Poli Unirea a luat doar bonusul defensiv in fata pustilor Stelei

Publicat: 16 aug. 2015
1

Etapa a 12-a din Divizia Nationala de Seniori la rugby a programat sâmbata partida CSA Steaua U 23 Bucuresti Poli Unirea Iasi, incheiata cu victoria gazdelor, scor 20-14 (13-8). Moldovenii au condus cu 8-0 prin punctele reusite de Giusca (eseu – minutul 5) si Plai (lovitura de pedeapsa – minutul 18), dar stelistii au întors rezultatul pâna la pauza (13-8) si au câstigat în final doar cu 20-14, ceea ce a permis oaspetilor sa cucereasca punctul bonus defensiv. În repriza secunda, pentru Poli Unirea a mai înscris Plai, din doua lovituri de pedeapsa.

Lotul deplasat de antrenorii Iulian Iftenie si Bogdan Budisteanu pentru partida de la Bucuresti a fost urmatorul: Formagiu, Butnariu, Calugareanu, Crîsmaru, Fânariu, Pâslaru, Vaman, Plai, Mihai, Vacaru, Bors, Deliu, Pricopie, Bisoc, Bolat, Nita, Ilie, Rusu si Pruteanu. Dupa 10 meciuri disputate, iesenii au acumulat 31 puncte si ocupa locul 4 în clasamentul DNS.

Etapa viitoare, pe 22 august, programeaza partidele: CSM Bucovina Suceava – RC Stejarul Buzau, CSU Aurel Vlaicu Arad – CSM U 23 Bucuresti, CS Stiinta Petrosani – Rugby Club Bârlad, CS Navodari – CS Politehnica Unirea Iasi si RCM Galati – CSA Steaua U 23 Bucuresti. Meciul de la Navodari ar putea fi unul decisiv pentru formatia ieseana in tentativa ei de a reveni in elita rugby-ului romanesc.