Politehnica Iasi scoate pe Steaua din lupta pentru titlu

25 Februarie 2008
3244 Vizualizari | 11 Comentarii
• Poli Iasi a reusit sa invinga Steaua pe teren propriu dupa 30 de ani, scor 2-1 (1-0), izbutind sa scoata echipa din Ghencea din lupta pentru titlu • Trupa lui Popa a reusit sa se impuna printr-un autogol al lui Banel Nicolita si o reusita a lui Bogdan Onut • In urma acestei victorii, Politehnica a reusit sa urce pana pe locul 10 in clasament, la egalitate cu Gloria Buzau, adversara din etapa urmatoare • Noile achizitii ale Stelei nu au reusit sa impresioneze, desi patronul Stelei, Gigi Becali, a declarat inaintea partidei ca echipa sa se va impune la trei-patru goluri diferenta

Atmosfera de sarbatoare in dealul Copoului. Iesenii au reusit aseara o victorie uriasa, scor 2-1 (1-0), in fata unei echipe a Stelei care nu a impresionat, izbutind sa scoata gruparea din bulevardul Ghencea din lupta pentru titlu. Dincolo de acest succes ca o gura de aer pentru trupa din Copou, iesenii au reusit sa dea o adevarata palma morala celor care s-au indoit de corectitudinea echipei conduse de Sorin Boca. Onut si compania au jucat totul pe teren, au dat tot din ei pentru a castiga acest meci si chiar daca au avut si noroc, pentru felul in care s-au daruit jucatorii lui Popa au meritat sa-si treaca in cont cele trei puncte pentru care vor primi, cel mai probabil, o prima de 2500 Euro din partea conducerii clubului. In urma acestei victorii, Politehnica a reusit sa urce pana pe locul 10 in clasament, la egalitate cu Gloria Buzau, adversara din etapa urmatoare. Poli a inceput meciul in forta si a reusit deschiderea scorului inca din startul partidei, in minutul 3. Dupa o patrundere pe partea dreapta a lui Andrei Cristea, care a centrat in careu, Banel Nicolita a reusit performanta sa-si inscrie un gol in propria poarta, cu un sut la vinclu fara speranta pentru Zapata. Steaua a incercat dupa primirea golului sa se apropie de poarta ieseana, dar fara prea mult succes, Ovidiu Petre nereusind sa-i puna prea multe probleme lui Branet cu un sut din afara careului. Cele doua echipe au continuat sa se blocheze reciproc fara a avea vreo ocazie importanta de poarta, Steaua reusind primul sut pe spatiul portii abia in minutul 39, in urma unei lovituri libere executate de Nicolae Dica. Noile achizitii ale Stelei nu au reusit sa impresioneze, desi patronul Stelei, Gigi Becali, a declarat inaintea partidei ca echipa sa se va impune la trei-patru goluri diferenta. Cea mai importanta ocazie pentru Steaua a venit pe finalul primei reprize, in minutul 43, cand Dica de doua ori si Ovidiu Petre cu lovituri de cap succesive nu au reusit sa puna in pericol poarta lui Branet, dupa o centrare a lui Banel Nicolita.

Mendoza, la primul gol

Steaua a reusit egalarea la prima faza de atac din repriza secunda, cand in minutul 47 peruanul Mendoza a reusit sa-l surprinda pe Branet cu un sut la coltul scurt. Politehnica a dat semne slabe de revenire in joc, zece minute mai tarziu, in urma unor suturi in serie la poarta lui Zapata, incheiate cu un sut pe langa al lui Onut. Presiunea exercitata de ieseni s-a concretizat cu golul de 2 la 1, marcat de Onut cu o lovitura de cap din 4 metri, dupa ce Zapata reusise anterior sa scoata alte doua suturi ale iesenilor. Mai intai, Sfarlea a executat foarte bine o lovitura libera de la 20 metri lateral stanga, Zapata a respins in fata, de unde Munteanu a trimis in bara, iar mingea a ricosat la Onut, care a adus izbavirea cu un cap in plasa portii columbianului Stelei. Dupa ce iesenii au preluat din nou conducerea, Lacatus a aruncat in lupta si cea de-a treia achizitie sud-americana, pe Dayro Moreno. Steaua s-a aruncat spre poarta ieseana si in minutul 65, Mendoza a fost la un pas de a aduce din nou egalarea pe tabela de marcaj, dar acesta a fost blocat la sacrificiu de catre Branet. Stelistii au continuat sa preseze poarta ieseana, iar zece minute mai tarziu, Jose Moreno nu a reusit sa-l invinga pe Branet, care a intervenit din nou salvator, si nici Dica nu a reusit sa gaseasca cadrul portii cu un sut din afara careului. Pe finalul partidei, Steaua a reusit sa obtina o lovitura libera din marginea careului, dar acelasi Dica nu a reusit sa inscrie, lovitura sa nimerind exact in bratele lui Branet, un adevarat inger pazitor pentru buturile Politehnicii. Partida s-a incheiat in aplauzele spectatorilor, Poli reusind sa invinga Steaua pe teren propriu dupa 30 de ani. Etapa urmatoare, iesenii se vor deplasa la Buzau, pentru partida cu echipa considerata satelitul Stelei. Gigi Becali a parasit nervos tribuna, declarand doar atat: "Acum e primul meci si nu ma pot pronunta, dar nu asta e Steaua pe care o vreau eu. Daca jucam asa, nu ma mai gandesc la titlu".

Poli Iasi - Steaua Bucuresti 2-1 (1-0) Marcatori: Banel Nicolita (a `3), Onut (`60) / Mendoza (`47) Stadion: Emil Alexandrescu Vreme: rece Spectatori: 12000 Gazon: moale si cu denivelari Formatii: Poli Iasi: Cristian Branet, Andrej Pecnik, Cristian Munteanu, Onut, Homei, Naidin (`85 Radu Ciobanu), Adrian Ilie, Dominik Bernsjak, Andrei Cristea (`90 Miclea), Ionut Bilba (`82 Palimaru), Sfarlea. Antrenor: Ionut Popa. Steaua Bucuresti: Robinson Zapata, Golanski (`81 Nesu), Dorin Goian, Ghionea, Emeghara, Nicolita (`55 Surdu), Ovidiu Petre, Dica, Plesan (`63 Dayro Moreno), Andres Mendoza, Pepe Moreno. Antrenor: Marius Lacatus. Jucatorul meciului: Bogdan Onut Cartonase galbene: Onut / Goian Arbitri: Teodor Craciunescu - 6, Marcel Savaniu - 7, Aurel Onita - 7. Observatori: Sorin Satmari si Marcel Lica