Politehnica a pierdut si derbiul codaselor

23 Septembrie 2005
991 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Minaur Baia Mare 23-29 (9-14), in etapa a III-a a Ligii Nationale de handbal masculin •Acesta este al treilea esec consecutiv pentru handbalistii ieseni in startul sezonului •Cel mai bun marcator al Politehnicii a fost Dimofte, cu 8 goluri inscrise in poarta baimareana •La finalul meciului, antrenorul Costel Schender a reclamat cateva decizii ale brigazii bucurestene de arbitri •Etapa viitoare, echipa ieseana va intalni in deplasare formatia Dinamo Bucuresti

Misiunea handbalistilor ieseni de a ramane in Liga Nationala si dupa aceasta editie de campionat se anunta din ce in ce mai dificila. Asta pentru ca, dupa trei etape scurse din actualul sezon al esalonului de elita, Politehnica nu a obtinut nici un punct, scufundandu-se tot mai mult in subsolul ierarhiei interne. Nici impotriva echipei Minaur Baia Mare, jucatorii lui Costel Schender nu au reusit sa stearga impresia proasta lasata in primele doua runde ale sezonului. Astfel, in fata unui adversar care, de asemenea, nu castigase nici un meci pana aseara, handbalistii ieseni au repurtat o noua infrangere, scor 23-29 (9-14), iar amenintarea cu retrogradarea incepe sa devina certitudine. De altfel, jucatorii pregatiti de Costel Schender nu au condus decat doua minute pe toata durata confruntarii cu Minaur Baia Mare. Gazdele jocului de aseara din Sala Polivalenta au egalat la 3 in minutul 9 si au condus pana in minutul 11, dupa care au cedat definitiv initiativa. Astfel, la pauza baimarenii aveau deja un avantaj de cinci goluri, scor 9-14, diferenta care avea sa se mentina de altfel, pana la finalul jocului. La reluare, gazdele au incercat sa se apropie de echipa pregatita de veteranul Lascar Pana, dar au atacat fara orizont si fara a pune in real pericol poarta baimareana. Totusi, in minutul 46, handbalistii Politehnicii au reusit sa se apropie la trei goluri diferenta, scor 18-21, moment in care si-a intrat in rol brigada bucuresteana de arbitri Starc - Stefan care a intors cateva decizii in favoarea oaspetilor.

Schender contesta arbitrajul

La acest scor, cavalerii fluierului din capitala au eliminat pentru doua minute un jucator iesean si pe antrenorul Schender, astfel incat Politehnica a fost obligata sa joace doar in patru jucatori de camp. Dediu chiar a iesit de pe teren cu buza sparta, fara ca arbitrii din capitala sa ia vreo decizie disciplinara impotriva baimarenilor. Astfel, Politehnica a pierdut categoric disputa codaselor cu Minaur Baia Mare, scor 23-29, si se afunda tot mai mult in subsolul clasamentului. La finalul jocului, antrenorul Costel Schender a contestat vehement deciziile arbitrilor bucuresteni. "Noi am pornit clar cu sansa a doua. Chiar si asa insa, am fi putut scoate un rezultat bun daca am fi avut putin noroc si daca aveam un cuplu de arbitri care sa traga cu noi, pentru ca oaspetii au avut brigada care sa-i ajute. Sigur, ca Minaur este o echipa mai matura decat noi, solida si cu mai multa experienta, dar nu este posibil ca Dediu sa iasa cu buza sparta fara ca arbitrii sa dicteze vreo sanctiune disciplinara", a declarat antrenorul Costel Schender. Impotriva echipei din Baia Mare, cel mai bun marcator al Politehnicii a fost Dimofte, cu 8 goluri inscrise, urmat in topul eficacitatii de Ciocoiu, cu cinci reusite, toate din lovituri de la sapte metri. Celelalte goluri ale iesenilor au fost inscrise de Dediu, Bondar (cate 4) si de Csike si Mironescu (cate 1). De partea cealalta, cei mai buni marcatori ai oaspetilor au fost Kupchenco si Sabou, ambii cu cate 8 reusite in meciul cu Politehnica. Etapa viitoare, echipa ieseana va intalni in deplasare formatia Dinamo Bucuresti, intr-un joc care se va disputa duminica dimineata, in Sala Lucian Grigorescu.

Page time :0.1323 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013726 (s)