Poli se taraste spre varful clasamentului - FOTO

8 Noiembrie 2010
1540 Vizualizari | 1 Comentarii
• ACSMU Poli Iasi - FC Silvania 2-0 (1-0), in etapa 11 a Seriei a II-a, din liga secunda de fotbal • Iesenii au marcat prin Gado in prima repriza, in timp ce oaspetii au inscris in proprie poarta in finalul jocului • Poli nu a facut, insa, un meci prea bun, iar FC Silvania putea egala in minutul 84, cand arbitrul le-a refuzat ardelenilor un penalty • Trupa lui Adrian Falub a ajuns pe locul 6 in clasament si se afla la 3 puncte de primul loc, ce asigura promovarea in Liga I

Doar 500 de suporteri au urcat sambata dimineata in dealul Copoului pentru a asista la meciul din etapa 11 a Seriei a II-a, din liga secunda, dintre Asociatia Club Sportiv Municipal Universitar (ACSMU) Politehnica Iasi si FC Silvania. Iesenii au invins cu scorul de 2-0 (1-0), dar jocul trupei lui Adrian Falub nu a convins, fiind la fel de modest ca si pe timpul fostului antrenor, Ionut Popa. In fata unui adversar modest, ultima clasata din Seria a II-a, Ionescu si compania au dominat steril meciul, fara sa-si creeze ocazii importante la poarta ardelenilor. Mai mult decat atat, in startul partidei, oaspetii au avut o bara prin Militaru. Chiar si asa, Poli a deschis scorul in minutul 36, cand Gado a inscris cu o lovitura de cap la coltul lung, dupa o centrare perfecta a lui Claudiu Ionescu. Acesta avea sa fie de altfel si scorul pauzei.
In actul secund, jocul a fost si mai modest, abundand in preluari gresite si pase la adversar. Fotbalistii ieseni au mai avut o singura ocazie in partea a doua a partidei, cand Herghelegiu a preluat o minge in careu, a pivotat si a sutat la coltul lung, putin alaturi de buturile portii adverse. Si ardelenii au avut o ocazie mare, cand Schwarzkopf a scapat singur cu portarul Anghelache si puteau obtine chiar un penalty in minutul 86, dar arbitrul Rosu a lasat eronat jocul sa continue. Si, cand toata lumea astepta cu sufletul la gura finalul partidei, in minutul 90+2, Baiano a centrat de pe dreapta si Raul Crisan a marcat în propria poarta, stabilind scorul final al partidei, 2-0 pentru ACSMU Poli Iasi. Dupa acest succes, trupa lui Adrian Falub a acumulat 17 puncte si a ajuns pe locul 6 in clasament, la 3 puncte de primul loc, ce asigura promovarea in Liga I, ocupat de Vointa Sibiu. Dupa meci, antrenorul Politehnicii a recunoscut ca echipa lui nu a facut un meci prea bun, dar l-a intepat si pe predecesorul sau, Ionut Popa. "Pana la urma, importante sunt punctele, nu calitatea jocului. Ce, pana acum era spectacol la fiecare meci al Politehnicii? E bine ca am castigat, chiar daca ne-am chinuit cu ultima clasata. Nu am explicatii de ce am jucat asa slab. Pot fi probleme legate de personalitate ori de alta natura. Sunt nemultumit, in primul rand, de ritmul de joc. Va repet ce am spus in prima conferinta de presa. Nu am venit la Iasi sa fac revolutie, ci sa aduc o evolutie in jocul echipei. Aceasta nu a aparut pana acum, dar sunt multumit ca baietii au aratat determinare, au aratat ca au vrut. Mai este mult de munca in continuare", a declarat Adrian Falub. Antrenorul Silvaniei, Florin Farcas, a contestat brigada de arbitri, care nu a acordat un penalty clar pentru Silvania in minutul 86. "A fost penalty clar, fara dubii la acea faza. Daca noi aveam mai mult curaj, mai mult noroc si daca arbitrul era mai atent la faza din minutul 86, cand am avut penalty clar, puteam obtine mai mult. Totusi, cred ca nu ne-am facut de ras astazi, mai ales ca noi avem o echipa tanara si am intalnit un adversar bun, cu experienta, chiar daca astazi (sambata - n.r.) nu au facut un meci prea reusit", a declarat Florin Farcas.
La primul meci in fata iesenilor, antrenorul Adrian Falub a trimis in teren urmatorul unsprezece: Anghelache - Manea, Panait, Vlaicu, Siminic - Gado, Panc (cpt.), Cohen, Claudiu Ionescu (Cornea '73) - Kamara (Baiano '84), Palimaru (Herghelegiu '60). De partea cealalta, Florin Farcas, tehnicianul Silvaniei, a mizat la Iasi pe formula: Miron - Muntean, Huzuneanu, Crisan, Prodan, Lupo (cpt.), Schwartzkopf (Hadar '77), Militaru, Andor (Gavrilescu '53), Zegrean, Vila (Popp '69). Meciul de sambata dimineata, din Copou, a fost arbitrat de Ion Eugen Rosu, ajutat de asistentii Adrian Ionescu si Florin Pucheanu.
Etapa viitoare, sambata 13 noiembrie, ACSMU Poli va intalni in deplasare pe Ariesul Turda, dar aceasta saptamana se anunta una tensionata, primarul Nichita facand eforturi mari sa scape de Grigore Sichitiu, actualul presedinte al ACSMU Politehnica. O decizie in privinta lui Sichitiu ar putea fi luata maine, cand este asteptat in Iasi si finantatorul Ionut Negoita.