Politehnica a renascut sub comanda lui Cristea

7 Mai 2009
1109 Vizualizari | 0 Comentarii
Andrei Cristea si Cristian Bratu
• Poli Iasi - FC Arges 4-0 (0-0), intr-o partida din runda cu numarul 29 a Ligii I de fotbal • Andrei Cristea a fost cel mai bun om al meciului, a inscris doua goluri si a pasat pentru alte doua reusite, ale lui Miclea si Bersnjak • Cu acest succes, Poli a reusit sa acumuleze 31 de puncte, inaintea ultimelor cinci runde din campionat • Brigada de arbitri a facut trei erori majore impotriva iesenilor

Poli Iasi respira. Doua goluri ale lui Cristea si alte doua marcate de Miclea si Bersnjak au facut ca Poli Iasi sa obtina o victorie categorica, scor 4-0, in fata formatiei FC Arges. Impotriva unei formatii demoralizate, dar valoroasa, si impotriva unui arbitraj care a avantajat clar gruparea din Trivale, iesenii lui Cristiano Bergodi au avut o repriza secunda de vis si au obtinut un succes care ii mentine cu sanse reale in lupta pentru evitarea retrogradarii. Fotbalistii ieseni au inceput timorati partida cu Argesul, pitestenii avand initiativa in prima repriza. Oaspetii au controlat autoritar jocul in primele 25 de minute, dar fara sa puna in pericol foarte serios poarta lui Cristi Branet. Dupa aceste prime minute, baietii lui Bergodi au preluat treptat initiativa si au inceput sa puna probleme la poarta debutantului Catalin Coca. Prima ocazie l-a avut ca initiator pe Montiel, acesta centrand de pe dreapta, mingea a fost prelungita cu capul de Straton din centrul careului, insa lui Bratu i-au lipsit cativa centimetri pentru a trimite in poarta de la bara a doua. La faza imediat urmatoare, Cristea a trimis o pasa superba de pe dreapta in centru la Jovanovic, acesta si-a facut insa prea lunga preluarea si sutul sau a fost blocat cu piciorul de Coca. Mingea a sarit la Montiel, care era sa rupa plasa cu un sut bomba de la 25 de metri, insa Coca a scos de sub transversala. Astfel, la pauza, scorul era 0-0 si norii negri se adunau tot mai mult deasupra Copoului. Iesenii au revenit la fel de montati si de la vestiare, Poli domina jocul, dar golul intarzia sa apara. In minutul 60, o centrare a lui Montiel a ajuns in careul oaspetilor, insa Onut, apoi Cristea au sutat pe rand in blocaj.

Arbitraj potrivnic

Dupa alte doua minute, Cristea si Viveiros au sutat din nou in blocajul pitestenilor, un fundas al Argesului a respins mingea cu mana din careu, dar centralul Istvan Kovacs s-a facut ca nu vede penaltiul mai mult decat evident. De altfel, Bratu in prima repriza si Cristea in actul secund au fost semnalizati eronat in off-side de asistentii Bogdan Velicu, respectiv Octavian Sovre, in situatii de singuri cu portarul advers. Minutul 62 avea sa aduca descatusarea in tabara Politehnicii. Jovanovic a centrat perfect de pe stanga la Cristea, care a trimis mingea in plasa, cu o frumoasa lovitura de cap. Dupa acest gol, pe teren a fost o singura echipa, Poli zburand spre un succes categoric. Mai intai, in minutul 72, Romulus Miclea (introdus in teren cu doar un minut in urma) a dublat diferenta din pasa primului marcator, pentru ca Bersnjak sa duca scorul la 3-0, dupa o combinatie cu omul meciului, Andrei Cristea. Sfarlea putea sa faca 4-0 pentru Poli in minutul 82, insa torpila trimisa de acesta de la distanta a fost oprita de bara portii lui Coca. Ce n-a reusit Sfarlea a reusit pentru a doua oara Cristea, care a inscris din nou in prelungirile partidei. Astfel, Poli a obtinut trei puncte de aur si continua lupta pentru evitarea retrogradarii, dar are nevoie macar de un punct in deplasarea de sambata, la Pandurii Targu Jiu. "Prin acest rezultat am iesit putin din criza si cred ca este, in primul rand, un succes de moral. Vreau sa-i felicit pe jucatori, pentru ca au facut o repriza a doua foarte buna, in care au marcat patru goluri si au ratat alte ocazii. Prima repriza am intrat cu frica pe teren, s-a vazut un blocaj psihologic la echipa mea, dar evolutia din repriza a doua ne-a adus o victorie meritata. Ma gandesc ca nu trebuia sa ajungem in aceasta situatie, sa jucam cu frica de retrogradare. Poate faceam mai multe daca nu aparea acea automultumire dupa victoria din meciul cu Dinamo. Oricum, trebuie sa ramanem cu picioarele pe pamant, deoarece lupta pentru salvarea de la retrogradare se va da pana in ultima etapa. Sunt foarte multumit de Cristea si ma bucur ca a reusit sa inscrie, pentru ca avea mare nevoie de gol pentru a-si recapata increderea in el. A dat doua goluri si doua pase de gol. Ce pot sa-i ceri mai mult?", a declarat Bergodi.

Urmeaza Pandurii

Italianul a precizat ca arbitrul Istvan Kovacs i-a spus ca nu a fost penalty la faza premergatoare primului gol. "Nu stiu daca a fost penalty la faza premergatoare primului gol. Era o tensiune foarte mare si am sarit si eu de pe banca, asa cum a facut toata lumea. Kovacs mi-a spus clar ca nu a fost penalty la acea faza", a declarat Bergodi. Atacantul Andrei Cristea a declarat ca Poli Iasi a facut un mare pas in vederea salvarii de la retrogradare. "Suntem foarte bucurosi, mai ales ca am obtinut o victorie in fata unei echipe puternice. Am facut un pas mare spre salvarea de la retrogradare, dar trebuie sa ne vedem de treaba si sa ramanem in continuare modesti. Orice atacant traieste din goluri si este normal ca ma bucur pentru ca astazi am reusit sa marchez de doua ori. Doar asta scrie in fisa postului meu, nu? Oricum, presiune este in continuare pe noi si fiecare meci este decisiv. Nu cred ca ne este suficienta o victorie in meciul cu Gaz Metan Medias de peste doua etape. Trebuie sa castigam tot pe teren propriu si sa aducem puncte de afara, pentru a fi siguri ca ne salvam de la retrogradare", a declarat Cristea. De partea cealalta, antrenorul echipei FC Arges, Ionut Badea, a recunoscut ca pitestenii se gandesc la evitarea retrogradarii. "Echilibrul fragil de pana acum, de la echipa mea, s-a dus in repriza a doua. Jucatorii mei nu au avut rabdare, au facut multe greseli care ne-au costat. Este un rezultat umilitor pentru noi. Acum, ne gandim si noi la ramanerea in prima liga. Mai sunt cinci etape si se poate intampla orice. Este cea mai severa infrangere suferita de mine, ca antrenor. Iasul are o echipa bine structurata fizic, care s-a descurcat mai bine decat noi in repriza a doua", a declarat Badea. Etapa viitoare, sambata, de la ora 19.00, Poli va intalni, in deplasare, formatia Pandurii Targu Jiu.

Poli Iasi - FC Arges 4-0 (0-0)
Marcatori: Cristea (`63, `90), Miclea (`72), Bersnjak (`77)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 6.000
Gazon: bun
Formatii: Poli Iasi: Branet - Buta, Onut, Straton, Pecnik - Viveiros (Miclea `61), Montiel, Bersnjak, Petar Jovanovici (Sfarlea `74) - Andrei Cristea, Cristi Bratu (Diarrassouba `76). Antrenor: Cristiano Bergodi.
FC Arges: Coca - Adrian Voicu, Balasa, Lacusta, Poenaru - Cristian Tanase (Doman `67), Tames (Mircea Stan `76), Bazzi, Nastasie - Iordache, Kamara (Voiculet `71). Antrenor: Ionut Badea.
Cartonase galbene: Andrei Cristea `19, Viveiros `21, Bersnjak `52 / Voicu `44