Politehnica a castigat derby-ul cu Vasluiul

18 Octombrie 2010
747 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi - HC Vaslui 30-27 (17-10), in derby-ul Seriei A din liga secunda de handbal masculin

Handbalistii Politehnicii Iasi au reusit sa castige derby-ul Moldovei cu HC Vaslui, din etapa a VI-a a Seriei A, din liga secunda de handbal masculin. Intr-o partida disputata sambata la pranz, in sala Liceului cu Program Sportiv, baietii lui Costel Schender au invins HC Vaslui cu scorul de 30-27 (17-10). Iesenii au dominat categoric prima repriza si, dupa primele 30 de minute, conduceau cu 7 goluri pe tabela de marcaj, scor 17-10. Desi oaspetii au revenit in joc in actul secund, Politehnica nu a mai cedat si s-a impus la final cu 30-27, obtinand o victorie pe deplin meritata dupa cum s-au desfasurat ostilitatile pe teren. Cu acest succes, obtinut in fata Vasluiului, Politehnica a adunat 7 puncte si s-a apropiat la un singur punct de HC Vaslui, care are, insa, si un meci mai mult disputat decat trupa lui Costel Schender. Practic, daca Politehnica va invinge etapa viitoare, la Universitatea II Bucovina Suceava, poate urca pe prima pozitie in clasament, dupa prima parte a campionatului. In afara meciului de la Iasi, in Seria A a ligii secunde de handbal masculin s-au mai inregistrat rezultatele: CSM Focsani - Stiinta Municipal Bacau 32-25 (19-13), Universitatea Galati - Bucovina II Suceava 39-32 (20-12).