Politehnica ierneaza pe un loc retrogradabil

1 Decembrie 2008
1056 Vizualizari | 0 Comentarii
• Poli Iasi a pierdut ultima partida din acest tur de campionat pe teren propriu in fata Rapidului, desi a condus cu 1-0 prin golul lui Miclea • Pentru giulesteni au inscris Spadacio si Pinto, astfel ca Politehnica incheie turul pe un loc retrogradabil • Desi au pierdut, fotbalistii ieseni au jucat admirabil si au ratat trei ocazii uriase pe finalul meciului • Acum, va urma cu siguranta cea mai grea iarna din ultimii ani pentru fotbalul iesean
Nervi, lacrimi si multa deznadejde: asta au simtit cei peste 4 mii de ieseni care au urcat sambata seara in dealul Copoului. Pe o ploaie care parca anunta dezamagirea din finalul jocului, Politehnica Iasi a pierdut ultimul meci din acest an, 1-2 in fata Rapidului, si va ierna pe o pozitie retrogradabila, la 3 puncte de Farul Constanta si la 2 puncte fata de Bistrita (echipa care are insa un meci mai putin, astazi, cu Gloria Buzau). Fara bani, pe o ploaie rece si pe un teren prost, fotbalistii ieseni au inceput in forta meciul cu Rapidul. Onut si compania erau decisi sa faca un meci mare pentru microbistii ieseni. Miclea a deschis scorul in minutul 12, cu un sut deviat de Joao Paulo Andrade peste portarul Rapidului, aruncand in aer atmosfera din Copou. Rapidistii au asteptat pasul inapoi al gazdelor, insa elevii lui Ionut Popa au dat semne ca nu cedeaza usor si, impinsi de la spate de public, au continuat atacurile in viteza la poarta lui Andrade. Montiel (`18), Naidin (`24) si Miclea (`30) au fost aproape de a majora diferenta cu niste executii sublime, trei torpile care i-au pus mari probleme portarului giulestean. Insa cei care au marcat au fost giulestenii. Rapidul a reusit egalarea in minutul 31 prin Spadacio, dupa ce doua minute mai devreme golul lui Herea fusese anulat de Tiberiu Lajos din cauza unui hent. Doua interventii salvatoare ale lui Onut si Branet nu l-au impresionat pe golgheterul rapidist care a sutat cu sete din interiorul careului, trimitand mingea in poarta. Iesenii au slabit turatia motoarelor in repriza secunda, dand ocazia giulestenilor sa vina peste ei in atac. Un contraatac rapid al oaspetilor a dus la desprinderea lor pe tabela, Spadacio centrand perfect pentru Pinto, care a indeplinit o simpla formalitate la 4 metri de poarta lui Branet. Ratarile campionatului Condusi cu 2-1, iesenii nu au cazut si au inceput sa puna presiune pe poarta giulesteana. Naidin (`73) si Onut (`74) au semnat doua ocazii importante de egalare ale moldovenilor, insa Andrade nu s-a lasat invins de executiile iesenilor. Presingul sufocant al gazdelor i-a dat batai de cap si antrenorului rapidist, tehnicianul fiind trimis in tribune de Tiberiu Lajos, la recomandarea lui Marius Bocaneala, arbitrul de rezerva al partidei. Spiritele au scapat de sub control cu 5 minute inainte de final, cand o ciocnire banala intre Raduta si Branet a declansat nervii jucatorilor, victime cazand dupa cateva minute de imbranceli Naidin si Grigore, care au fost eliminati. Pana la finalul partidei, Poli a ratat doua ocazii monumentale, poate cele mai mari din acest tur de campionat. Mai intai in minutul 84, Viveiros a scapat singur cu portarul Andrade, dar din 6 metri a sutat in portarul Rapidului. Patru minute mai tarziu a fost consemnata cea mai mare ratare a campionatului, Bogdan Onut trimitand peste poarta din 6 metri, cu toata poarta goala in fata, Andrade fiind cazut. N-a fost insa sa fie si Poli a pierdut partida cu Rapidul, dar iesenii prezenti in tribune si-au aplaudat favoritii la scena deschisa. Acum, va urma cu siguranta cea mai grea iarna din ultimii ani pentru fotbalul iesean, o iarna in care se anunta schimbari majore si in care ar trebui ca actionarii si nu numai sa constientizeze ca fara bani nu poate fi tinuta o echipa in prima liga. Intre timp, vicepresedintele Vasile Simionas a anuntat ca in retur Politehnica va pune presiune pe arbitri si ca atacantul Ciprian Tanasa ar putea sa se intoarca la Universitatea Craiova, club de la care a fost imprumutat in vara. Popa acuza arbitrajul Ionut Popa a inceput ultimul meci din acest an cu urmatorul unsprezece: Branet - Buta, Onut, Adrian Ilie, Munteanu - Naidin, Milea - Montiel (Sfarlea `60), Ignatov, Miclea (Viveiros `67) - Cristian Bratu (Ciprian Tanasa `55). De partea cealalta, Peseiro a mizat pe urmatoarea formula: Andrade - Maftei, R. Fernandes, J. Andrade, Perja - Lazar (N. Grigore `46), Adefemi - Spadacio, Paulista (Raduta `32), Herea (M. Constantin `80) - J. Pinto. Partida dintre Poli Iasi si Rapid a fost arbitrata de Tiberiu Lajos, din Timisoara, ajutat le cele doua tuse de asistentii Claudiu Tripa si Adrian Midisan. Arbitru de rezerva a fost galateanul Marius Bocaneala, in timp ce observatori au fost bucurestenii Florin Halagian si Ion Muresan. La finalul jocului, antrenorul Ionut Popa si-a felicitat jucatorii pentru daruire. "Vreau sa-i felicit pe jucatori pentru ca in conditiile date au evoluat impecabil astazi (sambata - n.r.). Am dominat in marea majoritate a timpului si am ratat trei ocazii mari prin Sfarlea, Viveiros si Onut, care rar se mai pot vedea. Acesta este fotbalul si s-a adeverit ca pentru a castiga iti trebuie foarte mult noroc. Am vazut in ultimele doua etape o echipa care a avut doua cornere si a facut sase puncte", a spus Popa. Tehnicianul iesean a precizat ca la faza in urma careia Rapid a inscris golul victoriei, arbitrul ar fi trebuit sa acorde fault la Buta. "La golul doi al Rapidului, cred ca in faza precedenta trebuia acordat fault la Buta si atunci va spun eu ca nu am mai fi pierdut. Noi am mai avut probleme cu Lajos, acum cateva sezoane, tot cu Rapidul, cand li s-a acordat o lovitura de la 11 metri care n-a fost si am pierdut. Tot cu Lajos la centru, la un meci cu Dinamo le-a acordat lor un penalty care n-a fost si iar am pierdut. Nu vreau sa mai vorbesc de Lajos si Tripa, las comisiile sa judece si sa ia deciziile care se impun", a adaugat tehnicianul. Popa s-a declarat dezamagit de faptul ca nu si-a atins obiectivul personal, acela de a obtine 20 de puncte in turul actualei editii de campionat. "Am facut doar 16 puncte in acest tur, la fel ca anul trecut", a adaugat el. De partea cealalta, Jose Peseiro a declarat ca Rapid a meritat sa castige. "A fost un meci greu, dar cred ca am meritat sa castigam. Mi-a placut cum a jucat Poli Iasi, au luptat. Chiar daca au inscris un gol din nimic, ne-au presat in ultimele 15 minute si si-au creat multe ocazii de a marca. Ii felicit pe jucatorii mei pentru felul in care au evoluat si sunt bucuros ca s-au aparat foarte bine", a spus Peseiro. Tehnicianul a explicat si de ce a fost eliminat de arbitru, in minutul 83: "Arbitrul mi-a spus ca am depasit de trei ori linia. Am mers la vestiare si nu in tribuna deoarece nu am vrut sa creez momente neplacute si sa agite spiritele".