marinescu (25. Onofras '19), 14. Rusescu (16. E. Nicu '87) - 7. Bilasco. Antrenor: Roni Levi.
Cartonase galbene: Ad. Ilie '65, V. Negru '65.