Politehnica a obtinut prima victorie din campionat

15 Septembrie 2008
1621 Vizualizari | 3 Comentarii
BUCURIA FOTBALISTILOR IESENI
• Poli Iasi- Otelul Galati 2-1 (1-0), intr-o partida contand pentru etapa a VII-a a Ligii I la fotbal • Iesenii s-au impus gratie unui penalty contestat vehement de oaspeti, transformat de Cristi Bratu si de un gol marcat de Ionut Balba • Dupa meciul de aseara, Poli obtine prima victorie in acest campionat si se va deplasa etapa viitoare la Dinamo Bucuresti Dupa o partida in care mai mult s-a chinuit, decat a jucat fotbal, Poli Iasi a izbutit sa-si treaca in cont prima victorie in acest debut de campionat. Cu toate ca derbiul Moldovei, partida dintre Poli Iasi si Otelul Galati, anunta o disputa interesanta, vremea rea nu a adus prea multi spectatori in tribunele stadionului Emil Alexandrescu. Cu moralul ridicat dupa remiza obtinuta in etapa precedenta, chiar pe terenul campioanei, Poli Iasi a inceput partida cu galatenii in ofensiva. In cautarea primei victorii a sezonului, baietii lui Ionut Popa si cu numai doua goluri marcate dupa sase etape, iesenii nu au repetat jocul aproape perfect din Gruia, ci s-au lasat mai mult dominati de jocul prestat de echipa lui Petre Grigoras. Prima ocazie a partidei a si apartinut galatenilor, cand golgeterul celor de la malul Dunarii, Gabriel Paraschiv a incearcat o patrundere in careul iesenilor, fiind blocat in ultima instanta de apararea iesenilor. In continuare primul sfert de ora a fost unul de tatonare, ambele echipe cautand punctul slab al adversarei. Galatenii au fost foarte aproape de a trece in avantaj, in minutul 25, cand acelasi Paraschiv suteaza din voleu din interiorul careului mare, pe centrul portii, insa Plesca a reusit sa respinga, o minge care se indrepta spre plasa portii iesene. Finalul primei reprize a adus si bucuria in tabara ieseana. Insa a fost nevoie de o eroare de arbitraj a lui Aurelian Bogaciu pentru ca Poli sa plece in avantaj la cabine. Desi Salif Nogo l-a agatat la marginea careului pe Cristian Tanasa, lucru care l-a costat cartonasul rosu, Bogaciu a accodat eronat lovitura de la 11 metri, pe care Cristi Bratu a transformat-o fara prea mari emotii. Astfel, dupa finalul primelor 45 minute, tabela de marcaj arata Poli Iasi - Otelul Galati 1-0. Bilba, inspiratia lui Popa Repriza secunda o gaseste pe Poli in ofensiva. Proaspat intrat pe teren in locul autorului primulului gol, atacantul Ionut Balba a majorat diferenta de pe tabela de marcaj la doua goluri, dupa ce a inscris cu noroc dupa un carambol in careul galatean. Jocul a curs apoi mai mult la mijlocul terenului, ambele echipe preferand contraatacul. Galatenii au relansat partida in minutul 85, cand nou intratul Silviu Ilie reduce din diferenta dupa ce a fructificat o centrare de pe partea dreapa a lui Gabriel Paraschiv. Finalul a fost unul in corzi pentru Poli, galatenii cautand cu disperare egalarea, insa fluierul izbavitor al lui Bogaciu aduce linistea in tabara alb-albastrilor si totodata prima victorie in campionat. Poli Iasi a inceput in formula Plesca - Pecnik, Ad. Ilie, Onut, Buta- M. Oprea (min.53- Viveiros), L. Munteanu (min.46- Gavatorta), Naidin, Bernsjak- Cr. Bratu (70-Balba), C. Tanasa, in timp ce galatenii au replicat cu un prim 11 format din Kolev- Jelev, Sg. Costin, Nogo, Salagean (min.79- Silviu Ilie)- G. Paraschiv, Bourceanu, Viglianti, L. Iorga (min.67- Vitaic)- M. Tanasa (min.46- Carja), R. Stancu. Pentru Poli urmeaza doua meciuri infernale. Primul va avea loc etapa urmatoare in compania echipei Dinamo, partida care v avea loc pe ternul cainilor, urmand ca apoi sa primeasca pe propriul terenul formtia FC Timisoara, intr-o disputa care nu se anunta deloc usoara. Dupa victoria de aseara, Poli a urcat o pozitie in clasament ocupand in prezent locul 14 in clasamentul Ligii I, la egalitate cu Pandurii Targu Jiu (dar iesenii au un meci mai putin disputat) in timp ce galatenii se afla pe locul opt, la egalitate cu alte patru echipe. Daca inainte de inceputul meciului s-a intretinut minute bune cu primarul Gheorghe Nichita, la final, presedintele Otelului, Marius Stan, era nemultumit de penaltiul acordat de Bogaciu. nt putin suparat. Chiar i-am certat pe jucatori acum la vestiar. In loc sa fie 5 sau 6-0 pentru noi, jucatorii mei si-au batut joc de ocaziile avute. Am terminat cu sufletul la gura un meci pe care l-am avut in mana. Ne-a lipsit prospetinea in joc avuta in partida de la Cluj cu CFR si se pare ca cele doua saptamani libere avute pana la acest joc nu au fost favorabile. Am luat trei puncte dupa un joc slab", a spus Popa, transmite corespondentul MEDIAFAX. Ionut Popa a precizat ca in opinia sa, in minutul 43 a fost penalti clar pentru Poli Iasi. "Eu am vazut penalti clar la Cristi Munteanu, insa s-ar putea ca reluarea sa dovedeasca altceva. Oricum noi am mai avut un penalti in prima repriza, la un hent in careu. S-a vazut din nou ca atunci cand echipa nu este dezavantajata, Iasul nu pierde. Galatenii nu au contat in acest meci. Au tot aruncat baloane pe varfuri si imi pare rau ca nu am facut cu ei scorul etapei", a adaugat Popa.