Poli stie sa castige si in deplasare

19 Septembrie 2009
1095 Vizualizari | 0 Comentarii
• International Curtea de Arges - Politehnica Iasi 0-2 (0-2), in etapa a VII-a a Ligii I de fotbal • Golurile iesenilor au fost marcate de Milea si de Miclea, in prima repriza • Trupa lui Petre Grigoras a obtinut prima victorie in deplasare in actuala editie de campionat • Cu acest succes, Poli a urcat pe locul 9 in ierarhia interna, cel putin pana la meciurile de astazi • Etapa viitoare, in Copou va urca echipa Ceahlaul Piatra Neamt

Fotbalistii ieseni au spart gheata in jocurile din deplasare. Dupa succesul entuziasmant cu Universitatea Craiova, baietii lui Petre Grigoras au facut un meci foarte bun in deplasarea de la International Curtea de Arges si au reusit sa obtina primul succes in afara Iasului. Milea si Miclea, ultimul din penalty, au adus o victorie meritata, cu scorul de 2-0, trupei din Copou, care a trecut pe plus in clasamentul adevarului, urcand pana pe locul 9 in ierarhia la zi, cel putin pana la jocurile de astazi. Fidel principiului sau de a juca ultraofensiv, Grig a inceput si meciul de la Mioveni (aici isi disputa meciurile de pe teren propriu nou-promovata Inter Curtea de Arges) in sistemul 4-3-3. In minutul 2, Bujor a sutat periculos dintr-o pozitie favorabila, lateral stanga, insa portarul gazdelor a respins in corner. Iesenii au dominat meciul la mijlocul terenului, cel putin in prima repriza, cand Poli a si inscris cele doua goluri. Desi trupa lui Grigoras a dominat partida la mijlocul terenului si a avut mai multe ocazii de a inscrie, cea mai mare oportunitate a apartinut gazdelor. In minutul 21, Matei a centrat in fata portii, dupa o cursa pe flancul drept, si Radut a reluat, cu latul, de la aproximativ doi metri, peste poarta goala. In minutul 32, Poli a deschis scorul, Milea reusind sa inscrie al doilea sau gol in prima liga (interesant este ca Milea a mai inscris un singur gol in Liga I, in decembrie 2007, intr-un meci impotriva Otelului Galati, echipa pregatita pe atunci de Petre Grigoras). Miclea a executat o lovitura libera de pe partea stanga, Izvoranu a facut gresit pasul la ofsaid, iar Milea l-a invins pe Arcaba, cu o lovitura de cap sub transversala, de la aproximativ 9-10 metri. Chiar daca au condus cu 1-0, tot fotbalistii lui Petre Grigoras s-au aflat la carma partidei si in finalul primei reprize. Jocul ofensiv imprimat de tehnicianul iesean si-a aratat roadele, in minutul 43, cand Bujor a cazut in suprafata de pedeapsa, fiind tatonat de Frasinescu. Arbitrul Georgian Ionescu, cel care a dezavantajat flagrant Politehnica in returul campionatului trecut la Vaslui, a dictat lovitura de la 11 m si i-a acordat cartonas rosu jucatorului formatiei International Curtea de Arges, explicandu-i acestuia ca a fost eliminat pentru ca a lovit cu cotul. Miclea a transformat sigur penaltiul cu un sut pe jos, in partea dreapta, pe care plecase si Tomislav Arcaba. Astfel, la pauza, Poli a intrat cu un avantaj important, scor 2-0.

Reactii la cald

Dupa pauza, jucatorii ieseni au facut pasul inapoi, resimtind parca oboseala meciului cu Universitatea Craiova, de luni. In aceste conditii, gazdele si-au creat mai multe ocazii de a inscrie, dar nu au reusit sa introduca balonul in poarta lui Cristi Branet. Mai intai Kone (48`) a fost aproape sa reduca din diferenta, mingea deviata de el cu capul fiind cu greu prinsa de Branet, pentru ca la doua minute distanta, Matei sa-l gaseasca excelent pe Itu in centrul careului, de unde acesta a sutat peste poarta. Au urmat alte situatii de gol, atat pentru gazde, cat si pentru oaspeti, insa nici una dintre echipe n-a mai reusit sa inscrie. Dupa patru etape, formatia International Curtea de Arges nu a acumulat nici un punct pe teren propriu in Liga I, in aceasta situatie aflandu-se si formatia Ceahlaul Piatra Neamt, care va intalni, sambata, echipa Gloria Bistrita, in timp ce Politehnica Iasi a obtinut primele puncte in deplasare din acest sezon. Dupa meci, antrenorul Petre Grigoras a declarat ca Poli a avut noroc la Mioveni. "Sunt foarte multumit de cele trei puncte. Este prima noastra victorie in deplasare. Am reusit sa capacitam echipa dupa victoria cu Craiova doar in prima repriza, cand am jucat foarte bine. In partea a doua am cazut fizic, am fost dominati, chiar daca aveam un om in plus, si am avut noroc. Am auzit ca nu ar fi fost penalty la faza din minutul 43, dar nu pot sa comentez mai mult pentru ca ma tem ca voi fi suspendat si amendat", a spus Grigoras. "Nu e posibil asa ceva. Este al doilea meci pe teren propriu cand jucam fara un om pe teren, iar acum, in plus, am primit si penalty intr-o faza in care faultul a fost inexistent. Se spune ca suntem un popor desteptat, dar, de fapt, suntem niste handicapati daca avem asemenea arbitri. O sa ne ia din salariu, o sa ne amendeze si o sa suferim din cauza unui arbitru nebun, care nu a vazut eliminari clare in Supercupa, dar, in schimb, a dat astazi, cand nu a fost vorba despre asa ceva. Ne-au luat punctele pe care le luam cu atata truda in deplasare", a replicat Stefan Stoica. Etapa viitoare, in Copou va urca echipa Ceahlaul Piatra Neamt, dar pana atunci, meciul din Cupa Romaniei cu Pandurii Targu Jiu nu se va mai disputa miercuri, cum era programarea initiala, ci marti, de la ora 18.00, pe stadionul Emil Alexandrescu.

International Curtea de Arges - Poli Iasi 0-2 (0-2)
Marcatori: Milea (`32), Miclea (`44-pen.)
Stadion: Dacia, din Mioveni
Vreme: ploioasa
Gazon: umed, dar bun
Spectatori: 1.000 (din care 20 de la Iasi)
Formatii: International: Arcaba - D. Matei, Viera, Izvoranu, Frasineanu - Bacila, Radut, Vezan, Menasser - Kone (Cl. Ionescu `73), Itu (Stoianof `66). Antrenor Stefan Stoica.
Poli Iasi: Branet - Buta, Ad. Ilie, Cr. Munteanu, Costache (Pecnik `74) - Miclea, Milea, Negru, Cr. Constantin - Balde (Bilba `81), Bujor (Cr. Bratu `64). Antrenor Petre Grigoras